Soud s významným lobbistou Machačem. (nedostavil se) Na snímku ostatní obžalovaní - zprava Aleš Skřepek, Milan Černošek a Gediminas Masteika.

Soud s významným lobbistou Machačem. (nedostavil se) Na snímku ostatní obžalovaní - zprava Aleš Skřepek, Milan Černošek a Gediminas Masteika. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Poslaneckému lobbistovi od Kouřícího králíka hrozí za milionový podvod 12 let

  • 9
Brněnskému lobbistovi Františku Macháčovi, jehož jméno bylo spojené s vyjednáním podpory Michala Pohanky a Miloše Melčáka pro Topolánkovu vládu, hrozí za mnohamilionový podvod až dvanáct let vězení.

Soud s mužem, v jehož baru u Kouřícího králíka se scházeli nejen brněnští politici, začal u brněnského Krajského soudu. Macháč i jeho bývalá manželka Marie Macháčová se z hlavního líčení omluvili.

"Z konání hlavního líčení se omluvil s tím, že se může konat v nepřítomnosti obžalovaného," informoval soud Macháčův advokát Pavel Čapčuch.

Státní zástupce Petr Lužný obžaloval Františka Macháče, že společně s Michalem Fortelným a Alešem Skřepkem založili spořitelní družstvo Záložna, do kterého nalákali zájemce o členství. A jejich peníze pak "přelil" jinam a použil je k vlastnímu podnikání.

"Zejména ke stavebním úpravám a následnému vybavení objektu své bývalé manželky Marie Macháčové, umístěného v Brně na ulici Křídlovická číslo 1," přečetl Petr Lužný část obžaloby. Ta viní Macháče, že připravil dohromady stovky lidí o desítky milionů korun. - čtěte také Lobbista Macháč, který dojednal podporu Topolánkově vládě, čelí žalobě

Do soudní síně přišli dnes jen tři muži, kteří se měli na Macháčových podvodech podílet - Aleš Skřepek, Milan Černošek a Gediminas Masteika.

"Macháče mi představil Milan Černošek, to už jsem projekt Záložny měl v hlavě. On se o něj zajímal, měl zájem zajišťovat státní dotace na družstevní bytovou výstavbu. Měl pomáhat při podepisování smluv například s úřadem městské části Brno-Černovice nebo na Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami," popsal u soudu Aleš Skřepek.

Podle Skřepka Macháč příliš nezasahoval do činnosti Záložny. Přitom to byl ale on, kdo donesl na ustavující schůzi Záložny asi dvacet plných mocí od lidí, kteří se mají stát jejími členy.

A byl to taky Macháč, který navrhl svého člověka do funkce předsedy jedné z dceřiných společností Záložny, kam se odlila velká část finančních prostředků.

"Bral jsem to tak, že je to realita, že právě proto, že on zastupuje těch dvacet, třicet procent lidí, kteří byli zakládajícími členy Záložny, takže to je důvěryhodné," vysvětloval Skřepek soudci, proč nechal usadit do čela 1. investičního družstva Macháčova známého.

Sám Macháč prý nikdy žádnou oficiální funkci zastávat nechtěl. "Říkal, že když má jednat s úřady, že by to mohl být nějaký konflikt," dodal Skřepek. Hlavní líčení bude pokračovat celý tento týden.