Podle mnohých vinařů se nyní turisté na kolech na jižní Moravě bojí víno i jen ochutnat, aby pak neplatili pokutu. Ilustrační foto

Podle mnohých vinařů se nyní turisté na kolech na jižní Moravě bojí víno i jen ochutnat, aby pak neplatili pokutu. Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Poslanci chystají „pardon“ pro cyklisty na vinařských stezkách

  • 16
Dát si ve vinném sklípku dva pohárky vína a sednout na kolo? Dnes platí přísný zákaz, ale může se to změnit. Někteří jihomoravští poslanci totiž navrhují, aby se cyklistům na značených stezkách tolerovalo 0,3 promile alkoholu v krvi.

Vinaři to vítají. Šéf dopravní policie však chce zachovat nulovou toleranci.

"Chceme iniciovat úpravu legislativy, aby cyklista na vyznačené cyklistické stezce mohl mít v krvi 0,3 promile alkoholu. Na rakouské straně je to totiž na vyznačených stezkách možné, na české ne a dělá nám to potíže," říká za skupinu politiků poslanec z Břeclavska a bývalý starosta Valtic Jiří Petrů (ČSSD).

Podle něho pak vznikají situace, kdy na hranici z české strany stojí policisté a testují překvapené cyklisty na alkohol. "K úpravě zákona nás vyzývají jak obce na cyklostezkách z rakouské strany, tak i čeští vinaři," podotkl Petrů s tím, že změna by se týkala cyklostezek mimo silnice a tras, které vedou na komunikacích třetí třídy. Silnic první a druhé třídy by se podle poslance nedotkla.

Co na to policie a ministerstvo?

Na případnou změnu zákona o pozemních komunikacích si však lidé ještě chvíli počkají, Petrů míní, že se bude ve Sněmovně řešit až po volbách. Ještě ji totiž čeká projednávání s policií a ministerstvem dopravy.

Ředitel služby dopravní policie Leoš Tržil si nemyslí, že by taková změna byla tím nejlepším řešením. Zdůrazňuje, že na každého alkohol působí jinak a pro někoho už můžou i dvě deci vína znamenat ohrožení sebe i ostatních.

"Nemyslím, že by to bylo nutné. Cyklista je stále řidič a jak odlišit, jestli je na vinařské stezce, nebo na jiné cestě? A vinařské stezky v Česku nefungují tak jako v Rakousku. Průlom nulové tolerance by nebyl dobrý," míní Tržil.

Zároveň připomněl, že taková změna na cyklostezkách spíše souvisí s celkovou úpravou povoleného množství alkoholu v krvi při řízení, o které se v Česku diskutuje.

Podle některých soudních lékařů může totiž být fyziologická hranice alkoholu v krvi, tedy množství, které můžou vyvolat některé léky nebo potraviny, až 0,24 promile.

"Ale i v tomto se experti rozcházejí. Je to tedy na širší odbornou diskusi. Momentálně čekáme na stanovisko ministerstva zdravotnictví k této problematice," dodal policejní ředitel.

Jak do sklípků? Teď jen s holemi

Vinaři by spíše uvítali nápad části jihomoravských poslanců. Třeba Ladislav Macek z Milotic je jím nadšený. "To je vynikající nápad. Jsme sice v Evropě, ale jen tak po kotníky, a to platí i pro vinařskou cykloturistiku," komentoval.

Sám se byl podívat v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii a někde prý cyklistům tolerovali i půl promile. "Navíc je nekontrolovali tak, jako u nás, dechovou zkoušku dělali jen v případě, že způsobili nehodu," tvrdí vinař.

On a další jihomoravští vinaři jsou na turistice hodně závislí. V době recese ještě víc než předtím. "Jenže teď se mnozí turisté bojí víno i jen ochutnat, aby pak neplatili pokutu," stýská si vinař.

Vinařství Znovín Znojmo kvůli takovým obavám turistů dokonce vymyslelo alternativní pohyb mezi vinicemi bez kola. Prodává či půjčuje hole pro sportovní chůzi, takzvaný nordic walking, a brožurky s chodeckými trasami mezi vinařskými sklepy.