Požár haly se dřevem v Lulči na Vyškovsku.

Požár haly se dřevem v Lulči na Vyškovsku. | foto: HZS Jihomoravského kraje

Požár dřeva na Vyškovsku hasili dva dny, vedle byly tisíce litrů nafty

  • 1
Ničivý požár, který vypukl v pátek v průmyslovém areálu v Lulči na Vyškovsku, zaměstnal jihomoravské hasiče až do sobotního večera. K hořícím tunám dřeva se pod zřícenou střechou nemohli dostat. Pomohla až těžká technika, s jejíž pomocí rozebrali konstrukci a střechu odstranili.

"S požárem bojovali od pátečního dopoledne, při hašení se postupně vystřídalo 21 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů ze tří okresů. Kvůli rozsahu požáru, který zasáhl celou halu o rozměrech 80 krát 20 metrů, byl vyhlášen druhý a poté i třetí stupeň požárního poplachu," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Ještě než hasičské vozy na místo dorazily, jeden z pracovníků průmyslového areálu se zranil. Zdravotníci ho s popáleninami převezli do nemocnice (jak požár začal, čtěte zde).

Hasiči zásah rozdělili na dva úseky a proti plamenům nasadili deset vodních proudů, oheň likvidovali také pomocí výškové techniky. "V počáteční fázi zásahu bránili rozšíření ohně na sousední přístřešek, ve kterém bylo uskladněno přes devět tisíc litrů nafty, a také na auta zaparkovaná u haly. Na místě byl zřízen štáb velitele zásahu, v sousedství požářiště pracovalo také mobilní operační středisko," popsal mluvčí.

Majitelé haly museli najmout těžkou techniku

Při hašení se hasiči potýkali se zledovatělým terénem i nedostatkem vody v areálu. K doplňování vody v cisternách museli postupně zřídit čtyři čerpací stanoviště a vodu dovážet od zdrojů v Lulči a Drnovicích.

"Krátce po vypuknutí požáru se žárem zřítila štítová zeď a kovová střecha haly, pod kterou hořely hromady dřeva, dřevěných briket a také uskladněných parket a dalších podlahových krytin," doplnil Haid. Požár se podařilo dostat pod kontrolu v pátek 15 minut po poledni. V hašení prohořívajících a žhnoucích hromad dřeva a dalšího materiálu ale hasiči pokračovali až do nočních hodin a i během soboty.

"Protože hašení hořícího dřeva pod zborcenou střechou bylo málo účinné, majitelé objektu v sobotu dopoledne zajistili firmu s těžkou technikou k rozebrání konstrukce a odstranění střechy," dodal mluvčí hasičů.  Odpoledne dohasili zbývající žhnoucí ohniska v ohromných hromadách, které zbyly ze 40 tun uskladněných dřevěných briket.

Celý požár likvidovali téměř 34 hodin, začali v pátek ráno po 9. hodině a skončili v sobotu večer po 19. hodině.

Vyšetřovatelé jihomoravských hasičů z výškové techniky nafotili jednotlivé části zničené haly. Proč začalo hořet, se zatím neví a bude se vyšetřovat. Požár třem zdejším firmám podle předběžného odhadu způsobil celkovou škodu 19 milionů korun.