Redaktorka MF DNES Eliška Kolínková zpovídala pořadatelku festivalu Jídlo z

Redaktorka MF DNES Eliška Kolínková zpovídala pořadatelku festivalu Jídlo z blízka Lucii Frgalovou (vpravo). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zkuste jíst pomalu, říká pořadatelka brněnského festivalu Jídlo z blízka

  • 3
Představit formou degustačních menu ty nejkvalitnější suroviny, které vznikají na farmách jižní Moravy. To je hlavní myšlenka gastronomického festivalu Jídlo z blízka, který v pondělí v Brně začíná. Půjde tak okusit čerstvé pstruhy z Moravského krasu, meruňky ze Znojemska či houbařské úlovky šéfkuchařů.

"Když k vám jede mrkev přes půl světa, nikdy nemůže být tak čerstvá, jako když ji farmář ráno vyryje ze záhonku a za dvě hodiny doveze na trh," říká pořadatelka akce Lucie Frgalová, jinak zaměstnankyně brněnské restaurace La Bouchée. 

Co ochutnat na festivalu Jídlo z blízka

Festival se koná do 31. července v 18 brněnských podnicích. Kompletní menu je možné najít na jidlozblizka.cz.

restaurace Bohéma 

  • Amouse Bouche: paštika ze pštrosích jatýrek s rybízovou omáčkou 
  • Krémová polévka z brynzy ochucená olejem z vlašských ořechů
  • Biohovězí lýtko s morkovou kostí s pečenými cherry rajčátky a čerstvou bazalkou 
  • Flambované sezonní ovoce s ricottou slazenou mátovým sirupem

Cena: 429 Kč

restaurace Leporelo+

  • Staročeský hovězí jazyk s křenovou huspeninou, medem a domácím chlebem 
  • Pečený vepřový krk s kroupami a kapustou s lesními houbami 
  • Makový koláč s jablky a meruňkovým moussem s kapkami rakytníkového si­rupu

Cena: 349 Kč

Jak vznikl nápad zorganizovat takový festival?
Zrodil se před čtyřmi lety zároveň s vytvořením brněnské pobočky světového hnutí Slow Food (v překladu pomalé jídlo, pozn. red.). To vzniklo jako reakce na rozmáhající se fastfoodovou kulturu. Jeho cílem je zachovat místní kulinářské tradice, autentické regionální suroviny a vrátit jídlu jeho hodnotu. Prostě užít si ho v klidu, s rodinou, s přáteli, věnovat mu čas a úctu. A festival je zhmotněním podstaty "slow food¨". Dnes startuje už třetí ročník a zájem stoupá. První rok se zúčastnilo šest restaurací, loni třináct a letos osmnáct. 

Co mohou lidé v restauracích zapojených do akce letos ochutnat?
V každé restauraci se připravuje jedno tříchodové menu z místních farmářských surovin. V jídelním lístku uvidí hosté jména všech dodavatelů a mohou je případně sami kontaktovat. V nabídce najdete čerstvé pstruhy z Moravského krasu, králičí, kůzlečí, jehněčí, vepřové i hovězí maso z ekofarem na Valašsku a Vysočině nebo jihomoravskou zvěřinu, restaurace využívají čerstvé bylinky, sezonní zeleninu, maliny, moruše či meruňky ze Znojemska. Ochutnáte i houbařské úlovky šéfkuchařů, první lokální farmářský creme fraîche či biomandle. Zveme i na večery s moravským vínem nebo setkání s farmáři.

Jaká je cena jednoho menu?
Cena není jednotná, každá restaurace má jiné suroviny a ekonomiku provozu. Všechny ceny jsou ale festivalové a pro hosty výhodnější než obvykle. Jde to především proto, že se surovinami se hospodaří racionálně. Máme princip, že rezervace se přijímají nejpozději den před návštěvou, aby se daly objednat suroviny a uvařit přesně podle počtu hostů. 

Kam chodíte v Brně ráda na jídlo?
V Brně mám favority mezi festivalovými restauracemi. Jinak mě nepřestává okouzlovat Café Fara v Klentnici. Suroviny nakupuji přímo u farmářů nebo v obchodech Sklizeno. Nedávno jsem objevila u Galerie Vaňkovka prodejnu My Food Market. V sezoně jsou skvělé farmářské trhy u Santonu nebo na Římském náměstí.