Tester na alkohol si na jižní Moravě pořídila i firma Novák konzerva, Fen Star v Hodějicích nebo Adast systems v Adamově. Ilustrační foto

Tester na alkohol si na jižní Moravě pořídila i firma Novák konzerva, Fen Star v Hodějicích nebo Adast systems v Adamově. Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Práce není zábava, firmy v kraji jsou na alkohol háklivé

Sklenička vína nebo štamprle na pracovišti už lidem neprojde. Tak třeba v kuřimském Likovu si každý měsíc musí vybraná skupina zaměstnanců "dýchnout" do testeru na alkohol. Firma tím však není v kraji nijak výjimečná. Podobné zkoušky se dělají i jinde.

"Záleží na mistrovi, koho na tuto zkoušku vybere, musí být u ní ještě další svědek a sepisuje se při ní protokol," popisuje některá pravidla "dýchání" v Likovu jeho personalistka Jana Křížová.

Alkohol a krize

Že se alkohol na pracovišti už netoleruje, vyplynulo i z nedávného výzkumu v 73 českých firmách, který provedla agentura Commservis. Zjistila přitom velmi překvapující věc. Zatímco před rokem byl alkohol důvodem propuštění až na osmnáctém místě, nyní v tomto žebříčku postoupil už na šesté místo.
To ovšem platí pro celé Česko, na jižní Moravě byl tento skok ještě dramatičtější. "V Jihomoravském kraji se alkohol jako důvod výpovědi objevil už na čtvrtém místě," říká jednatel Commservisu Tomáš Zdechovský. "Na Znojemsku jsme se dokonce setkali s firmou, kde se alkohol jako důvod výpovědi dostal už na druhé místo," říká Tomáš Zdechovský.
Výpovědi za alkohol zřejmě souvisí i s hospodářskou krizí. Firmy totiž mohou nezodpovědného zaměstnance snadno nahradit jiným. Podle odborníků však krize zapříčiňuje i to, že lidé víc pijí kvůli stresu z dluhů či možné ztráty zaměstnání. (vha)

"Zatím jsme u nikoho alkohol nezjistili, přestože se "dýchá" naprosto nepravidelně, a tak jsme tento prohřešek zatím neřešili. Mohl by se však posuzovat jako hrubé porušení kázně," dodala.

Tester na alkohol si v kraji pořídila například i firma Novák konzerva, Fen Star v Hodějicích nebo Adast systems v Adamově. "Tester má výrobní ředitel a předpokládám, že ho nemá na hraní," uvedl finanční ředitel Adastu Tomáš Rosenbreyer. Říká, že vloni řešili jen jeden případ, kdy měl pracovník ve výrobě vypito.

Podle Tomáše Zdechovského, jednatele agentury Commservis se však například na Znojemsku setkali s družstvem, které má asi sto zaměstnanců, patnáct jich vloni propustilo a tři z nich právě kvůli alkoholu. "A výpověď ze stejného důvodu jsme zaznamenali i u jedné brněnské instituce a střední školy," dodal.

Co bylo, bylo

Že jsou zaměstnavatelé na panáka nebo láhev piva nyní dost alergičtí, potvrzuje i čtyřiapadesátiletý stavební dělník z Vyškova, který si nepřál zveřejnit své jméno.

"Za minulého režimu nebylo výjimkou, že někteří zedníci měli vypito už po ránu a podle toho také jejich práce vypadala. Jenže bylo jich málo a mistr byl rád, že je vůbec má. Občas mi na stavbě nabídnou štamprli i dnes, ale raději s díky odmítnu. Kdyby se to dozvěděl šéf, asi by mi to neprošlo," přiznává řemeslník.

"Lidé vědí, že se alkohol už netoleruje a dávají si více pozor. Na druhé straně se však obávají ztráty zaměstnání, proto často řeší své stresy a problémy právě alkoholem, kterým se uvolňují. V patových situacích často sahají po nejsnazším řešení, kterým může být únik z reality právě skrze něj," říká Tomáš Zdechovský.

Podle něho po této berličce sahají lidé na jižní Moravě zřejmě častěji než v jiných krajích i proto, že vína a pálenky je tady více než v jiných regionech.

"Křivka nezaměstnanosti tady stoupla strměji než v některých jiných krajích a setkali jsme se i s tím, že jsou tady velmi zadlužení. Ovšem ne často u bank, berou si půjčky za lichvářské úroky a tím svoji situaci ještě zhoršují," dodal.