Postřelený orel mořský v ordinaci v Příměticích na Znojemsku

Postřelený orel mořský v ordinaci v Příměticích na Znojemsku | foto: Radek Miča, MAFRA

Postřelený orel mořský ze Znojemska už nikdy nevzlétne

  • 0
Co s orlem mořským, kterého trestuhodná lačnost člověka po výjimečném úlovku zmrzačila, takže majestátní zvíře už nikdy nevzlétne? Takovou otázku si budou muset položit znojemští ornitologové. Po několikahodinové operaci mu veterináři vyčistili hnis ze zlomeného křídla, broky se jim však vytáhnout nepodařilo.
Přes měsíc veterináři navíc bojovali se zanícením zlomeniny a podávali zvířeti antibiotika.

Víc než čtyřkilové zvíře podstoupilo náročnou operaci levého křídla. Lékaři se více než tři hodiny snažili dát dohromady zlomeninu, kterou dravec utrpěl u Hrabětic pádem na zem po zásahu brokovnicí. Když ornitologové dravce našli, měl v sobě dva broky.

"V kloubní zlomenině zůstala bohužel i přes podávaná antibiotika ložiska infekce. Kloub jsme vyčistili, i kolem infikované tkáně. Orel už ale určitě létat nebude," uvedl veterinář Dalibor Boháč.

Policie stále pátrá po lovci, který na přísně chráněné zvíře vystřelil. - čtěte Na Znojemsku kdosi zasáhl brokovnicí vzácného orla mořského

Bohužel se orel na operační stůl dostal až po víc než měsíci od události. A to je dlouhá doba. Lékaři mu proto již šance na vzlétnutí nedávají.

Rostislav Jordán ze záchranné ptačí stanice ve Znojmě přivezl zraněného orla k přímětickému veterináři Daliborovi Boháčovi odpoledne. Po vpíchnutí sedativa začalo zvíře pomalu usínat.

"Minule ho to položilo okamžitě," kroutil hlavou nad bdělým ptákem Jordán. Omámenému orlovi klesla hlava na zem až po čtvrt hodině.

Dravec přibral a získal svou sílu

Od minulé návštěvy veterináře přibral majestátní dravec kilogram na váze. Nyní má přes čtyři kila, od svých záchranářů dostává až 15 myší denně či jedno celé kuře. Z pacienta se tak opět stává dominantní dravec a pro okolí začíná být nebezpečný.

"Dneska mi zase dal," komentoval sílu zvířete a ostrost jeho drápů i zobáku sokolník.

Poté, co díky sedativům spolehlivě a tvrdě usnul, veterinář zavelel a orla odnesli na rentgen. Při průchodu čekárnou však neušel pozornosti psích pacientů, které přítomnost dravce doháněla téměř k šílenství.

Po rentgenu bylo veterinářům jasno. Ani operace orlovi již nepomůže. Přesto pták dostal narkózu a po tři hodiny mu tým lékařů dával křídlo dohromady.

Spíše než otázka, zda bude zmrzačený orel ještě létat, trápí nyní Rostislava Jordána obava o to, jestli bude vůbec žít.

"Toť velké dilema, co je pro něj lepší. O tom ale já nerozhoduji, o tom rozhodnou ornitologové," dodal Jordán.