Libuše Vachová, laborantka centrálního tomografu v Boskoivcké nemocnici.

Libuše Vachová, laborantka centrálního tomografu v Boskoivcké nemocnici. | foto: Radek Miča, MAFRA

Pomoc v nemoci už nečeká jen v Brně, do kraje chtějí nalákat i cizince

  • 0
Na řadu specializovaných vyšetření už pacienti z jižní Moravy nemusí dojíždět až do fakultních nemocnic v Brně. Krajské nemocnice totiž svou péči rozšiřují, modernizují přístroje a zřizují odborné poradny. Zacílit se chtějí i na cizince.

Krajské nemocnice nabízejí pacientům v regionech jižní Moravy vyšetření magnetickou rezonancí, šetrné ozáření nádoru či podvázání žaludku, tedy špičkovou léčbu moderními přístroji, nová vyšetření či operativní zákroky.

novinky krajských nemocnic

Nemocnice Břeclav
Nabízí podvázání a resekci žaludku. Funguje zde poradna cestovní medicíny či spánková laboratoř.
Nemocnice Znojmo
Provádí vyšetření magnetickou rezonancí, ale i operace páteře.
Nemocnice Boskovice
Všechny typy anestezie či zavádění endoprotéz kolenních, kyčelních kloubů a drobných kloubů rukou.
Nemocnice Vyškov
Nové monitory na oddělení JIP, ultrazvuk na gynekologickém oddělení a nové vany na vodoléčbu.
Nemocnice Tišnov
Pravidelné kontroly kardiostimulátorů, obezitologická poradna. Při rehabilitacích kloubů po operacích a úrazech lékaři používají motorovou dlahu.

"Snažíme se reagovat na rozvoj technologií a vývoj nových metod v jednotlivých odbornostech. Proto průběžně obnovujeme přístroje, vybavení laboratoří či operačních sálů," popsala Radomíra Schweitzerová, mluvčí břeclavské nemocnice.

Podobné inovace nachystali i v ostatních nemocnicích. Například ve Vyškově za téměř jedenáct milionů digitalizovali radiologické oddělení a v Boskovicích začali provádět diagnostiku a operace nádorů prsních žláz.

Očkování před cestou do exotiky

V nemocnicích také zřizují specializované poradny. "Například v poradně pro cestovní medicínu lékaři doporučí, jak se naočkovat na dalekou cestu třeba do exotické země," uvedla Schweitzerová.

"Zejména ambulantní služby se snažíme přiblížit pacientům v regionu. Tím se nejen sníží náklady na dopravu pro zdravotní pojišťovnu, ale především je to pohodlnější pro samotné pacienty," uvedl jednatel Nemocnice Tišnov Bořek Semerád.

Tím, že pacienti nemusí dojíždět, se vyhnou i zbytečným stresům. "Pobyt na lůžku v prostředí velkých nemocnic je zejména pro starší pacienty často frustrující," popsal jednatel boskovické nemocnice Rostislav Verner.

Některé krajské nemocnice mají ambice ještě vyšší. "Chtěli bychom zajistit, aby nemocnice plnila nezastupitelnou roli nejen v našem regionu," sdělila mluvčí břeclavské nemocnice. Tam by totiž v budoucnu chtěli péči nabízet i sousedům ze Slovenska či Rakouska.

Libuše Vachová, laborantka centrálního tomografu v Boskoivcké nemocnici.

Získat pacienty ze sousedních států se snaží i ve znojemské nemocnici, která je největší mimofakultní nemocnicí v kraji.

"Jsme největší, proto chceme zajišťovat péči nejen v regionu Znojemska, ale i přilehlých oblastech, do budoucna včetně Dolního Rakouska," popsal lékař a mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Zkrátit pobyt na minimum

Další novinky pacienty čekají brzy. "V nejbližší době chceme rozšířit gastroenterologické ambulance o nové přístroje," prozradil jednatel tišnovské nemocnice.

Právě v Tišnově by mělo vzniknout i oddělení jednodenní chirurgie a rozšíří se rehabilitace. Pacienti z Břeclavi zase nebudou muset v budoucnu na magnetickou rezonanci dojíždět do Brna.

"Také máme v plánu rozvíjet oblast miniinvazivní chirurgie, aby se pobyt pacienta v nemocnici zkrátil na nezbytné minimum, a mohl se tak rychle vrátit do normálního života," vysvětlila mluvčí břeclavské nemocnice, kde navíc uvažují i o plastické chirurgii.