Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Policista obviněný za zabití Vietnamce bude stíhán na svobodě

  • 77
Městský soud v Brně nevyhověl návrhu státního zástupce a neposlal do vazby brněnského policistu obviněného ze zabití Vietnamce. Stíhán tak bude na svobodě. "Z cely předběžného zadržení už byli propuštěni zbylí dva obvinění," uvedl mluvčí brněnského státního zastupitelství Hynek Olma.

"Soudce Městského soudu v Brně nevyhověl návrhu státního zastupitelství. Neshledal důvody pro vzetí policisty obviněného za zabití do vazby. Vyšetřování je proto proti obviněnému nadále vedeno na svobodě," potvrdil MF DNES mluvčí Hynek Olma s tím, že rozhodnutí nechce komentovat.

Strážci zákona hrozí za útok až 15 let vězení, jeho dvěma kolegům nižší tresty za zneužití pravomoci veřejného činitele.

Incident se stal 4. ledna. Majitelka bytu tehdy policisty žádala, aby domluvili jejímu hlučnému vietnamskému podnájemníkovi. Jeden z policistů ho údajně napadl.

čtěte více

Třiačtyřicetiletý Hoang Son Lam žil podle informací MF DNES v České republice čtyři roky. Po rozvodu s manželkou, která nyní spolu s jejich čtrnáctiletým synem žije v Německu, bydlel v pronajatém bytě v Körnerově ulici v Brně.

Jeho sestra, která také bydlí a pracuje v Brně, dnes bratrovy ostatky převáží do Vietnamu. "Urnu s popelem veze do Vietnamu na pohřeb," potvrdil předseda Česko-vietnamská společnosti Marcel Winter.

"Byl to muž velmi malého vzrůstu, vážil jen 45 kilo, proti němu byli tři statní policisté. Přeražená žebra a natržená slezina dokazují, že šlo o velmi silné násilí. I když to celé považuji za selhání jednotlivce, který vůbec neměl být k policii přijat, nelze to nechat tak. Něco podobného se totiž může stát každému," popsal Winter.

Otevřený dopis na ministerstvo

Česko-vietnamská společnost se už také proti incidentu ohradila. A nesouhlasný otevřený dopis poslala na ministerstvo vnitra i policejní prezidium.

V něm se mimo jiné ptá, zda byl nutný tak brutální zásah, když muž pouze křičel v pronajatém bytě, i proč nikdo ihned nezavolal lékařskou pomoc, proč nebyl zraněný Vietnamec převezen do nemocnice, ale do cely, kam záchranáře zavolali, až když zkolaboval.

"Je třeba provádět více průběžných psychologických testů příslušníků policie, kteří jezdí na zásahy k občanům, ale také se omluvit za selhání jedince pozůstalým i komunitě," vysvětluje Winter.

Další kroky podle něho zvažují i pozůstalí. "Po návratu budou zřejmě za pomoci advokáta požadovat odškodnění od státu, zejména jeho 14letý syn," dodal předseda Česko-vietnamské společnosti.

Policisté budou případu věnovat mimořádnou pozornost

Vedení jihomoravské policejní správy zprvu odmítalo na incident reagovat. "K věci se nyní nemůžeme vyjadřovat, věc šetří inspekce ministerstva vnitra, je to nyní mimo nás," uvedl pouze jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Sdílná nebyl ani inspekce ministra vnitra. "Případ jsme šetřili a dál na něm pracujeme. Tiskovou zprávu vydáme až v pondělí," uvedla mluvčí Martina Lídlová.

Bývalý šéf Policie ČR v Brně Jaroslav Vaněk.Na 15:00 byla k případu svolána mimořádná tisková konference. "Všichni tři obvinění jsou zkušenými policisty. Dva z nich slouží u policie deset let, jeden osm let. Patří k nejlepším policistům oddělení a v minulosti svou profesionalitu prokázali v řadě náročných zákroků proti nebezpečným pachatelům," poznamenal mluvčí Malášek.

obvinění byli zproštěni služby

Dvěma policistům, kteří zasahovali 4. ledna proti cizinci v Körnerově ulici v Brně, bylo sděleno obvinění z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.
Třetí byl obviněn z ublížení na zdraví s následkem smrti. Dva obvinění policisté jsou vyšetřováni od soboty na svobodě, třetí byl propuštěn z policejní cely v neděli.
Ihned po jejich propuštění byly se všemi třemi policisty zahájeny úkony ve věcech služebního poměru. Náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Jaroslav Vaněk zprostil všechny tři podezřelé výkonu služby.

"Náměstek Vaněk svolal na neděli poradu zainteresovaných vedoucích pracovníků a policejních psychologů, aby na základě dosud získaných informací k případu začali vyhodnocovat, zda nedošlo k systémovému pochybení. Vedení Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje vyjadřuje velké politování a ujišťuje veřejnost, že bude případu věnovat maximální pozornost," doplnil mluvčí.

Mimořádný mítink policie v Brně k případu zabitého Vietnamce

Podle informací ČTK policista s obviněním zásadně nesouhlasí. Cizinec byl prý v době potyčky pod vlivem drog.

Policisté našli u muže dvě psaníčka s heroinem. Některé zdroje spekulují o tom, že s ním dokonce obchodoval. Muž se prý při konfliktu choval, jako by byl pod vlivem omamných látek, informovala agentura ČTK.

Ministr Langer čin odsoudil

"Pokud brněnští policisté tento čin spáchali, je to neomluvitelné a jednoznačně to odsuzuji," řekl ČTK ministr vnitra Ivan Langer. "Služební průkaz každého policistu zavazuje, policisté se jako první vždy musí řídit zákonem," dodal ministr. Podle něj veřejnost každou situaci, kdy se proti zákonu prohřeší policisté, vnímá velmi ostře.

"Brněnský případ je velmi nešťastný a může bohužel vrhnout špatné světlo na práci tisíců poctivých policistů. Rád bych právě proto zdůraznil, že jde o jednotlivý případ, byť jakkoli nešťastný a tragický," sdělil Langer.