Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan (uprostřed) při oslavách volebního úspěchu....

Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan (uprostřed) při oslavách volebního úspěchu. (11. října 2014) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Už nežertují. Lidé uvěřili, že Žít Brno je skutečné, těší lídra Hollana

  • 114
Ve volebním štábu hnutí Žít Brno na Palackého třídě v Brně vládl nejprve spíše údiv než radost. Tak velký úspěch, jakého dosavadní aktivista Matěj Hollan a jeho příznivci v Brně dosáhli, totiž nikdo nečekal.

Vždyť v největší městské části Brno-střed Žít Brno od počátku sčítání s přehledem vedlo před ODS i ČSSD. Právě velká koalice přitom radnici ovládala doposud.

Volební zisk na magistrátu pak hnutí Žít Brno, které se pro volby spojilo s Pirátskou stranou, zajistil třetí místo.

Výsledky voleb v Brně najdete zde

A přestože počet křesel v zastupitelstvu bude známý až po sečtení všech hlasů, už brzy večer bylo jisté, že se Žít Brno z recesistického uskupení proměnilo v politického partnera, se kterým zavedené strany jednat musí.

„Hodně jsme chtěli a hodně nám na Brně záleželo a lidé to ocenili,“ těšilo lídra kandidátky Matěje Hollana.

Co na výsledky říkáte?
Na Brně-střed jsme to nečekali. Zisk na magistrát jsme tipovali tak mezi pěti a patnácti procenty (po sečtení 98 procent okrsků mělo Žít Brno 11,89 procent hlasů, pozn. red.). Celá kampaň byla za málo peněz. A ukázalo se, že i kandidátka s minimálním rozpočtem může uspět, když to lidé chtějí a je to upřímné.

V městské části Brno-střed jste přitom vůbec kandidovat nechtěli. Až na poslední chvíli podal Svatopluk Bartík kandidátku, kterou jste poté ještě upravovali. Napadá mě, zda za to rozhodnutí na poslední chvíli svému kolegovi poděkujete, nebo naopak vynadáte, když se to s tím vítězstvím tak vymklo z rukou.
Tak tyhle dva pocity jsou tak půl napůl. (smích)

Výsledky voleb v kraji

Jste na takový úspěch vůbec připraveni?
Jsme. Kandidátku jsme vybírali tak, aby na ní byli lidé, co se v jednotlivých městských tématech vyznají. Hned tak budou vědět, jak začít, abychom si nemuseli brát sto dnů a tvrdit, že se musíme zorientovat. Víme, kde jsou problémy, a hned od pondělí na nich můžeme začít dělat. Jednou z hlavních věcí, na kterých chceme pracovat, je otevřenost úřadu. To znamená ihned začít zveřejňovat všechny smlouvy, začít vytvářet systém otevřených dat, aby lidi viděli, co se ve městě děje. To budeme řešit opravdu hned, na to ani nemusíme být v koalici, stačí být v zastupitelstvu.

Říjnové volby ve fotografiích

Bohuslav Sobotka sleduje předběžné volební výsledky ve štábu ČSSD v Praze. (11....
Pražský primátor Tomáš Hudeček, senátor Jaromír Štětina a předseda TOP 09 Karel...
Volební komisaři v Aši začínají sčítat odevzdané hlasy v komunálních volbách....
Adriana Krnáčová přichází do volebního štábu hnutí ANO v Praze. (11. října 2014)

Pak plánujeme postavení různých projektových týmů na stavbu Janáčkova kulturního centra, řešení železničního uzlu Brno, fotbalového stadionu, zapojování lidí do rozhodování na městě, aby měli daleko větší spoluúčast na rozhodování o územním plánu, taky zlepšení situace v kultuře, aby lidi, co tam pracují, mohli mít peníze a mohli odvádět kvalitní práci. Hlavně nám jde o to, aby lidé měli mnohem větší možnost mluvit do toho, jak město bude vypadat.

S kým jste ochotni utvořit koalici a s kým ne?
O koalicích už jsme přemýšleli. Stále platí to, co jsem říkal dříve. Vylučujeme koalici s komunisty a Romanem Onderkou, jsme ochotni jednat s TOP 09, Stranou zelených, ANO a lidovci. S těmito stranami chceme primárně jednat o složení koalice, první schůzky začnou už zítra.

Máte pro ten svůj nenadálý úspěch nějaké vysvětlení?
Lidé uvěřili, že naše nabídka, náš program a kandidátka je skutečná, že to není hra na získávání hlasů, abychom se tam dostali a nic nedělali. Jsou tam lidé, kteří se už dříve těmi tématy zabývali, od rána do večera je řeší a my jim zkrátka dáme možnost to dělat v zastupitelstvu, kde jsou daleko silnější.