Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Policie vše zametá, tvrdí muž, kterého údajně vydíral Toflův gang

  • 4
Už od listopadu nabízí policii pomoc dvaačtyřicetiletý muž, který je údajně jednou z obětí vyděračského Toflova gangu. Po počátečním nezájmu o jeho svědectví si teď spis převzala brněnská hospodářská kriminálka. Její vyšetřovatelé byli přitom na gang napojeni.

Přestože dotyčný popisuje praktiky podobné těm, o kterých mluví vyšetřovatelé, a některá uváděná jména se shodují se jmény stíhaných členů gangu, jeho výpověď policie řeší už od počátku jen velmi váhavě.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) navíc nyní předal jeho případ na brněnskou hospodářskou kriminálku, jejíž vyšetřovatelé byli na gang napojeni.

Podnikatel ve stavebnictví se tak obává, že jeho svědectví skončí v šuplíku. "Jsem v situaci, kdy mám ohledně gangu vypovídat před bývalými kolegy stíhaných lidí," zlobí se muž, který si z obavy o svoji bezpečnost nepřeje zveřejnit své jméno.

Případ podle policie s Toflovým gangem nesouvisí

O jeho případu už MF DNES informovala loni v prosinci. Tehdy uběhly téměř dva měsíce od chvíle, kdy majitel několika stavebních firem nabídl policii své svědectví ohledně gangu a zároveň z obavy o život požádal o policejní ochranu. Jenže policisté na jeho podnět ani prosbu vůbec nereagovali (více čtěte zde).

"Vyšetřovatelé z pražského Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se mi ozvali až několik dní po vydání prosincového článku. Od té doby jsem s nimi byl nějakou dobu v kontaktu a sami se divili, jak zajímavé informace o činnosti gangu jim povídám," popisuje muž.

Toflův gang

Případ organizované skupiny vyděračů z řad bývalých i současných policistů zveřejnili vyšetřovatelé loni v srpnu. Tehdy obvinili první šestici členů gangu. Nyní je stíháno třináct mužů. Vyšetřování chce státní zástupce ukončit letos v létě. 

Hlavou skupiny byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 popravil výstřelem ze samopalu neznámý vrah v Brně-Žebětíně. 

Členové gangu podle kriminalistů vydírali mezi lety 1998 až 2010 podnikatele. Vyhrožovali jim trestním stíháním nebo za úplatu nabízeli, že jejich problémy se zákonem zametou pod koberec.

Jenže po nějaké době mlčení ze strany policie přišla minulý týden studená sprcha. Do schránky totiž muž dostal dopis, že jeho spis převzala policie v Brně. A to přímo oddělení hospodářské kriminálky, jejíž bývalí policisté jsou v souvislosti s gangem stíhaní.

"Navíc jsem se nyní ze spisu dozvěděl, že už při prvním prosincovém setkání policisté z ÚOOZ do spisu zapsali, že můj případ s kauzou Asia (oficiální označení kauzy nazývané také Toflův gang - pozn. red.) vůbec nesouvisí," podivuje se podnikatel.

Postup vyšetřovatelů prověří státní zastupitelství

To přijde nezvyklé i dozorujícímu státnímu zástupci Martin Brzobohatému a postup vyšetřovatelů v tomto případě slíbil prověřit.

"Údajných svědků se nám přihlásilo více než dvě stovky a jen u několika desítek jsme vyhodnotili, že jejich svědectví je pro kauzu směrodatné. Považuji ale za téměř nemožné, aby o tom policisté rozhodli jen podle jednoho výslechu. To by se muselo jednat o svědka například s evidentní duševní poruchou," myslí si Brzobohatý.

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka ale odpovídalo předání spisu zavedeným pravidlům. "Pokud při výslechu svědků ukáže, že jejich podání nesouvisí s danou věcí či konkrétními stíhanými osobami, je věc předána jiné, místně a věcně příslušné policejní složce k dalšímu opatření," vysvětluje Hanták.

Jenže ve výpovědi tohoto svědka se v různých souvislostech objevují jména už dříve obviněných členů gangu. Není tak jasné, proč i přesto policisté usoudili, že jeho případ s kauzou nesouvisí. A proč navíc případ předali přímo hospodářské kriminálce v Brně, jejíž bývalí vyšetřovatelé jsou mezi stíhanými. "Vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení nemohu být zcela konkrétní," tvrdí Hanták.