Jedním z obviněných je i Milan Venclík

Jedním z obviněných je i Milan Venclík | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Policie obvinila bývalé radní Brna-severu kvůli nevýhodným smlouvám

  • 4
Kompletní vedení radnice Brna-severu z let 1998 až 2002 obvinila policie. Devíti dosud žijícím členům tehdejší rady kriminalisté přičítají, že před dvanácti lety schválili nevýhodné smlouvy s firmou Bytasen, která spravuje byty pro městskou část.

Podpisem údajně nevýhodných smluv přišla tak podle České televize městská pokladna o 119 milionů korun. Bytasen si různé služby v této hodnotě údajně vyfakturoval během sedmi let.

Nesrovnalosti kolem správy nemovitostí se objevily před volbami v roce 2010. Brno-sever tehdy podalo pod vedením starosty Leo Venclíka trestní oznámení na Bytasen.

Státní zastupitelství ovšem po dvou letech obvinilo celou městskou radu, která tehdy smlouvy podepisovala. "Jedná se o rok 2000 a 2002, kdy byl podepsán dodatek k příkazní smlouvě mezi městskou částí Brno-sever a společností Bytasen," upřesnil Radek Ondruš, který zastupuje jednoho z členů obviněné rady. Jméno vzhledem k fázi řízení nemohl prozradit.

Radní obvinění považují za nesmysl

Bývalí radní považují obvinění za zcela nesmyslné. "Nebylo tam nic takového, že by někdo chtěl někomu pomoct, nebo že by někdo měl zájem o to, že by Bytasen měl zrovna nějakou větší odměnu než někdo jiný. To opravdu nemůže být pravda," hájil pro Českou televizi politiky tehdejší místostarosta Dominik Šulc (ČSSD).

Že tehdejší radní rozhodovali podle materiálu, který jim někdo předložil na stůl už připravený a schválený, připomněl obhájce Radek Ondruš. "Všichni rozhodovali na základě něčeho, co jim někdo připravil, předložil a co předtím prošlo řádným schvalovacím a kontrolním procesem. Ty materiály nevzbuzovaly tehdy žádné podezření a tehdejší radní neměli důvod smlouvy neschválit," řekl MF DNES Ondruš s tím, že zodpovědnost ponese ten, kdo materiál k podpisu předložil. "Zatím nevím, kdo to je, se spisem se seznamuji. Může to být ovšem i přímo některý z radních," dodal advokát.

Pokud by podle něj byla devítka exradních stíhána, muselo by se jejím členům prokázat, že o nevýhodnosti smluv věděli nebo alespoň mohli vědět. "Úmysl u svého klienta vylučuji," prohlásil Ondruš. Zároveň naznačil, že pokud by se prokázala nedbalost, viníci by ji odskákali podmínkou, zákazem činnosti ve veřejných funkcích a náhradou škody do určité výše. "Je zde totiž objektivní odpovědnost členů rady, u kterých se předpokládá, že znají zákon o obcích," vysvětlil Ondruš.

Jedním z obviněných radních je paradoxně i bratr Leo Venclíka, který nevýhodné smlouvy nechal prověřit auditem, tehdejší radní a bývalý šéf krajské ODS Milan Venclík.

Z ostatních působí na radnici už jen nynější místostarosta Ivan Svoboda (ODS). Případ je ve své podstatě opsanou kauzou "Wilson" exstarostky Brna - středu Dagmar Hrubé. Ta se podle říjnového verdiktu brněnského městského soudu dopustila podpisem nevýhodných smluv zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Soud jí za to vyměřil tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let a úhradu desetimilonové škody.