Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Policie neví, kolik stál dohled nad sobotní jízdou „sporťáků“

  • 5
Policejní vrtulník, rychlé passaty i další služební vozy musely v sobotu hlídkovat na dálnici D1 nejen na jihu Moravy. Na soukromou reklamní akci vyrazila zhruba třicítka luxusních vozů. Policie náklady na monitorování dopravy nepočítala.

Děláme to pro vás, ale neřekneme za kolik. I tak by se dal shrnout postoj republikové policie, která celou sobotu dohlížela na soukromou reklamní jízdu přibližně třiceti luxusních automobilů, které se prohnaly i Jihomoravským krajem. Vyrazily z Prahy a jely do Uherského Hradiště.

Nad D1 se kvůli srazu sportovních vozů vznesl vrtulník, v akci byly i moderně vybavené passaty a další policejní auta. Kolik bezpečnostní akce stála, však policisté říct nechtějí (Policie si došlápla na "závodníky" z D1).

"Finanční náklady v takových případech kalkulovány nikdy nejsou," uvedla mluvčí policejního prezidia Veronika Benediktová. Mluvčí jihomoravských policistů, která by informace měla upřesnit, v úterý nezvedala telefon.

V minulých letech byla jízda bez problémů

Jen hodina provozu vrtulníku ve vzduchu vyjde podle komerčních nabídek až na 40 tisíc korun. Benediktová připouští, že jízda, která se konala již v minulých letech, se dosud vždy obešla bez větších problémů.

Nabízí se tedy otázka, zda bylo adekvátní využít na soukromou akci tolik techniky. Tři dny po akci padly totiž jen dvě pokuty a jeden přestupek se bude řešit ve správním řízení.

Navíc o účast na hromadné jízdě policisty požádal sám pořadatel akce. Mluvčí však odmítá, že by takto policie suplovala placenou pořadatelskou službu.

Úkolem policie je zajistit bezpečnost

"To vůbec ne, protože žádná soukromá pořadatelská společnost nemůže plnit naše úkoly v provozu na pozemních komunikacích, my je máme dány ze zákona a tato akce se podobala spíš spanilým jízdám. Naším úkolem je zajistit bezpečnost, a to jsme také udělali," míní Benediktová.

"Je těžké říct, co je ještě přiměřené, a co nepřiměřené. Kdyby neudělali nic, lidé by je zase kritizovali za to, že nic neudělali," řekl dopravní expert Stanislav Huml.

Podle něj však nejsou na místě obavy, že lidé začnou zneužívat služeb policie a "objednávat" si ji na vlastní aktivity, kdy si zamanou.

"Policejní velitel si musí vše vyhodnotit sám a přijmout opatření podle informací, které dostává. Rozhodně to nebyla pořadatelská služba. Dělali dohled nad silničním provozem, a pokud někdo překročil pravidla, dostal pokutu," shrnul Huml.

Rychlost překročili o 40 kilometrů za hodinu

Přistižení řidiči ve všech případech překročili povolenou rychlost. Jeden z nich jel okolo 160 kilometrů za hodinu, další spěchal ještě víc a řítil se stodvaasedmdesátikilometrovou rychlostí.

Podle dopravního odborníka Humla se tím dopustili velmi vážného přestupku. "V Česku platí limit sto třicet kilometrů za hodinu a všichni ostatní řidiči mají právo předpokládat, že tak vozidla za nimi pojedou. Třeba v Německu, kde na některých úsecích není rychlost omezená, s tím každý počítá a čtyřikrát se podívá, než vjede do rychlého pruhu," upozorňuje expert.

"Překročení o čtyřicet kilometrů za hodinu je závažné. Když překročíte o padesát, přijdete automaticky o řidičák na půl roku," varuje Huml.

Přestože současná auta jsou podle něj na rychlou jízdu stavěná. "Z hlediska ovladatelnosti auta to u rychlých vozů ani u sportovních není vůbec žádný problém," doplnil.

Pokut bude možná více

Většina účastníků se však k ostatním motoristům chovala ohleduplně. Neznamená to však, že za spanilou jízdu luxusních aut nepadnou ještě další tresty. "Je možné, že ještě v příštích dnech nějaké prohřešky přibudou," řekla mluvčí Benediktová.

Akce je podle ní poměrně bezproblémová. "Nebyl to závod, jaký známe například ve stylu Diamond Race," připomněla milionářskou soutěž, při které drahá auta křižují Evropu a jejich šoféři soupeří o diamanty.

"Bylo to něco podobného, jako když mají sjezd motorkáři. V tomto případě šlo o setkání příznivců ferrari," uvedla mluvčí. Zatímco v loňském roce nechala česká policie účastníky Diamond Race projíždět české silnice, sotva se s vozidly ocitli na německé hranici, tamní strážci pořádku jim auta okamžitě zabavili. "Jsem přesvědčen, že takovou pravomoc má i naše policie," řekl Huml.

,