Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Požárů na jižní Moravě bylo loni méně

  • 0
O perném roce 2008 mluví jihomoravští hasiči, když v něm hasili 1 834 požárů. Pohotovost ovšem vyhlásili kvůli asi osmi tisícům událostí. "Oproti roku 2007 jsme zaznamenali nižší počet požárů, jelikož nebyl tak suchý rok, snížil se počet požárů luk a mezí," vysvětlil Zdeněk Vlkojan, ředitel hasičů Jihomoravského kraje.

Zvýšil se však počet výjezdů k planým poplachům, těch bylo hasičům v loňském roce oznámeno celkem 535.

Plameny si však loni vyžádaly i několik obětí na životech. "Při požárech zemřelo dvacet jedna osob a sto dvacet šest jich bylo zraněno. Nejtragičtější byl požár z května 2008 na ubytovně v Líšni, při kterém zemřely tři osoby, čtyři byly zraněny. Zasahovalo zde šestnáct hasičských jednotek, což bylo nejvíce v minulém roce," dodal Vlkojan.

Boj s ohněm v Líšni byl pro hasiče velmi obtížný. "Ubytovna totiž měla ocelovou střechu, a teplo tak unikalo do stran a hasiči se k ohnisku požáru nemohli dostat," dodal Vlkojan.

Několik lidí podle smutných statistik zemřelo v důsledku požáru v rodinném domě, když oheň přeskočil od svíčky, ventilátoru nebo i elektrických kamínek. Jeden člověk uhořel v lese ve stanu.

Nebezpečné požáry aut

Nebezpečné jsou podle hasičů požáry aut. "Když se oheň dostane dovnitř auta, šíří se neuvěřitelnou rychlostí. To dokládá požár z husovického tunelu. Řidič vjel do protisměru, kde se střetl s dalším vozem, ten se vznítil a jeho řidič zemřel," vzpomíná Pavel Tinka, vedoucí oddělení zjišťování příčin vzniku požárů.

Největší újma na majetku způsobená ohněm za minulý rok činí 15 milionů korun, kdy v Letovicích na Blanensku hořela výrobna plastů. Celková škoda způsobená ohněm za minulý rok přesahuje 200 milionů.

Hasičům  při náročných a nebezpečných zásazích nejvíce pomáhá technika v podobě cisteren, automobilových žebříků a plošin. přiznali ale, že techniku by potřebovali obnovit.

"Máme uspokojivé množství maloobjemových cisteren. Chybí nám však cisterny velkoobjemové a automobilové žebříky, například ve Vyškově je průměrné stáří žebříků třicet pět let," posteskl si vedoucí oddělení služeb jihomoravských hasičů Martin Červenka.