Některé jihomoravské pošty se přesunou na úřady či do konzumu. (Ilustrační snímek)

Některé jihomoravské pošty se přesunou na úřady či do konzumu. (Ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Pošta chce rušit další pobočky, lidé budou muset s dopisem do konzumu

  • 7
Další obce na jižní Moravě pravděpodobně čeká rušení poštovních přepážek. Ty se pak s omezenými službami přesunou do místních konzumů či na úřady. Česká pošta v nejbližší době začne vyjednávat se starosty o změně režimu služeb. Kterých pošt se změny dotknou nejvíce, firma úzkostlivě tají.

"Jednání s obcemi, kterých se tento krok bude týkat, povedeme zhruba do července," naznačila mluvčí České pošty Marta Selicharová. Tam, kde již podnik zavedl takzvaná výdejní místa nebo režim Partner, vyvolal poprask.

"Bouřili se proti tomu a dokonce chtěli sepisovat petici. Výrazně je to omezuje. Třeba zaplatit složenky musí často jezdit až do Tavíkovic nebo Višňové a pro důchodce a nemocné je to velký problém. Nehledě na to, že u České pošty má řada lidí vedené účty a musí nyní vybírat peníze jinde," popsala starostka Běhařovic na Znojemsku Iveta Moudrá. Tam Česká pošta zavedla od září takzvané výdejní místo. Lidem tak nastaly komplikace třeba při posílání peněz.

Provozní šéf České pošty pro region jižní Morava Vladimír Procházka ovšem tvrdí, že o žádném bouření zákazníků neví. K jednání o omezení služeb na dalších místech regionu prý firma přistoupí tam, kde se na tom dohodne se starosty.

Co s pobočkou v Poštovské?

"Měřítko výběru, s kým budeme jednat, nechte na nás," reagoval Procházka na dotaz MF DNES, zda bude pošta rušit další pobočky v kraji na základě jejich ztrátovosti, počtu obyvatel nebo jiného klíče. Přitom ředitel Procházka tvrdí, že se od 1. ledna "luxusně zvýšila dostupnost poštovních služeb" v Lechovicích na Znojemsku. Tam teď lidé po zavedení služeb v režimu Partner místo na poštu chodí s dopisy do prodejny Jednoty.

"Několikanásobně se zvýšil rozsah hodin pro veřejnost, Jednota má totiž otevřeno i v sobotu," pochvaluje si regionální šéf.

Starostové obcí, kde již pošta k rušení přepážek přistoupila, si ovšem na rozdíl od něj myslí, že to byl špatný tah. "Museli jsme přijmout pracovnici, která dělá částečně poštovní služby, částečně matriku. A Česká pošta nám proplácí jen necelé tři tisíce měsíčně," řekl starosta Nové Lhoty na Horňácku Antonín Okénka.

Poštovní přepážku si musel zřídit přímo na úřadě. Jinak by totiž lidé z malé obce museli jezdit s dopisy až do Velké nad Veličkou. Rušení se přitom netýká jen vesnických pošt.

Třeba v Brně Česká pošta před rokem vyklidila zavedenou pobočku v Poštovské ulici v rozlehlé historické budově přímo v centru města a přesunula služby do Orlí ulice. "O využití budovy nyní jednáme. Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví pronájem," přiblížila mluvčí Selicharová.