Vysoký důstojník a právník jihomoravské policie František Široký u soudu v Brně.

Vysoký důstojník a právník jihomoravské policie František Široký u soudu v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Policista používal evidenci obyvatel jako Google, hrozí mu pět let vězení

  • 9
Kapitán a právník jihomoravské policie František Široký zacházel s neveřejnou policejní databází jako s internetovým vyhledávačem. Jednou tam lustroval bývalého spolužáka, podruhé ženu, která mu dlužila. Stanul proto u brněnského městského soudu. Za to, že si neoprávněně vyhledal údaje o 11 lidech, mu hrozí pětiletý trest.

V prvním stání ovšem soudce Aleš Dufek nerozhodl, jednání odročil až na 26. května kvůli výslechu dalších svědků.

Obviněný policista své brouzdání databázemi považuje za "prkotinu". "Vylustrovávají se například auta, nebo když se někdo rozejde s přítelkyní, tak si vylustrovává ji a její rodinu," povídá Široký o policejní praxi.

On si prý hledal jen adresy známých kvůli třídnímu srazu spolužáků z ivančického gymnázia. Další adresy předával známému Marcelu Chludilovi, který chtěl adresy kvůli srazu žáků ze základní školy na Bratislavské. "To setkání se opravdu uskutečnilo. A náš sraz bude v květnu nebo červnu," hájil se Široký u soudu.

Mezi lustrovanými však nebyli jen spolužáci. Jak zjistila MF DNES, vyhledal si také osobní údaje Jaroslavy Machové, která mu údajně dlužila peníze za koupi auta. Kvůli ní se také na Širokého osobní zálibu v prohledávání policejní databáze nejspíš přišlo.

Obžalovaný se přiznal

"Nepodařilo se prokázat, že by z lustrování měl nějaký osobní prospěch. Obžalovaný se přiznal," řekl státní zástupce Jan Megela, který má kauzu na starosti.

Vedení jihomoravské policie zatím ponechalo Širokého v práci, i když je stíhán. "Nebyly splněné zákonné podmínky, aby šel mimo službu," uvedla policejní mluvčí Soňa Svobodová.

"Obžalovaný si plní své povinnosti, od podání obžaloby byl nejméně třikrát odměněn. Jsem s ním spokojen," prohlásil v jednací síni i nadřízený Širokého z Analyticko-právního oddělení krajského ředitelství jihomoravské policie Jan Tollar.

Soudci se přihlásil sám v průběhu líčení. A naznačil, že svého podřízeného by před soud neposílal. "Já osobně bych dal podnět k zahájení kázeňského řízení. Vím i o dalších podobných případech, které takto byly řešeny," dodal Tollar.

Právě kvůli podobné kauze, nejen kvůli výslechu svědků, také Dufek nakonec jednání po necelých dvou hodinách odročil. Před pár týdny totiž v podobném případu neoprávněného lustrování v databázi rozhodl, že si věc má vyřešit sama policie v kázeňském řízení.

Jenže v kauze brněnského policisty z městského ředitelství, který si v databázi vyhledával osobní údaje cizích lidí kvůli prodeji bytu, se odvolal státní zástupce.

"Nebude od věci znát právní názor odvolacího, tedy krajského soudu, dřív, než rozhodneme. Žádnou jinou judikaturu jsem nenašel," dodal Dufek.

Dostal prý nabídku donášet na šéfa

Závažné jsou i další okolnosti, které obžalovaný policista popisuje. Když na konci vyšetřování studoval spis, dostal údajně od inspektorů podivnou nabídku.

Bedřich Koutný"Sdělili mi, že bych mohl být jejich informátor. Pak by mohli to trestní stíhání pozdržet. Vysvětlili mi, že v Brně je nový policejní ředitel a potřebují někoho, kdo pracuje blízko něj," tvrdil Široký. U soudu však už nic vysvětlovat nechtěl.

Inspekce ministra vnitra se tomuto nařčení brání. Její mluvčí Martina Lidlová řekla, že měl Široký možnost podat oficiální stížnost, a odkázala MF DNES na dozorujícího žalobce.

,