Deset let ztrácela sluch. Vrátí jí ho unikátní implantát, první v Česku

  • 1
Zprvu se jí zdálo, že neslyší tak zřetelně jako dřív. Brzy si ale uvědomila, že levé ucho přijímá okolní zvuky výrazně méně než to pravé a její stav se stále zhoršuje. Milada Reichová, zdravotní sestra vyškovské nemocnice, proto vyhledala lékaře. A ti jí diagnostikovali středně těžkou nedoslýchavost.

Po deseti letech trápení se dočká změny. V úterý jí brněnští lékaři nemocnice u svaté Anny do ucha operačně zavedli speciální středoušní implantát. Reichová je tak první Češkou, které speciální zařízení napomůže k takřka plnému navrácení sluchu.

Zpravidla prvním řešením nedoslýchavosti je využití sluchadla. To ale Reichové nepomáhalo.

„Lékaři si mysleli, že trpím otosklerózou, dědičným poškozením labyrintu vnitřního ucha. Nakonec se ukázalo, že mi poklesly středoušní kůstky,“ vysvětlila Reichová.

Postupná ztráta sluchu jí začala komplikovat život. „Při běžném hovoru jsem mohla často jen přikyvovat, neslyšela jsem vůbec nic. Náročné to je i při kontaktu s pacienty,“ dodala.

Pracuje totiž na interním oddělení, a tak se musela nemocným upřeně dívat do očí, aby mohla aspoň odezírat. Přestože se jejímu handicapu spolupracovníci v nemocnici přizpůsobili a věděli, že na ni nemohou volat z dálky, rozhodla se problém řešit.

V zahraničí běžný zákrok, v Česku premiéra

Od lékařů se doslechla o metodě ušního implantátu, který v západních zemích využívají stovky lidí. „V zahraničí se jedná o běžný zákrok, není to žádný experimentální postup,“ řekl koordinátor brněnského Komplexního centra kochleárních implantací Tomáš Talach.

V Česku však složité voperování ještě nikdo nezkoušel. „Že budu první, komu implantát pomůže, mě velmi překvapilo. Mám samozřejmě trochu strach, nervozita je asi přirozená,“ popsala své pocity těsně před operací Reichová.

Následně se vydala na operační sál, kde unikátní operaci více než dvě hodiny vedl přednosta kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Rom Kostřica. Jeho úkolem bylo napojit středoušní implantát přímo na ušní kůstky - kladívko, kovadlinku a třmínek.

Ty jsou tak maličké, že většina operace musela probíhat pod mikroskopem.

„Jedná se o poměrně složitý zákrok. Musíme být opatrní, protože se operuje velmi blízko k lícnímu nervu,“ popsal zákrok Kostřica.

Brněnská operace byla unikátní nejen na české poměry, ale může se pyšnit také jedním světovým prvenstvím. Asistoval jí totiž zkušený světový odborník ve sluchových pomůckách, rakouský chirurg Wolf-Dieter Baumgartner.

Spolu s Kostřicou připojili aktivní implantát na středoušní kůstky způsobem, jenž byl na světě použit úplně poprvé.

Magnetické uchycení a mechanické vibrace

Jak implantát Reichové pomůže? Okolní zvuky zachytí mikrofon vnějšího procesoru, který bude nosit za uchem. Tam jej udrží magnetická síla, pacientka si ho bude moci také kdykoli sundat.

„Zevní procesor převede zvuky na elektrické signály a vyšle je do vnitřní implantované části. Odtud jsou následně vedeny do středního ucha, kde dojde k mechanickému rozvibrování jeho částí, tedy středoušních kůstek. Následné slyšení ve vnitřním uchu se již odehraje běžných způsobem, ucho jej zvládne samostatně,“ popsal zákrok audiolog a foniatr Talach.

Na rozdíl od klasického sluchadla, který zvuky umí pouze zesílit a často způsobuje zkreslení či ztrátu zvukových informací, umí implantát signály převést na mechanickou energii.

Pomocí ovladače si Reichová také změní intenzitu a frekvenci zvuků podle toho, jak jí to bude příjemné. Jiné přijímání zvuků nastaví například v divadle, jiné při sledování televize. Pokud se jí navíc bude zdát, že některé zvuky neslyší zcela přesně, může navštívit specialistu, jenž implantát nově seřídí.

Jediný smysl, který lze nahradit

Miladu Reichovou čeká ještě týdenní hospitalizace v nemocnici. Nejpozději čtrnáct dní po operaci její implantát lékaři zapnou a postupně tak začne slyšet.

„Přístroj budeme posléze seřizovat, podobně jako je tomu například u naslouchadel. Dokonalé vyladění může trvat řádově několik měsíců. Pokud ale vše půjde bez komplikací, uslyší pacientka brzy zcela normálně,“ odhaduje Talach.

Úspěšnost zákroku si lékaři ověří pomocí tzv. slovní audiometrie. Opakováním vysílaných slov odborníci přesně poznají, jak se problém nemocného zmírnil.

Implantát za 350 tisíc korun získala Reichová bezplatně, vzhledem k prvnímu užití v Česku jej daroval jeho dodavatel. Nemocnice, která chce zákrok běžně začít provádět nejpozději od nového roku, už jedná se zdravotními pojišťovnami, aby bylo brzy jasné, kterým pacientům operaci v budoucnu uhradí.

Pravděpodobně se bude jednat o pacienty trpící středně těžkou ztrátou sluchu, jimž sluchadlo nepomáhá, nebo jim nemůže být z důvodu poškození struktur ucha aplikováno.

Reichová se těší, až se vrátí zpátky do práce k pacientům. „Začnu pracovat hned, jak to bude možné. Nemůžu se dočkat, až budu zase normálně fungovat,“ dodala nadšeně. I foniatr Talach očekává dobré výsledky.

„Nesmíme zapomínat, že sluch je v současnosti jediný lidský smysl, který umí lékařské síly nahradit,“ připomněl.