Hejtman Michal Hašek

Hejtman Michal Hašek | foto: Radek Miča, MAFRA

Praha, nebo Brno? Ať si Hašek vybere, vzkazují kritici

  • 23
Řeší si svou kariéru a práci na kraji to brzdí. Je to virtuální hejtman. Podobná kritika se snáší na hlavu jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD). Ten se díky ohromné podpoře voličů posunul ve víkendových volbách z 11. na první místo kandidátky. A tím byl zvolen za poslance.

Zároveň teď zvažuje, zda se utká s Bohuslavem Sobotkou o post předsedy strany, který osiřel po odchodu Jiřího Paroubka.

"Nic se na kraji nehýbe. Na opravy silnic 2. a 3. třídy se dá z Operačního programu Dopravy čerpat až jedna a půl miliardy ročně a neudělalo se zatím nic. To samé platí pro dotaci na zateplování škol a nemocnic, jsme pozadu s přípravou projektů," rozčiluje se politik z opoziční ODS, ale pouze "off record".

Přímo však své výhrady říct Haškovi nechce.

Příliš tenký led

A na tenký led se nechtějí pouštět ani jiní politici. "Něco se vyčerpalo, ale já nemám přesné informace. Mám na starost dopravní obslužnost a ne infrastrukturu," říká radní pro dopravu Jaroslav Pospíšil (ODS).

fakta

Haškovy funkce

Michal Hašek byl poslancem od roku 2002. V roce 2008 vyhrál krajské volby na jihu Moravy a na jaře 2009 se mandátu poslance vzdal. Má být hejtmanem do podzimu roku 2012. Zároveň je předsedou Asociace krajů.
Do konce roku 2009 byl i místostarostou rodného Drásova. Po přesídlení do Brna jeho mandát zde skončil.

Letos se rozhodl podpořit ČSSD v kampani do poslanecké sněmovny. Pomýšlel na křeslo ministra zemědělství.

Do sněmovny se dostal díky 25 tisícům preferenčních hlasů. Jenže ČSSD vládu sestavovat zřejmě nebude.

Po odchodu Jiřího Paroubka z čela strany teď zvažuje kandidaturu na šéfa ČSSD.

Předseda jihomoravské ODS a krajský zastupitel Jiří Kadrnka z ODS je konkrétnější. "Faktem je, že pro čerpání dotací v roce 2010 na opravy silnic ještě není hotový ani jeden projekt. Jsme stále ve fázi příprav," uvedl.

Michal Hašek to rázně odmítá. "Ke kritice není žádný reálný důvod. Členy regionální rady Jihovýchod jsou navíc radní ODS Pospíšil a Šifalda a od nich jsem žádnou výhradu nikdy neslyšel," řekl k tomu Hašek.

Svůj pražský vliv považuje naopak za plus pro jižní Moravu. "Za vše hovoří snad to, že nynější radní za ODS mne opakovaně žádají o pomoc a podporu u ministrů Fischerovy vlády nominovaných ODS," dodává.

Haškovo rozkročení mezi Prahou a Brnem trvá od začátku jeho hejtmanování v roce 2008. Pár měsíců po vyhraných krajských volbách se sice vzdal funkce poslance, nicméně se stále angažuje na celostátní úrovni jako předseda Asociace krajů.

Brno nebo Praha?

To vadí bývalému hejtmanovi Stanislavu Juránkovi (KDU-ČSL). "Nebudu se vyjadřovat k něčemu, co se neděje," komentuje Juránek údajné zpoždění čerpání dotačních peněz.

"Jediné, co mi vadí, je, že už se dva roky nemůže rozhodnout, jestli chce být v Praze nebo v Brně. Neustále je na půl cesty, a to je strašně špatně," myslí si.

Michal Hašek oznámil, že se rozhodne o svém dalším osudu do konce června. Jihomoravské ODS to ale nestačí. Její šéf Jiří Kadrnka Michala Haška včera vyzval nepřímo k odstoupení z funkce hejtmana. Připomněl, že v době, kdy se stal Hašek hejtmanem, prohlašoval, že obě funkce jsou neslučitelné.

Bobřík mlčení

"Jsme připraveni podílet se na diskusi ohledně personální výměny ve vedení kraje. Voliči dali Haškovi nejsilnější mandát ze všech kandidátů a my věříme, že on jejich důvěru nechce zklamat," uvedl Kadrnka.

Jako o nástupci za Haška se uvažuje o náměstku Václavu Božkovi (ČSSD). Ten to nechce komentovat. Michal Hašek to nazval "nemístným vměšováním do vnitřních záležitostí ČSSD" a doporučil Kadrnkovi držet bobříka mlčení.

,