Exmoorský pony

Exmoorský pony | foto: Erwin Baars a Česká krajina

Schváleno. Nebojácní a otužilí poníci budou vypásat vřesoviště v Podyjí

  • 0
Znojemské Podyjí se po středočeských Milovicích definitivně stane dalším místem v Česku, kam se vrátí divocí koně. „O projektu už je rozhodnuto, máme schválenou podporu,“ potvrdila vedoucí odboru ochrany přírody národního parku Lenka Reiterová.

Nyní ekologická organizace Beleco oslovuje partnery projektu, aby s nimi připravila harmonogram. Poníci se ale v Podyjí neobjeví dříve než příští rok, možná teprve až ten další. Zatím je potvrzeno pořízení jedenácti koní, pást se budou na bývalé vojenské střelnici u Mašovic a Havranickém vřesovišti.

Návrat divokých koní do přírody je způsob, jak levně a efektivně pečovat o cenné suché trávníky a vřesoviště. Dosud se v Podyjí pásly jen ovce a kozy.

Každý druh zvířat ale vypásá porost odlišným způsobem, preferuje jiné rostliny a ponechává rozdílnou výšku „strniště“. Jinými slovy: čím více různých zvířat se bude na stepích pást, tím více druhů rostlin a zvířat tu najde vhodné podmínky k přežití.

Spásají i ty nejhorší porosty

„Exmoorský pony má navíc tu výhodu, že velmi dobře snáší přítomnost člověka, nehrozí od něj tedy žádné nebezpečí třeba procházejícím turistům,“ dodala Reiterová.

Vybrat správné koně přitom není jen tak. Většina připutuje z Anglie, cena jednoho z Exmooru se pohybuje kolem 40 tisíc korun.

„Do skupiny by mohla být zařazena i některá zvířata, která se narodila na pastvinách v Milovicích, pokud to povolí koordinátor plemenné knihy,“ zmínila Simona Poláková z Beleca.

Divocí koně patří v české přírodě k původním druhům, byli však ve středověku vyhubeni.

„Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Jsou otužilí, takže přežijí celoročně v přírodě bez jakékoliv péče, což je z dlouhodobého hlediska zásadní,“ uzavřela Poláková.