Hajlování

Hajlování | foto: Profimedia.cz

Policisté v Brně slavili narození kolegovy dcerky hajlováním

  • 573
Podezření z toho, že sympatizuje s neonacismem, čelí skupina jihomoravských policistů. Když totiž v noci z pátku na sobotu v brněnské restauraci Nekonečno u Městského divadla slavili narození dcery jednoho z kolegů, tak také prozpěvovali rasistické písně, skandovali hesla ve stylu "já jsem běloch" a nakonec i hajlovali.

"Hned jak přišli, to vypadali ještě střízlivě, začali vyzpěvovat rasistické hity od Orlíku a řvát hlášky typu "já jsem běloch", "bílá síla" a podobně. Taky si nadávali do Židů, což neonacisté většinou dělají. Jeden z nich nakonec začal i hajlovat," popsala situaci v baru jedna z návštěvnic, která z restaurace zavolala do redakce MF DNES.

Své jméno z obavy před pomstou zveřejňovat nechce, redakce ho však zná.

"Když to viděla servírka, šla už přímo k jejich stolu, a když si toho ostatní všimli, začali řvát na hajlujícího muže, že to je rasista, smáli se u toho, aby to zlehčili, že to celé byl vtip," pokračuje ve vyprávění svědkyně celé situace.

Podle její výpovědi byli ostatní hosté v restauraci hlučnou skupinou znechuceni. A hodně z nich raději odešlo. Někteří se předtím personálu ptali, proč nezavolá policii. Hlavní argument obsluhy byl: jsou to policisté, volat někoho je zbytečné.

"Servírka jim řekla, že by bylo k ničemu volat policii. Že z podniků, kde předtím pracovala, měla podobné zkušenosti s policajty, kteří si místo nějakého vyšetřování začali se skinheady plácat a zdravit se," řekla svědkyně.

Když na místo přišel kolem deváté hodiny večer reportér MF DNES, asi dvacetičlenná skupina působila po oslavách unaveně. Policisté se chovali už jen jako řadoví opilci.

"Když jsem odcházel, jedna žena, blondýnka z jejich skupiny, vylezla na stůl. A když ji přišel číšník slušně požádat, ať toho nechá a sleze dolů, sprostě mu vynadala," popsal reportér arogantní chování party.

I díky hlasité blondýnce většina lidí v restauraci věděla, že patří k policii. "Bavili se neustále o vyšetřování, často tam padalo něco o třetím oddělení," dodala svědkyně.

Pilo se opravdu hodně

Rezervace na sedmou hodinu pro oslavu byla na jméno policisty Daniela Sochora, který pracuje v Brně na oddělení hospodářské kriminality. Ten nejprve rezolutně popíral, že by se něco takového na místě stalo.

Nakonec to připustil. Zároveň se vymlouval, že se na oslavě "hodně, opravdu hodně" pilo.

"Jestli se to stalo, já jsem to neudělal. Rozhodně popírám, že bych byl rasista. I moje žena je z národnostní menšiny. A jestli se to stalo, jestli to tam někdo udělal, byla to nějaká klukovina způsobená alkoholem. Určitě to nebyl úmysl," bránil se.

Pro náměstka jihomoravského policejního ředitele Petra Sikoru však alkohol není omluvou. "Neberu to na lehkou váhu. Není možné, aby tohle policisté dělali, ani v povznesené náladě ne. To není špás, ale vážná věc," řekl.

Zároveň však informaci o dění v restauraci Nekonečno přijal s chladnou hlavou. "V první řadě musíme prošetřit, jak a co se stalo a co je k tomu vedlo. Stejně tak musíme jednání dokazovat členům extremistických skupin," upozornil.

Sikora zdůraznil, že pokud se takové jednání policistovi dokáže, nemá u strážců zákona co dělat. "Pokud policista na veřejnosti projevuje jako rasově nesnášenlivý nebo xenofobní, tak nemá dál zůstávat ve službách policie. A jestli tam někdo hajloval, tak je to nepřijatelné. Takový člověk by musel okamžitě pryč," řekl náměstek.

Dodal, že je sám v případě podezření ze spáchání trestného činu ochotný dát podnět k prošetření věci na Inspekci ministerstva vnitra.

"S jevy rasové nesnášenlivosti intenzivně bojujeme a není možné, abychom na druhé straně měli ve svých řadách policisty, kteří se takhle prezentují," podotkl Sikora.

To potvrzuje i politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš. "Mohla to být hloupost, na Orlíku vyrostl kdekdo. Nemusí to a priori znamenat trestný čin. Ale je to divné u policistů, zvláště v aktuální atmosféře, kdy si ministerstvo vnitra stanovilo boj s extremismem jako svou prioritu," upozornil Mareš, že by měli policisté víc přemýšlet, jak se na veřejnosti chovají.

"Neměli by zavdávat příčinu k tomu, aby o nich lidé pochybovali," dodal Mareš.

,