Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Politici se šikují do boje o místa na kandidátce

  • 0
Jen co nastal klid zbraní po krajských volbách, už se řady politiků na jižní Moravě a především v Brně zase šikují do boje - tentokrát vnitrostranického. Jakmile bude jasný termín předčasných voleb, začne tlačenice o volitelná místa na kandidátce do Poslanecké sněmovny.

Jeroným TejcPád vlády udělal čáru přes rozpočty politiků. Do Sněmovny by chtělo mnohem víc lidí, než kolik je volitelných míst. A v ODS už proto houstne atmosféra.

Do zástupu současných poslanců, kteří budou chtít svoji pozici obhájit, se řadí i lidé, kteří na kandidátce před dvěma lety nebyli. Například bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek otevřel v Bně nové traumacentrum (4.12.2008)Šestiletý mandát senátora mu vyprší příští rok a se vší pravděpodobností jej neobhájí. Domovská ODS ho totiž do boje o křeslo znovu nevyšle, Julínek nemá u svých spolustraníků podporu. Do Poslanecké sněmovny si však cestu možná najde.

Pár dní před vyslovením nedůvěry vládě totiž přestoupil do ODS v Ivančicích. A v sobotu bude kandidovat na šéfa ODS Brno-venkov. Okresu, který nemá jihomoravský šéf strany a Julínkův stranický rival Milan Venclík úplně "pod palcem".

"Připouštím, že může být cesta přes Brno-venkov na kandidátku do Poslanecké sněmovny, ale není to tak účelové," říká v rozhovoru pro MF DNES Tomáš Julínek.

David ŠeichV čele "venkovské" ODS, kterou nyní vede poslanec David Šeich, by měl Julínek pravděpodobně větší šanci dostat se na volitelné místo na kandidátce do Poslanecké sněmovny.

V Brně, které spadá do vlivu Milana Venclíka, má cestu zavřenou. Spory Julínka a Venclíka jsou totiž dlouhodobé. A vyvrcholily po uzavření krajské koalice občanských demokratů s ČSSD.

Milan Venclík a Michal Hašek

Julínek tehdy jihomoravské vedení v otevřeném dopise ostře kritizoval. Odpovědí mu byla také kritika, za jeho snahu zrušit Úrazovou nemocnici Brno. A ostrá rétorika pokračuje i dnes.

Oživení jihomoravské ODS

"Kdyby mi šlo jen omě, prodával bych sám sebe ve Venclíkově struktuře, a to nedělám. Jde mi o ODS," zdůvodňuje Julínek, proč není jeho vstup do Brna-venkova účelový.

A tvrdí, že svým vstupem chce jen oživit jihomoravskou ODS. "Nesnažím se bojovat, ale přesvědčovat. Včetně předsedy Milana Venclíka. Ale on mě označuje za nepřítele," říká Julínek.

Milan Venclík, ODS, 50 let, náměstek hejtmana, BrnoMilan Venclík však vidí situaci úplně opačně. "Zvlášť v době jeho ministrování jsem projevil velkou toleranci, nekomentoval jsem věci, které se týkaly brněnského zdravotnictví. Vůči panu senátorovi nemám averzi, ale nesouhlasím s politikou čtvrté cenové skupiny, tedy aby se politici hádali a tvořili nepřeklenutelné propasti. To je ten rozdíl," odpověděl Venclík.

Julínkovu politiku na venkově prý bude bedlivě sledovat. "Pokud bude sjednocovat ODS, tak ji podpořím," podotkl. Podle Venclíka je však Julínkův přestup do ivančické ODS účelový.

"Kvůli kandidátce do Poslanecké sněmovny," myslí si Venclík. A stranickým kolegům vzkázal: "Politici, kteří se na kandidátku nedostanou, by to neměli svádět na Milana Venclíka. Ať se podívají do zrcadla, jestli to není náhodou jejich chyba." 

"Zbrojí se" i v ČSSD

Václav Božek, ČSSD, 59 let, vysokoškolský učitel, Brno"Zájemců je vždycky víc" I v ČSSD už se chystají. "Pokud by se rozhodlo, že předčasné volby budou opravdu na podzim, musely by se primární volby uvnitř strany konat už teď na jaře," podotkl šéf krajského výkonného výboru ČSSD Václav Božek.

A dodal, že zájemců je vždycky víc než volitelných míst na kandidátce. Sociální demokraté však ostřejší střety neočekávají.

Jeroným Tejc"K nějakým velkým bojům se neschyluje. Navíc neočekávám, že by ČSSD získala méně mandátů, než má dosud. Kromě Michala Pohanky všichni z jižní Moravy splnili roli, která se čekala, tedy podporovat program ČSSD," uvedl brněnský šéf strany a poslanec Jeroným Tejc, který se o post ve Sněmovně bude ucházet znovu.

"Hlavní pro všechny je ale důvěra ve svém vlastním okrese," dodal.

Kandidáti do voleb

Kandidáty musí navrhnout místní organizace, do které politici podle místa bydliště spadají.
Z navržených jmen se pak na okresní a krajské konferenci poskládá finální podoba kandidátky.