Politici, kteří jsou ve vysokých funkcích městských firem, si mohou ročně přilepšit o statisíce korun. Ilustrační foto.

Politici, kteří jsou ve vysokých funkcích městských firem, si mohou ročně přilepšit o statisíce korun. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Politiky hřejí peníze z dozorčích rad i představenstev. Nejvíce vynáší teplárna

  • 7
Kteří jihomoravští politici si za minulé volební období přišli na nejvíc peněz? Jednoznačně ti, kteří zároveň seděli v dozorčích radách či představenstvech městských firem. Jedna taková bokovka se dá stihnout, někteří zastupitelé však zvládali i šest takových úvazků. A brali za to šestinásobek průměrného platu, ne-li víc.

"O členství v dozorčích radách a představenstvech je tradičně velký zájem. Nezabere příliš času, ale zároveň je rozhodně velmi finančně zajímavé," řekl finanční analytik Marek Hatlapatka.

Přesné příjmy za celé čtyřleté funkční období přitom nikdo nezjistí, zákon o střetu zájmů, podle kterého by měli politici své požitky přiznávat, platí až od roku 2007.

Jiří Oliva (ČSSD) získal díky svým funkcím v šesti městských podnicích v minulém roce 837 tisíc korun, k tomu navíc padesát tisíc na tantiémách. Zvládá předsedat Teplárnám Brno a Dopravnímu podniku, sedí rovněž v představenstvech Technických sítí, Brněnských vodáren a kanalizací a Jižního centra.

Humpolíček: Nechápu, proč to chcete

Ještě větším rekordmanem je Miloslav Humpolíček (ČSSD). U něj je ovšem problém příjmy vůbec dohledat, osobně se svěřit nechce. "Nechápu, proč to chcete vědět," zlobí se.

Podle dostupných informací je členem šesti společností, předsedá Technickým sítím Brno a brněnským Veletrhům. Na radnici seděl také ve finančním výboru, v šesti magistrátních komisích, z nichž jedné předsedá a v druhé je místopředsedou. Kromě toho zvládl ještě pracovat jako místostarosta v městské části Brno-Královo Pole. Kolik peněz za svých celkem čtrnáct pracovních pozic má, však odmítá říct.

Zveřejňovat je sice podle zákona o střetu zájmů politici musí, dohledávají se však těžko. Třeba Humpolíček není totiž členem Rady města Brna. Právě radní musejí každý rok své příjmy dokládat čestným prohlášením a na brněnském magistrátu si je pak může přečíst každý.

U Humpolíčka se tak dá jen odhadovat, že za své funkce pobírá zhruba osmdesát tisíc měsíčně. Ročně tedy může mít téměř milion korun k platu navíc. Na žádost, aby své příjmy zveřejnil a redakci je poskytl, reaguje podrážděně. "A proč vás to zajímá? To je snad moje osobní věc, kolik vydělávám!"

Nejvíce se vyplatí být v Teplárnách Brno

Nejvíce se politikům vyplatí členství v předsednictvu Tepláren Brno. Za poslední tři roky si členové rozdělili 8,6 milionu korun.

Díky řízení a kontrole městských podniků si vydělal také Vlastimil Žďárský (ČSSD). Za loňský rok měl 630 tisíc. Zatímco neuvolnění zastupitelé mají nárok pobírat za své vedlejší funkce peníze, ti uvolnění nikoli - i proto se do podobných funkcí tolik nehrnou.