Nová policejní služebna ve Znojmě

Nová policejní služebna ve Znojmě | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Policie modernizovala a oběť s pachatelem už nebudou „sedět“ spolu

  • 0
Až příště budou lidé potřebovat navštívit policejní služebny na některých místech kraje, ocitnou se v moderně zařízených budovách. "Přestavby a rekonstrukce vyplývají z Projektu P 1 000, který má zajistit zlepšování pracovních prostor a podmínek policistů, ale i přívětivější prostředí pro občany," popsal náměstek krajského policejního ředitele Radko Bébar.

Dřív se například vstupnímu místu policejní služebny ve Znojmě říkalo čekárna, od dneška je to recepce. Vstupní místnost obvodního oddělení policie ve Znojmě se však nezměnila jen názvem.

"Mezi nejzásadnější změny například patří, že oběť i pachatel trestného činu již nebudou muset čekat v jedné místnosti, což pro oběti bylo dosti stresující. Navíc pachatelé trestných činů již budou dovnitř vcházet jinudy," uvedl vedoucí znojemského policejního odboru pro vnější službu Mojmír Pavelka.

"Prostor je klimatizovaný s bezbariérovým přístupem, je zde i koutek pro děti a přebalovací pult pro kojence," komentovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Vedení policie uznává, že rekonstrukce služeben sice byla drahá, nijak však neohrozila funkčnost policie. Peníze totiž vesměs plynuly z evropských fondů.

Podle náměstka ředitele krajského ředitelství Petra Sikory nově budovaná image policie nespočívá jen v komfortnějších prostorách pro veřejnost či obměně vozového parku, ale i v přístupu policie k veřejnosti.

"Chceme, aby v těchto nových prostorách měli policisté větší míru lidského přístupu k našim klientům. Aby se dokázali vcítit do pocitů oběti a nakonec i do pocitů pachatele tak, aby mohli dobře objasňovat a dokumentovat trestnou činnost. A aby naši policisté měli dostatečnou míru asertivity a byli vždy schopni zaujmout postoj profesionála," řekl Sikora.

Desítky milionů korun

Vybudování 24 nových kontaktních a koordinačních center přišlo na 164 milionů korun. "94 milionů korun šlo na centra, za zbývající prostředky se zmodernizovalo zázemí policistů," popsal náměstek.

Zrekonstruované policejní prostory byly otevřeny i v městech, která zatím spadají pod jihomoravskou krajskou policejní správu. Ta totiž zatím pokrývá i část krajů Vysočiny a Zlínského.

Nová policejní služebna ve Znojmě

Policisté podle Bébara do nových center na služebnách přijali i speciálně vyškolené recepční z řad civilistů. "Lidé, kteří navštíví budovu policie, mohou od recepčního nebo recepční získat informace ohledně podání trestního oznámení, svědectví, podání vysvětlení a dalších úkonů," přiblížila policejní mluvčí Iva Šebková z Blanska, které se také pyšní jedním z nových center.

Seznam nově opravených a zbudovaných center ovšem není konečný. Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje se jich do roku 2011 chystá otevřít dalších 26, z nich 12 přímo na jižní Moravě.

nové policejní služebny

Jižní Morava: Tišnov, Rosice, Rajhrad, Šlapanice, Blansko, Hustopeče, Mikulov, Veselí nad Moravou, Kyjov, Znojmo
Zlínský kraj: Valašské Meziříčí, Valašské Klobouky, Otrokovice, Vizovice, Pelhřimov, Uherské Hradiště, Uherský Brod
Vysočina: Velký Beranov, Jihlava, Telč, Náměšť nad Oslavou, Moravské Budějovice, Třebíč, Nové Město na Moravě 

Do dvou let budou zrekonstruovány také služebny na jižní Moravě v Kuřimi, Břeclavi, Moravském Krumlově, Brně na Kounicově ulici, Hrušovanech, Černé Hoře, Velkých Pavlovicích, Bučovicích, Letovicích, Rousínově, Ivančicích a Vyškově. Na Vysočině se jedná o Žďár nad Sázavou, Bystřici nad Pernštejnem, Třešť,  Velké Meziříčí, Chotěboř, Golčův Jeníkov, Pacov, Světlou nad Sázavou. Ve Zlínském kraji jde o služebny ve Vsetíně, Holešově, Bystřici pod Hostýnem, Bojkovicích, ve Zlíně a v Kroměříži.

,