Několik stovek lidí se každoročně vydává na pouť z Pohořelic do Brna, aby uctili památku Němců, kteří zahynuli při odsunu na konci světové války.

Několik stovek lidí se každoročně vydává na pouť z Pohořelic do Brna, aby uctili památku Němců, kteří zahynuli při odsunu na konci světové války. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pouti smíření hrozí ostuda, protestovat chtějí komunisté i krajní pravice

  • 30
Sobotní Pouti smíření připomínající divoký poválečný odsun Němců z Brna hrozí mezinárodní ostuda. Protesty ohlásili sympatizanti pravicových i levicových ideologií. V průvodu ale půjdou i potomci židovsko-německých továrnických rodin, jejichž příbuzní zahynuli v koncentrácích a komunisté jim nevrátili majetek.

Odpůrci smiřování proti akci vystupují každoročně. Letos ale bude jejich snaha bizarní, protože město pozvalo na festival Meeting Brno, jehož je pouť součástí, na 120 potomků brněnských židovských rodin Tugendhatových, Löw-Beerových a Stiassnich, které se zasloužily o předválečnou prosperitu Brna. Všichni tehdy mluvili německy (o setkání jsme psali zde).

„Kolik jde peněz z veřejných prostředků na tuto pouť? Budeme proti té akci protestovat,“ prohlásil v úterý ráno na schůzi zastupitelstva Michal Šmíd ze spolku Slušní lidé za mohutného potlesku svých kolegů. Organizace se netají sympatiemi k radikálním postojům krajní pravice.

Nespojuje je názorová blízkost, ale mentální, míní primátor

„Tyto akce jen rozeštvávají společnost, protože pamětníci s nimi hrubě nesouhlasí. Všichni víme, že odsun Němců byl naprosto v pořádku, a pochod symbolicky zpět do Brna je pro většinu lidí provokace,“ prohlásil komunistický zastupitel Jiří Hráček na adresu v květnu 1945 z Brna krutě vyhnaných asi dvaceti tisíc německy mluvících žen, dětí a starých lidí (o vyhnání Němců čtěte zde).

„Stejně jako neustále se omlouvat lidem, kteří páchali zločiny vůči našim občanům,“ doplnil Hráček, který si vysloužil potlesk spolustraníků, ale i zástupců opačného názorového spektra.

Podle informací MF DNES se protesty chystají už na pátek, na slavnostní zahájení festivalu na Moravském náměstí, kde roste kopie Německého domu. Ten byl po vybombardování v roce 1945 zbořený a teď jej připomíná konstrukce z lešení.

„V pochodu budou potomci židovských rodin. Proti komu tedy budou extremisté protestovat? Jde o akt smíření se všemi národnostmi, které na území města žily společně,“ prohlásil primátor Petr Vokřál (ANO) po výtkách a vyhrožování protestem. „Myslím, že to není názorová blízkost, co je spojuje, ale mentální,“ poznamenal k odpůrcům primátor.

Potomci rodin vystoupí se svými příběhy

Právě unikátní setkání potomků židovských rodin má být jedním z vrcholů festivalu Meeting Brno. Rodiny se totiž takto mohly vidět naposledy před válkou.

„Z těch asi 120 potomků je zhruba 70 procent Löw-Beerů, čtvrtina Tugendhatů a jen čtyři Stiassni, z toho dvě děti. Je to totiž poměrně malá rodina, která žije jen v Kalifornii a po smrti nejstarších příslušníků už moc nekomunikuje,“ přiblížil Mojmír Jeřábek, vedoucí zahraničního odboru magistrátu, který setkání organizuje.

V několikadenním programu čeká potomky továrníků například prohlídka bývalých rodinných vil nebo exkurze do Boskovic, Svitávky a Brněnce, kde jejich předci také působili. A podívají se také po zbytcích slavných brněnských textilek.

„Pro veřejnost bude klíčová diskuse v pondělí večer na Nové radnici, kde vystoupí několik potomků se svými životními příběhy,“ dodala spisovatelka Kateřina Tučková, ředitelka festivalu.

Rodiny také sestaví svůj rodokmen a chystá se i natáčení dokumentu o jejich osudech. „Jsou rozeseti po celém světě – v USA, Kanadě, Jižní Americe, po celé západní Evropě. Chtějí se navzájem poznat a toto setkání má být takovým díkem města za to, co v Brně a na Moravě vůbec jejich předci vykonali,“ vypočítal Jeřábek.