Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Policisté zadrželi rumunský gang s unikátní čtečkou platebních karet

  • 20
Jihomoravští policisté zadrželi rumunský gang, který do Německa převážel vylepšený přístroj schopný nelegálně zkopírovat údaje z platebních karet. Majitelé pak ve chvíli mohli přijít o peníze z konta, i když vlastní kartu měli stále u sebe.

Trojice pachatelů ve věku 25 až 30 let totiž v osobním autě vezla takzvané elektronické skimmovací zařízení schopné kopírovat data přímo z karty vložené do bankomatu a přenášet je bezdrátově pachatelům.

"Právě bezdrátový přenos je novinkou, pachateli stačí, když zařízení instaluje na bankomat a pak sedí třeba v autě a načítá si snímaná data. Zařízení pak nemusí vůbec demontovat," popsal kriminalista Petr Nevřivý.

Rumuni podle něj plánovali na bankomat instalovat několik zařízení. Prvním byl mobilní telefon napojený na několik baterií a ukrytý v liště, která by se umístila nad klávesnici. Telefon je schopný snímat PIN kódy klientů a přes bluetooth bezdrátově přenášet obraz pachateli sedícímu třeba pár desítek metrů od bankomatu.

Dalším je speciální štěrbina s mikročipem, která se umístí k otvoru pro vkládání karet. Mikročip pak zaznamená informace z magnetického proužku karty.

Duplikátů mohou mít stovky

"Tyto údaje pachatelé spojí se záznamy PIN kódů a přes počítač mohou poslat kamkoliv na světě, třeba na Nový Zéland. Tam pak někdo jiný s pomocí klasické plastové karty vyrobí duplikát a ten může použít k výběru z jakéhokoliv bankomatu, dokud banka kartu nezablokuje. Takových karet po použití tohoto přístroje mohou mít pachatelé stovky," popsal Nevřivý.

Čeští kriminalisté se dosud setkávali jen se zařízeními, které údaje z karet kopírovala na paměťovou kartu. Pro ni si pak pachatelé museli znovu dojít k bankomatu. Novinka, kterou společná hlídka policistů a celníků zadržela na dálnici D1 u motorestu Pávov na Jihlavsku, ale v Česku zřejmě skončit neměla.

"Podle použité techniky i lišty určené k umístění do horní části bankomatu je předpoklad, že vše se mělo používat v Německu," potvrdil kriminalista Leoš Navrátil. "Zajistili jsme i maketu v Německu používaného požárního hlásiče, i do něj chtěli pachatelé umístit mobilní telefon, který by snímal PIN zákazníků," dodal Nevřivý.

Běžný klient banky by si podle kriminalistů nelegálních zařízení u bankomatu vůbec nemusel všimnout. I přídavné lišty totiž pachatelé většinou nabarví tak, že působí jako běžná součást bankomatu.

"Počty podobných případů bohužel narůstají a nejčastěji se o nich dozvíme pozdě, tedy až ve chvíli, kdy pachatel paměťovou kartu demontuje a klientům se začnou ztrácet peníze. Banky je v takových případech ale lidem většinou vrací, navíc samy zavádějí nejrůznější technická opatření, aby kopírování dat znemožnily," ujistil Nevřivý.

Alespoň částečnou obranou podle něj je, aby lidé při výběru z bankomatu rukou zakryli klávesnici, na niž zadávají PIN kód. Pachatelé pak kopii karty nemohou použít k výběru z bankomatu.

Zda má zadržené trio nelegální výběry už za sebou, kriminalisté prověřují. Všichni tři pachatelé jsou nyní už ve vazbě, za přípravu trestného činu padělání a pozměňování peněz jim nyní hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.