Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Nejen alkohol, na silnicích dnes už zabíjejí i prášky na bolení hlavy

  • 25
Malátnost, únavu i přehnané sebevědomí mohou způsobit léky, se kterými lidé běžně sedají za volant. Jihomoravští policisté se s těmito problémy setkávají stále častěji.

Tři těžce zraněné lidi odváželi zdravotníci od dopravní nehody, která se stala před časem mezi Valticemi a Břeclaví. Řidič zničehonic přejel do protisměru a střetl se s protijedoucím autem. Jeden z účastníků nehody později v nemocnici zemřel.

Muž, který ji zavinil, užíval léky, po kterých by vůbec za volant sednout neměl. Zdaleka nejde o ojedinělý případ.

Nebezpečné léky

  • Mezi léky, které ovlivňují řízení, patří léky na nespavost, úzkosti, tlumení bolesti, kašle či léky proti alergiím. Mezi ně patří například Zolpinox, Hypnogen, Diazepam, Oxazepam nebo Dithiaden.
  • Jedná se nejen o léky vázané na lékařský předpis, ale také o přípravky dostupné bez něj, například s obsahem dextromethorfanu, guajfenesinu nebo cetirizinu.

„V celém kraji roste počet lidí přistižených při řízení pod vlivem návykových látek. A v této skupině jsou zahrnuti i ti, kdo užívají léky,“ říká krajská policejní mluvčí Petra Vedrová. Omamné látky už podle ní ve statistikách kontrolovaných řidičů předčily i alkohol.

Její slova potvrzuje i mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. „Vedle alkoholu a drog se stále častěji potýkáme s tím, že řidiči podceňují vliv léků.“

Vliv léků je podobný jako lehká hladina alkoholu, říká expert

Situace začíná být vážná i podle dopravních expertů. Reakce při řízení totiž neovlivňují jen léky na závažnější nemoci, ale i běžně užívané léky na kašel, alergii nebo obyčejné kapky do očí.

„Stejně jako alkohol a drogy, ani některé léky za volant nepatří. Lidé tomu ale nevěnují pozornost nebo to berou na lehkou váhu,“ dodává břeclavská policejní mluvčí.

Naprostou většinu léků policisté při běžné kontrole u řidičů neodhalí. „Bohužel se na to přijde většinou až poté, kdy se něco stane. Třeba když se po dopravní nehodě hledají její příčiny,“ potvrzuje Pavel Čížek z jihomoravské pobočky BESIP.

Nebezpečné nejsou jen léky tlumivé, ale i takzvaně excitační. Sem patří i řada přípravků, jimiž lidé léčí běžné nachlazení. Některé obsahují pseudoefedrin, který způsobuje „přestřelené“ reakce a mnohdy až nezdravé sebevědomí.

„Srovnal bych to s tím, když má člověk lehkou hladinu alkoholu. V počáteční fázi se cítíte výborně, vše jde samo a všechno se daří. Ztrácíte pud sebezáchovy a reagujete zbytečně razantně,“ popisuje Aleš Krebs, mluvčí České lékárnické komory.

Skupin léků, kterých se zákaz řízení týká, je však podle něj celá řada. Z běžně užívaných sem můžeme zařadit třeba oční kapky, které nějakou dobu po aplikaci ovlivňují zrakové vnímání. Potíže mohou motoristům způsobovat třeba i léky na tlak, které zvlášť v počátcích léčby způsobují závratě a motání hlavy. A pozor je třeba dát si hlavně na léky na spaní.

„Lidé si neuvědomují, že když si vezmou lék na spaní, pospí si šest hodin a poté sednou za volant, stále budou pod vlivem těch léků,“ upozorňuje Krebs. Mezi rizikové se počítají i některé léky na depresi, uklidnění, bolest nebo alergie.

Trojúhelníčky zmizely

Léky, které se nemají užívat před řízením, mívaly kdysi na krabičkách výstražné červené trojúhelníčky s vykřičníkem uprostřed. To však už dnes neplatí. Farmaceutické firmy musí údaj uvádět pouze v příbalovém letáku, který je ale psán miniaturním písmem a ne každý si ho přečte.

Pro toho, kdo pod vlivem léku způsobí nehodu, přitom platí stejný postih jako pro řidiče opilého nebo pod vlivem drog.

„Každý řidič, který léky užívá, se musí seznámit s příbalovým letákem,“ upozorňuje Pavel Čížek. Připouští ale, že výrobci upozornění dávají už téměř na všechny léky.

„Je to z jejich strany logická ochrana. Aby případná škoda při nehodě nemohla jít k jejich tíži,“ říká Čížek. Lékárníci potvrzují, že výrazný piktogram na krabičce by situaci pomohl. Při preventivních akcích používají symbol autíčka, který si pacienti na krabičku s léky mohou nalepit.