Irena Daňková u svého domu v Rohatci. Při povodních v červenci 1997 měla ve

Irena Daňková u svého domu v Rohatci. Při povodních v červenci 1997 měla ve sklepě přes metr a půl vody. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Povodně 1997: Hrůza, vzpomínají v Rohatci. Brzy je bude chránit hráz

  • 2
Přes kilometr dlouhá a až tři a půl metru vysoká hráz se klikatí mezi Rohatcem na Hodonínsku a řekou Moravou. Hotová bude letos na podzim a její účel je jasný. Ochránit obec před stoletou vodou. Právě takovou, která obec a spolu s ní velkou část Moravy zalila v červenci přesně před patnácti lety.

"Byla to hrůza, kalamita. Nábytek ze spodních pater jsme stěhovali až nahoru. Nevěděli jsme, co bude dál. Jsme rádi, že hráz konečně začali stavět," popisuje otřesný zážitek z roku 1997 Irena Daňková, která žije v domku jen několik set metrů od řeky Moravy.

Právě dolní část obce to před patnácti lety odnesla nejvíc. Voda se tehdy vylila u části Kolonie a zaplavila sklepy a přízemí domků v ulicích Baráky, Cihelny, Přívoz a Slovácká. Dnes již zesnulý kronikář Stanislav Rejhon zapsal, že v noci z 13. na 14. července voda zasáhla 22 domů.

"Deset domků bylo evakuováno, zařízení uskladněno v kulturním domě a postižení občané našli pomoc u příbuzných a přátel v obci," napsal v roce 1997 Rejhon do rohatecké kroniky.

Rohatec na Hodonínsku ochrání před stoletou vodou nová hráz.
Kronikář Zdeněk Bíza u hráze, která Rohatec brzy ochrání před velkou vodou.

Rohatec ochrání před stoletou vodou nově zbudovaná hráz. Na snímku vpravo stojí u hráze kronikář Zdeněk Bíza

Voda zatopila také silnici a most ve směru na sousední vesnici Petrov a týden tudy nemohlo nic projet. "Bydlíme tu třicet dva roků, pamatujeme čtvery záplavy, ale ty v roce 1997 byly nejhorší. Za jeden den byly zaplavené sklepy a vody přibývalo. U nás ve sklepě vystoupala do metru šedesáti," vykládá Daňková.

Krizová situace se začala uklidňovat až 24. července, kdy hladina konečně klesla. "Sklep jsme pak rok nechávali vyschnout," dodává Daňková.

Do Rohatce posílali peníze i lidé z Německa

Podle zápisu kronikáře Rejhona se po povodních zvedla mezi lidmi vlna solidarity, která dolehla i do Rohatce. "Z Jičínska přijel osobně starosta obce Jičíněves a přivezl v hotovosti sto tisíc korun, které vybrali občané několika vesnic," zaznamenal tehdy Rejhon.

Do obce přišel i menší peněžní dárek od krajanů z německého Bonnu, Tasovic na Znojemsku nebo Bečic v jižních Čechách.

Po roce 1997 byly v Rohatci záplavy ještě dvakrát, ani zdaleka ale nedosahovaly takové úrovně. Proč se však hráz postavila až dnes?

Podle starosty Miroslava Králíka byl problém především dohodnout se s různými vlastníky pozemků. "Dva roky trvaly pozemkové úpravy, které pomohly vyřešit majetkové vztahy v oblasti," podotkl starosta.

Na stavbu hráze, se kterou se pojily i opravy stavidel a vyčištění mlýnského ramene, se podle starosty také těžko hledaly peníze. Nakonec částku zhruba dvacet milionů korun zaplatilo ministerstvo zemědělství.

"Pokud se podíváte do historie, tak v Rohatci vždy nějaké povodně po jarním tání byly," říká stávající kronikář obce Zdeněk Bíza. Pak ale podle něj narovnali zákruty na řece a záplavy už bývaly drobnější. "Až do roku 1997," dodává.

Povodně, které Moravu tehdy zasáhly, způsobily extrémní deště. Zahynulo celkem 25 lidí, většinou na Přerovsku. Celkové škody přesáhly dvacet miliard korun. Na jižní Moravě se dotkly hlavně Hodonínska, částečně i Břeclavska, Blanenska a Brněnska.