Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Folkloristé musí platit svazu autorů. I za malé zahrání pošlou tisícovku

  • 45
Dosud si folkloristé zpívali a hráli, pořádali festivaly a nepříjemné papírování s Ochranným svazem autorů za ně vyřizovalo Folklorní sdružení ČR. Jenže to se loni na podzim dostalo do insolvence. Poplatky pro OSA si tak soubory musí vyřizovat samy.

„Kvůli vysokým dluhům požádalo folklorní sdružení soud o ochranu před věřiteli, kterým dluží mnohamilionové částky. Jedním z nich je i Ochranný svaz autorů, kterému sdružení několik let neodvádělo stanovené poplatky za soubory, byť ty je sdružení poukázaly,“ píše na webu folkloristů Kazimír Jánoška z vedení Folklorního sdružení ČR.

Dosud soubory odváděly sdružení paušální poplatek. Ten se pohyboval v řádu stokorun. Pak dostaly od folklorního sdružení potvrzení, že všechny povinnosti vyplývající z ochrany autorství mají splněny a uhrazeny. A tím se soubory při případné kontrole z OSA prokazovaly.

„OSA však Folklornímu sdružení ČR smlouvu vypověděla. Takže veškerá produkce, na niž se vztahuje placení poplatků, musí soubory a festivaly řešit samy,“ upozornil Jánoška. Za jednu akci tak soubor zaplatí od tisíce korun výše v závislosti na počtu návštěvníků.

Soubory na malých vesnicích se obávají toho, jak nová povinnost dopadne na jejich hospodaření. „Pro nás to bude likvidační,“ obává se Marcela Kurucová, která vede dětský soubor Dunájek v Dolních Dunajovicích. Z čeho ochrannému svazu zaplatí, zatím vůbec netuší. „Asi budeme na našich akcích muset nasadit vyšší vstupné, které nám poplatky pokryje,“ zamýšlí se.

Pomoct by mohli sponzoři či obce

Až dosud na jejich akcích bylo vstupné dobrovolné nebo v symbolické výši. Tak aby přišlo co nejvíce návštěvníků a cena za lístek je neodradila. „Naší největší akcí jsou červnové dětské hodečky. Vždy jsme při nich finančně vycházeli tak akorát. Zaplatili jsme dechovou hudbu, odměnu souborům, nějaké občerstvení a skončili jsme na nule. Poplatky OSA nám náklady výrazně zvednou. Netuším, kde na ně budeme brát,“ posteskla si Kurucová.

O příspěvek zřejmě soubor bude muset žádat obec i soukromé sponzory.

 Podobné obavy panují i ve Tvrdonicích, kde funguje dětský soubor Pomněnka. Ten musí nyní i z akcí, kde nevybírá vstupné, odvést platby. Jinak se nevyhne postihu. „Loni probíhaly v našem okrese velké kontroly z OSA. Zaměřovaly se opravdu i na velmi malé akce,“ potvrdila Zdena Šlichtová, která soubor vede.

 Ten je zároveň spolupořadatelem festivalu Podluží v písni a tanci. I u toho budou Tvrdoničtí letos poprvé řešit autorské poplatky sami.

„Je to pro nás velká komplikace. Navíc nejde jen o poplatky OSA. Prostřednictvím Folklorního sdružení ČR jsme byli také pojištění proti ztrátám, škodám, úrazům účastníků, rozbití například nástrojů, což jsou drahé věci,“ popisuje Zdena Šlichtová. Také pojišťovna však Folklornímu sdružení smlouvu vypověděla a pořadatelé jednotlivých festivalů si musí vše znovu vyjednávat sami.

Záchrana před krachem

Folkloristé se teď s nadějí upínají ke Společnosti pro lidové tradice krajů Moravy a Slezska. Ta totiž částečně hasí požár, který u Folklorního sdružení ČR vznikl. S Ochranným svazem autorským dojednává novou rámcovou smlouvu. Pod svá křídla chce vzít všechny malé soubory z Moravy a Slezska a tím vlastně zabránit jejich finančnímu krachu.

„Pokud těmto souborům nevytvoříme dobré existenční podmínky, zaniknou. A další generace už úpadek folkloru pozná,“ míní Milan Zelinka, který Společnost pro lidové tradice vede. Zatím se k ní přihlásilo osmdesát souborů a asi sedmnáct folklorních festivalů.

S OSA už společnost vyjednala novou smlouvu. „Soubory zaplatí poplatek nám, my jej hromadně odvedeme OSA. A soubory dostanou certifikát, který je opravňuje k pořádání akcí v rozsahu, který je smlouvou přesně specifikovaný,“ poznamenal.

Stejně tak se pokouší dojednat smlouvu o pojištění členských souborů a festivalů. Doufá, že dohoda bude otázkou několika týdnů.