Napichování spermie do vajíčka.

Napichování spermie do vajíčka. | foto: Foto: archiv.

„Pomalý“ problém má 9 z 10 mužů, počty neplodných stoupají

  • 1
Až devadesát procent mužů má problém s plodností. Nejčastější příčinou jsou příliš pomalé nebo poškozené spermie. Podle lékařů počty neplodných mužů stále stoupají. Co neplodnost opravdu ovlivňuje a co jsou jen pověry?

Neplodnost mužů roste a tento světový trend se nevyhýbá ani mužské populaci na jihu Moravy. Nárůst neplodných mužů se projevuje i u dárců spermií. I mezi nimi musí lékaři dlouho hledat toho vhodného.

"Průměrně pouze jeden z deseti mužů, kteří k nám přijdou sperma darovat, je vhodným dárcem," popsal lékař z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno Igor Crha.

S neplodností se přitom potýká až polovina mužů, kteří pracoviště, kde se umělé oplodnění provádí, navštíví se svými partnerkami. "Problémy s neplodností jak u nás, tak i v celé republice má celkově zhruba každá šestá dvojice v populaci," uvedl Crha. - čtěte také: Vědci v Brně mají novou metodu, jak pomoci neplodným párům

Napište svůj příběh

Měli jste nebo máte problémy s početím dítěte? Pomohli vám lékaři? Napište nám svůj příběh, rádi jej (pokud si to budete přát, pak i bez uvedení jména) zveřejníme. Pište redaktorce Barboře Lukšové na e-mail barbora.luksova@mfdnes.cz

Podle něj může být snížení počtu a pohyblivosti spermií způsobeno poškozením vznikajícího varlete v šestém až sedmém týdnu těhotenství. "Určité škodliviny v prostředí mohou jemným způsobem poškodit vznik a stavbu buněk, které vytvářejí zárodečnou tkáň," vysvětlil. Na pohled se tak vytvoří normální varle, ale až s postupem času, kdy se muž snaží založit rodinu, se poškození může projevit.

Podle lékařů však existuje i řada virů, které mohou mužskou plodnost ovlivnit. Nejznámějším virovým onemocněním jsou příušnice. Mezi nejběžnější poruchy plodnosti mužů patří zhoršení pohyblivosti spermií.

Brněnští vědci chtějí léčit neplodnost pomocí mikroskopu atomových silBrněnští vědci chtějí léčit neplodnost pomocí mikroskopu atomových silBrněnští vědci chtějí léčit neplodnost pomocí mikroskopu atomových sil

"Dalším a význačným faktorem je snížení jejich počtu, zhoršení tvaru či rozlámání genetické informace v hlavičce spermie," popisuje lékař. I u mužské neplodnosti hraje určitou roli věk.

Tento vliv však není tak výrazný jako u žen. "Věk může kvalitu spermií zhoršovat, ale je to individuální," míní Igor Crha.

Asistovanou reprodukcí se v celé zemi zabývají tři desítky pracovišť. I tak do brněnské fakultní nemocnice přijíždějí páry z celé republiky a dokonce i ze zahraničí.

Nejvíce pacientů je však z jihomoravského regionu. Podle Pavla Ventruby, přednosty Gynekologicko porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno, se výzkum mužské neplodnosti neustále vyvíjí.

"Dříve se muž jen dozvěděl, jestli je plodný. Nyní dokážeme zjistit i to, zda je geneticky v pořádku," popisuje Ventruba.

Pravdy a mýty

Co spermiím škodí a prospívá

Kouření: Cigaretový kouř prokazatelně poškozuje kvalitu spermií u mužů. "Kuřáci mají podle výzkumu, který jsme dělali v Brně, až o dvacet procent horší kvalitu spermií," říká Igor Crha z Centra asistované reprodukce fakultní nemocnice.

Koupele a sauny: Spermie nemají rády vysokou teplotu. Proto lékaři nedoporučují horké koupele či velmi časté návštěvy v sauně. Muži by se dlouhému ležení v horké vaně měli raději vyhnout. Podle lékařů není vhodné varlata příliš zahřívat. Přenosný počítač Lékaři příliš nedoporučují, aby muži vysedávali s notebookem na klíně. Ten totiž také uvolňuje teplo, které neprospívá varlatům, ve kterých se spermie tvoří.

Dlouhé sezení v autě: Podle lékaře Igora Crhy není pro muže vhodné ani dlouhé vysedávání v dopravních prostředcích. "I to by kvalitu spermií mohlo ovlivnit. Člověk je při sezení zmáčknutý, opět se zvyšuje teplota a varle se může stlačit," popisuje následky sezení.

Jízda na kole: Pro jízdu na kole platí to stejné jako pro sezení v autě. Týká se to však jedinců, kteří na bicyklech tráví všechen svůj volný čas.

Těsné spodní prádlo: Malé a velmi těsné spodní prádlo není pro mužské pohlavní buňky tím nejvhodnějším. Dochází totiž opět k přehřívání varlat.

Nadváha: Kromě předešlých rad doporučují lékaři dbát především na zdravý životní styl. "To znamená, že muži by se měli trochu hýbat a neměli by mít nadváhu," doplňuje výčet Crha.

Každodenní sex: Častý pohlavní styk by měl zvyšovat podle různých pověr kvalitu spermií. To však podle odborníků rozhodně není pravda. "Sex a kvalita spermií spolu vůbec nesouvisí," říká lékař Igor Crha z Centra asistované reprodukce.

Káva: Říká se, že káva v malé míře kvalitu mužských pohlavních buněk pozitivně ovlivňuje. Podle lékařů by však muži ani na tuto lidovou "léčbu" určitě neměli spoléhat.

Čaj a čokoláda: O čaji a čokoládě koluje podobná pověra jako o kávě. "Nedá se ale očekávat, že by konzumací těchto pochutin nastal nějaký výsledek," komentoval to Crha. Spermiím však podle něj čaj ani čokoláda neškodí.

Sprcha studenou vodou: Omývání se studenou vodou před souloží by podle kolujících mýtů mělo spermie vyburcovat a zvýšit jejich pohyblivost. Podle Crhy sice obecně platí, že přílišné horko a teplo mužským pohlavním buňkám neprospívá, ale v tomto postupu založeném pravděpodobně na lidové tvořivosti lékaři žádný efekt nespatřují.