Radek Sperát (vpravo) z blanenského dopravního inspektorátu získal Čestnou medaili za to, že se podílel na vzniku mobilních zábran. Ty umožňují zastavit ujíždějící motorkáře

Radek Sperát (vpravo) z blanenského dopravního inspektorátu získal Čestnou medaili za to, že se podílel na vzniku mobilních zábran. Ty umožňují zastavit ujíždějící motorkáře | foto: Radek Miča, MAFRA

Policisté na Blanensku vymysleli bič na motorkáře

  • 22
O řidiče motorek jezdící rychlostí i 180 kilometrů v hodině a po změření radarem úspěšně ujíždějící policejní hlídce nebyla na Blanensku nouze. Teď se to změní. Díky novince, kterou vymysleli zdejší dopravní policisté. A jako první v republice ji také zavedli v praxi.

"Hledali jsme způsob, jak motorkáře bezpečně zastavit. Pokud jsme je totiž změřili a pak chtěli zastavit, bylo jim jasné, že přijdou o řidičský průkaz. Na pokyny hlídky proto nereagovali, nepomáhaly ani záběry radaru, SPZ si zakrývali," popsal Radek Sperát z dopravního inspektorátu.

"Vymysleli jsme mobilní zábrany. Ty fungují. Žádný motorkář nám po jejich použití ještě neujel, zato dřív bylo ujetí hlídce poměrně časté," popsal Sperát.

Jak systém funguje? Jednoduše: Když motocyklista nereaguje na pokyn hlídky, ta se spojí s kolegy hlídkujícími dál ve směru, kterým závodník jede. A ti na silnici umístí vysoké mobilní zábrany a přehradí ji.

Mobilní zábrany jsou bezpečnější

"Dřív se přes cestu natahoval pás s hroty, které propíchly pneumatiku, to bylo ale velice nebezpečné a hrozilo zranění. Proto jsme přešli na mobilní zábrany. Motorkáři se často otočí a chtějí ujet na druhou stranu, tam se ale silnice také uzavře a oni jsou v pasti," dodal šéf blanenské policie Miloslav Machát.

Blanenští policisté mobilní zábrany zkoušejí od léta. Hlavně na silnici první třídy z Brna do Svitav, ale i na jiných úsecích. Vyplatila se jim i při Velké ceně Brna v srpnu.

O zařízení mají zájem i v cizině

"Náš vynález už prodáváme i do světa, zaujal kolegy v Brně i Jihlavě, kde jej pomalu zavádějí. Zjistili jsme, že jen prevencí problém s motorkáři nevyřešíme," dodal Sperát.

Na zavedení novinky se sám aktivně podílel, stejně jako na téměř všech dopravně bezpečnostních akcích v celém okrese zaměřených nejen na motorkáře.

Teď díky tomu dostal od policejního prezidenta dokonce Čestnou medaili. A od nadřízeného také odměnu. "Mám radost. Ale není to tak, že bych všechno sám vymyslel. Byl to tým lidí," tvrdí třiatřicetiletý Sperát, který u policie slouží od roku 1995 a ocenění už dostal i za 12 let služby.