Filip Zachariaš vstoupil do KSČM proto, že je to podle něj jediná strana na...

Filip Zachariaš vstoupil do KSČM proto, že je to podle něj jediná strana na české politické scéně, která prosazuje levicové myšlenky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kamarádi do mě někdy rýpnou, ale já jim to oplatím, říká mladý komunista

  • 300
Sledoval s rodiči zprávy v televizi. Grafy vyčíslovaly statistiky průměrných mezd a kolik lidí vycestuje na dovolenou do zahraničí. Ani na jedno rodiče Filipa Zachariaše z Bučovic na Vyškovsku nikdy nedosáhli.

„Začal jsem se tedy zajímat a pátrat,“ líčí deset let starý zážitek třiadvacetiletý absolvent brněnské politologie. Závěr? Vstoupil v osmnácti letech do KSČM.

„Je to jediná strana na české politické scéně, která prosazuje levicové myšlenky,“ míní.

Politici na startu

Politici na startu

Seriál MF DNES představuje mladé politiky napříč politickými stranami na jižní Moravě, kteří se narodili v 90. letech a angažují se v místní politice nebo podzimních krajských volbách. Jejich profily uveřejňujeme v abecedním pořadí.

UŽ VYŠLO:

    Co konkrétně má třeba na mysli? „Určitě si nemyslím, že by vše mělo patřit státu. Spousta ekonomů ale přichází na to, že rovnost vlastnických forem, ať už soukromých, družstevních, státních či nadnárodních korporací by nastavena být měla,“ říká Zachariaš.

    „Jsou tady společnosti, které mají miliardové obraty a platí nižší daně než drobní živnostníci,“ prohlašuje Zachariaš, kterého levicově vyprofilovalo právě prostředí, v němž vyrůstal - rodina nepatřila k nejbohatším.

    Díky svému mládí nezažil komunistický totalitní režim před rokem 1989. Jak se dívá na to, že KSČM je označována za přímou pokračovatelku někdejší KSČ, za jejíž vlády probíhaly politické čistky, udělovaly se tresty smrti, zavíralo se za názory a republiku neprodyšně uzavřela železná opona?

    „Jsme tak označováni z důvodu, že část stranické základny k nám přešla. My jsme ale vydali bezpočet dokumentů k politickým procesům v 50. letech, roku 1968 i poté k období normalizace. V nich se omlouváme těm, jež tehdejší režim poškodil. Jsou veřejně dostupné na našem webu,“ sděluje Zachariaš.

    „Nepřijde mi rozumné, aby se musel každý funkcionář při každé příležitosti omlouvat. Dnes by měla omluva spíše zaznít od některých pravicových stran, které se podílely na současném stavu,“ hájí svoji stranu.

    Minulost podle něj není černobílá

    Částečně se zastává také kolegyně Marty Semelové, která je známá svými kontroverzními výroky právě ohledně totalitního režimu.

    „KSČM je demokratická strana, lidé v Praze ji zvolili a je třeba to respektovat. Byť se všemi jejími názory třeba nesouhlasím,“ říká mladý politik.

    Zároveň tvrdí, že KSČM je jiná než KSČ, která v obnovené podobě funguje i dnes. „To období navíc nebylo černobílé, spousta lidí žila své kvalitní i lepší životy než teď. Dnes se ale na jiné strany neukazuje. Nás všichni kritizují, že jsme nedemokratičtí,“ nelíbí se mu.

    K mladým komunistům se však nepřidal. „Nerad bych se k těmto organizacím někdy hlásil. Jsou spíš zahleděny do minulosti, než aby dávaly pozitivní příklady, jak by se věci měly vyvíjet v budoucnu,“ uvádí.

    Na mysli má především nejznámější Komunistický svaz mládeže, který podle jeho slov není oficiální mládežnickou organizací KSČM.

    Rodiče Filipa Zachariaše nejsou členy žádné politické strany, nicméně vždy ho podporovali ve všem, co dělá. „Ani nikdo z přátel mě neodsoudil za to, že mám smýšlení, jaké mám. Někdy si do mě v žertu rýpnou, ale já jim to oplatím. Dokonce mi mnozí říkali: Ty seš dobrej, ty se nebojíš prezentovat levicový názor,“ pokračuje.

    Politika se vedle zaměstnání nedá dělat

    Zachariaš zatím v žádném zastupitelském orgánu nesedí. Před čtyřmi roky kandidoval do krajského zastupitelstva na 49. - tedy nevolitelném - místě.

    Filip Zachariaš

    • Je mu 23 let a žije v Bučovicích na Vyškovsku.
    • Je absolventem sociologie a politologie na Masarykově univerzitě.
    • Je členem Ústředního výboru KSČM, předsedou okresního výboru vyškovské buňky strany a místopředsedou krajského výboru.

    Letos na kandidátce komunistů do krajských voleb obsadil osmé místo, které by mu už pozici v zastupitelstvu vynést mohlo. Úspěchem pro stranu bude obhajoba současných mandátů, neúspěchem zisk méně než deseti.

    Letos v lednu Zachariaš dokončil studium sociologie a politologie na Masarykově univerzitě. Ústrky kvůli svému členství ve straně nepociťoval.

    „Sociální vědy jsou multiparadigmatické, mnoho lidí se tak na různé věci dívá z různých pohledů a názorů. Překvapilo mě, že na pověstně nejpravicovější fakultě je spousta přívrženců marxistického myšlení,“ tvrdí.

    Denní vysokoškolské studium musel téměř po celou dobu zvládat spolu s prací předsedy okresního výboru KSČM ve Vyškově a asistenta poslance Ivo Pojezného.

    „V dnešní době se politika při zaměstnání nedá dělat. Mnozí se o to pokoušeli, já jsem si také myslel, že to půjde zkombinovat,“ říká mladý komunista, který už stejně jako ostatní politici vychází ven pouze v obleku.

    „Ne každý politik má hroší kůži a hrabe pro sebe“

    Zachariaš se v politice našel - vede okresní organizaci, komunikuje s vedením strany, předává informace do nižších místních organizací. V krajském výboru je dále místopředsedou a má na starosti komunikaci, která je podle něj velmi důležitá k tomu, aby lidé měli o politiku větší zájem.

    „Slovo politik je dnes samo o sobě špinavé a nevěrohodné. A mě právě toto motivuje, abych ukázal, že ne všichni jsou ti, co mají hroší kůži a hrabou pro sebe,“ prohlašuje sebejistě.

    „Pokud padne návrh, abych kandidoval do Sněmovny, a budu cítit podporu od spolustraníků, rád do toho půjdu,“ netají se svými ambicemi a dodává, že do politiky šel právě z toho důvodu, aby mohl dění a věci v Česku ovlivňovat.