Kristýnu Švarcovou ke vstupu do politiky inspiroval otec, který zastával jako...

Kristýnu Švarcovou ke vstupu do politiky inspiroval otec, který zastával jako nezávislý funkci radního. Sama nejprve vstoupila do organizace Mladí konzervativci, poté poslala přihlášku do ODS. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vadilo jí, že nemá kde zaparkovat a hrát tenis, tak vstoupila do politiky

  • 41
Dávno pryč jsou časy, kdy občanští demokraté brali první místa v celostátních, krajských i místních volbách. Konkrétně v Brně po těch posledních zůstali na magistrátě a mnoha radnicích definitivně v opozici, vedení šokovaně několik dní mlčelo. Přesto by pětadvacetiletá Kristýna Švarcová dres neměnila.

Mladá politička je místopředsedkyní brněnské buňky a odhodlaně se chystá na blížící se krajské volby. „Šesté místo na kandidátce by už mohlo vyjít,“ věří si.

Politici na startu

Politici na startu

Seriál MF DNES představuje mladé politiky napříč politickými stranami na jižní Moravě, kteří se narodili v 90. letech a angažují se v místní politice nebo podzimních krajských volbách. Jejich profily uveřejňujeme v abecedním pořadí.

UŽ VYŠLO:

Kristýna Švarcová se o politiku začala zajímat na střední škole. „Asi kolem šestnácti sedmnácti let jsem víc sledovala zprávy,“ začíná svůj politický příběh.

V té době žila v Náměšti nad Oslavou, kde její otec zastával jako nezávislý funkci radního. „Líbilo se mi, že táta říkal na začátku: Tak já teda půjdu kandidovat za ty nezávislé. Já bych chtěl, aby tady vzniklo tenisové hřiště, aby tady bylo vyžití pro mladé,“ vzpomíná hrdě na jeho slova před nástupem na radnici.

„A jim se všechno, co chtěli vybudovat, podařilo,“ dodává k otcovým „čtyřem rokům slávy“ nadšeně.

Právě tatínkovo zasednutí na radnici ji nejspíš ovlivnilo v cestě za politickou kariérou. V osmnácti letech vstoupila do mládežnické politické organizace Mladí konzervativci. O rok později – v roce 2009 – už posílala přihlášku do ODS.

„Bylo ve mně nějaké nutkání věci měnit. Zajímala jsem se, kdo má na starosti to, že nemám kde zaparkovat. Když jsem byla v Náměšti, nic tam nebylo. Na tenis jsem musela jet do Brna, do dramatického kroužku jsem musela do Brna. Byla jsem zkrátka nespokojená,“ snaží se najít co nejlepší odpověď na otázku, proč se vydala do politiky.

Na výběr ODS měla bezpochyby vliv její rodina. Rodiče jsou podnikatelé, a tak byla odmalička směrována „doprava“. S politickou kariérou nezačala v Náměšti ani Brně, ale v Šumperku, kam se po vystudování obchodní akademie odstěhovala se svým přítelem.

Založila tam klub Mladých konzervativců nebo též „emkáčka“, jak o nich mluví, a začala se angažovat v ODS.

Zhruba před čtyřmi roky se ale přestěhovala do Brna a politickou dráhu mohla budovat znovu. „Stala jsem se opět řadovou členkou místní buňky, ale je to pár měsíců, co jsme měli volební sněm a já jsem se stala místopředsedkyní brněnské ODS,“ líčí svůj příběh.

Čtyři neúspěšné kandidatury

Od roku 2009 si už mladá žena, která pracuje v jedné soukromé firmě jako administrativní pracovnice, prošla čtverými volbami. Pokaždé neúspěšně, i když ona to za neúspěch nepovažuje.

„Vždy to byla nevolitelná místa, takže jsem už šla do toho s tím, že neuspěji,“ vysvětluje.

První volby, kterých se zúčastnila, byly komunální v Šumperku, kde v té době bydlela. Druhé následovaly do krajského zastupitelstva Olomouckého kraje o tři roky později a před dvěma roky, kdy už žila v Brně, se jí nepovedlo dostat se do brněnského zastupitelstva ani do zastupitelstva městské části Brno-sever.

„Člověk si také musí uvědomit, že jsem vstupovala do ODS v době, kdy byla ještě silná, ale pak ji v každých volbách stíhala jedna razantní prohra za druhou,“ doplňuje. Nikdy ji přitom nenapadlo z ODS odejít.

Je třeba se otevřít mladým, říká matadorům

V brněnské ODS se dnes snaží prorážet s novinkami a klást starším členům na srdce, že je potřeba se otevřít také mladým a snažit se je oslovit, i když přiznává, že je to těžké.

Kristýna Švarcová

  • 25 let, Brno
  • členka ODS, místopředsedkyně brněnské ODS, pracuje v administrativě

„Nevím do jaké míry, ale i tato má zarputilost mi možná přinesla šesté místo na kandidátce do kraje,“ zamýšlí se a doufá, že tato – už pátá – kandidatura pro ni bude úspěšná a že tím posílí své dosavadní působení v politice.

Nedokáže ale říct, kde se vidí za deset nebo dvacet let. „Já tak nerada dlouhodobě plánuji, mně to už tolikrát v životě nevyšlo,“ směje se.

„Teď je v mých vidinách ta místní a krajská politika. Samozřejmě když bude příležitost dostat se dál, tak se tomu nevyhýbám,“ tvrdí.

Žádná žvanírna, tvrdí o Sněmovně

O Sněmovně nemá iluze, ale to, že se o ní mluví jen jako o žvanírně, ji zlobí. „Kdo se o to chce zajímat, tak ví, že není jednoduché najít kompromis v takovém množství lidí,“ myslí si Švarcová.

Podle ní je situace v parlamentu reálnou podobou života. „Každý den se s někým dostáváme do názorového střetu. Je to všude, nejen v Česku. I jinde se hádají, někde si dají i do drně. Myslím, že my jsme na tom ještě docela v pohodě,“ upozorňuje.

Mezi známé si politiku netahá: „Nedávno jsme řešili uprchlíky a jen jsme se u toho rozčílili.“

Ráda odpoví na případné otázky, ale svoje názory nikomu nevnucuje. „Člověk si od toho potřebuje taky odpočnout,“ uzavírá mladá občanská demokratka.