Pracovnice brněnské Armády spásy absolvovaly kurz izraelské sebeobranné...

Pracovnice brněnské Armády spásy absolvovaly kurz izraelské sebeobranné techniky, aby se mohly bránit v případě konfliktů s agresivními klienty. Reportéři MF DNES se účastnili jejich tréninku. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Na nás si nepřijdete! Pracovnice Armády spásy trénují sebeobranu

  • 2
Pracovnice brněnské Armády spásy absolvovaly kurz izraelské sebeobranné techniky, aby se mohly bránit v případě konfliktů s agresivními klienty. Reportéři MF DNES se zúčastnili jejich tréninku.

V budově brněnské pobočky Armády spásy je v časnou ranní hodinu živo. Po sále, který jindy slouží jako dětská herna nebo modlitebna, stojí proti sobě několik dvojic mladých žen. Vypadá to, jako bychom se ocitli uprostřed divoké rvačky.

Ženy se škrtí, tahají za vlasy, kopou do stehen a vrážejí si prsty do očí. Nikdo však nezasahuje, pouze podsaditý prošedivělý muž prochází středem sálu a spokojeně pokyvuje hlavou.

Tohle není žádná dívčí válka, ale výuka kurzu krav maga, kterou pod vedením instruktora Miloše Tupého bolestivě procházejí pracovnice Armády spásy.

Trenér ukazuje na desítkách příkladů, k jakým situacím může dojít.

"Přijde k vám opilý klient, vy se s ním snažíte rozumně domluvit, ale on vás bez varování chytne pod krkem," ukazuje trenér na svém pomocníkovi, který svírá jeho krk.

"Ruku škubnutím strhnete, prsty prudce do očí a kolenem do rozkroku, takhle!" Dvoumetrový asistent se ve vteřině hroutí k zemi. Ženy zadýchaně sledují a ihned na sobě zkoušejí obranu proti škrcení.

Dvouměsíčním kurzem sebeobrany krav maga chtěly projít pracovnice Armády spásy ze své iniciativy. Koordinátorka komunitních center Alžběta Dohnalová podala žádost o projekt na Magistrát města Brna a dohromady se sponzorským darem se jí podařilo získat pro své kolegyně i pro sebe několik modřin a velké sebevědomí.

"Svou práci děláme s pozitivním posláním pomáhat lidem, ale občas narážíme na případy, kdy je s klienty těžká domluva nebo jsou agresivní, tak chceme být připraveny i na fyzický útok," říká zadýchaná koordinátorka po sérii desítek kliků a sklapovaček.

Jana Dvořáčková z komunitního centra si stírá pot z čela a shrnuje, co jí dvouměsíční kurz krav maga přinesl:

"Cítím se lépe po fyzické stránce, posilovací cviky, do kterých bych se doma nedonutila, mi zpevnily tělo. Dnes už se tolik nebojím napadení, ale cítím, že je stále co zdokonalovat. Líbí se mi přístup trenérů, jsou to profesionálové a jdou do cvičení naplno," říká Dvořáčková.

Miloš Tupý své svěřenkyně chválí. "Jsou to energické holky a po tomto kurzu o ně nemám strach. Doporučil bych jim další pokročilý trénink, ale myslím, že už teď jsou schopné zvládnout rizika, která jim přináší jejich náročná a potřebná práce," ujišťuje.

Sám má s bojovými sporty bohaté zkušenosti a kurzy krav maga pořádá po celé republice. Krav maga je přitom pro sebeobranu ideální, technika vznikla v minulém století pro izraelské bezpečnostní složky a postupně se rozšířila do mnoha dalších zemí.

,