Roman Onderka

Roman Onderka - Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Praha pro nás není měřítko, píše primátor Brna

  • 3
V médiích nedávno zazněly zprávy o tom, že Praha "utíká" celé republice. Že se nůžky mezi hlavním městem a ostatními regiony povážlivě otevírají. Šanci stíhat hlavní město prý má ambiciózní Ostrava, kdežto Brno zaostává.

Nesdílím poraženecké soudy, že Brno zůstane ospalé a opožděné. Protože jaké srovnání to máme vlastně před sebou? Proč by měla být Praha pomyslným měřítkem?

Srovnání je věc užitečná, pokud ovšem srovnáváme srovnatelné. V případě Prahy a ostatních měst, jmenovitě Brna, tomu tak není a ani být nemůže.

. Ptejte se primátorů Brna a Prahy

Důvod je nabíledni: jak s oblibou často připomínám, Praha není typické město, ale vlastně kraj. Jestliže Praze dnes dýchá za krk právě Ostrava, pak především proto, že s přilehlými městy vytváří aglomeraci o více než 700 tisících obyvatel.

Brno nechce "pražskou megalopoli" vyzývat na souboj kdo s koho.

Věda, výzkum, kvalitní život
Máme jiné priority a ambice, které vycházejí z nedávno vytyčené strategie - být městem vědy a výzkumu a nabídnout obyvatelům i investorům kvalitní podmínky pro život.

Naše hlavní výhody pro byznys a rozvoj se dají shrnout do několika stručných slov: dobrá geografická poloha a vysokoškoláci.

Strategickou polohu v trojúhelníku mezi Prahou, Vídní a Bratislavou chceme v budoucnu umocnit. Proto zavádíme nové letecké linky a hodláme investovat do přestavby železničního uzlu a rozvoje jižní části města.

A studenti? Co do počtu vysokoškoláků na jednoho obyvatele je Brno největší univerzitní město u nás. Akademická půda je obrovskou přidanou hodnotou pro investory a šancí pro velké výzkumné projekty - na startu stojí nyní mezinárodní centrum výzkumu známé jako Mayo Clinic v Brně nebo technologický institut CEITEC; usídlí se u nás také první synchrotron ve střední Evropě.

Samozřejmě, v 90. letech utrpělo Brno ztráty úpadkem textilního průmyslu a strojírenství, jenže když něco zaniká, něco jiného vzápětí vzniká.

Moderní technologie
Místo po tradičních odvětvích dnes přebírají high technologie. A ani bývalé tovární objekty nezůstávají opuštěné - z Vaňkovky je supermoderní nákupní centrum a přestavba čeká i další areály, například Zbrojovku a slatinské kasárny.

Jednoduše řečeno, Brno je stále v pohybu a tento pohyb dává příležitost téměř každému - nejen velkým a úspěšným, ale i těm menším a začínajícím.

Už nyní se také ukazuje, že "nedostižná Praha" má i těžko řešitelné nedostatky - obtíže s dopravou, předražené bydlení, nemožnost dosáhnout na evropské peníze.

Naopak Brno těmto negativům čelí lépe. Takže přiblížit se "pražské megalopoli" určitě není náš cíl. Raději chceme i nadále zůstat "malým velkoměstem".

Čtěte ve středu v MF DNES

Další zajímavé články k tématu Praha versus Brno čtěte v regionálním vydání příloh Brno a jižní Morava.

.