Poutníci urazí 30 kilometrů, aby zbořili nenávist zakořeněnou po odsunu

  • 309
Několik set lidí se vydalo na pouť z Pohořelic do Brna. Chtějí tak uctít památku odsunutých Němců na konci druhé světové války. Zahynulo při něm několik set žen a dětí. Přesný počet nedokážou už určit ani historici.

„Překonejme spáchané zlo a podejme si konečně ruce“. V tomto duchu se snaží o smíření mezi Čechy a odsunutými Němci žijícími v Rakousku a Německu organizátoři Pouti smíření. Upozorňují přitom, že druhá světová válka přinesla bolest oběma stranám.

„Nikdo z nás nezpochybňuje válečné útrapy, ani to, že naši předkové cítili v mnoha ohledech oprávněnou nenávist vůči Němcům. Na druhou stranu si ale musíme přiznat, že po válce docházelo z české strany k ukrutnostem, které dolehly také častokrát na nevinné lidi,“ upozornil hlavní organizátor pouti Jaroslav Ostrčilík.

Na start přibližně třicetikilometrové trasy přišlo přibližně 250 lidí nejen z tuzemska, ale i z Rakouska a Německa. Převažují lidé mladšího věku, ti starší absolvují většinou jen část pouti.

Odsun Němců z Brna v roce 1945

Na pochod se muselo vydal 20 až 25 000 lidí, a to ženy, děti i muži nad šedesát let. Celá skupina došla do Pohořelic, do míst, kde stával tábor pro nuceně nasazené. Část vystěhovaných Němců směřovala do Rakouska hned, přibližně třetina z nich zůstala v Pohořelicích až pět týdnů. Česká strana uvádí 1 690 obětí přesunu z Brna až do Rakouska. Studie vyhnanců uvádí přibližně čtyři tisíce obětí.

„Já jdu jen do Modřic, ne až do Brna, je tam špatný vzduch, a to mne už neláká. Navíc už nejsem nejmladší. Na pouť jsem se vydal proto, abych vzpomenul na ty, co tady zahynuli a přeji si, aby už konečně skončila nenávist mezi lidmi,“ uvedl jeden z nemnoha penzistů Karel Karvánek.

Se stejným cílem vyrazila na trasu většina účastníků. „Špatné věci, které se staly v minulosti, by se měly připomínat, abychom si z toho dokázali vzít poučení,“ míní například Radka Loukotová, která se společně s kamarádkou Janou Fišerovou vydala na celou trasu.

„Chtěly jsme zažít celou tu cestu, byť se jde v opačném směru. Symbolika návratu do Brna je nám totiž hodně blízká,“ přiznala Fišerová.

Vyvrcholení akce se odehraje odpoledne a večer v Brně, kde příchod poutníků na Mendelovo náměstí bude připomínat zvonění zvonů po celém městě. HaDivadlo k této příležitosti připravilo zvláštní představení Vyhnání Gerty Schnirch, které zájemci zhlédnou od dvaceti hodin.