Vídeň. Obří kolo v Prátru

Vídeň. Obří kolo v Prátru - Ve Vídni navštivte i zdejší zábavní park. Stojí v něm i stadion, na kterém se bude hrát finále letošního Eura. | foto: WWW.AUSTRIA.INFO

Prátr vsadil na Vídeň roku 1900 a točí i české pivo

  • 3
Po každoroční zimní přestávce otevřel návštěvníkům své brány vídeňský Prátr. Pouhé dvě hodiny jízdy autem od Brna a jen hodinu od hranic čeká na turisty z jižní Moravy i z celé republiky nejstarší zábavní park v Evropě.

Právě na dlouholetou tradici doby starého Rakouska spojenou s moderními technologiemi se rozhodli provozovatelé Prátru vsadit. Tématem letošní sezóny je totiž Vídeň roku 1900.

Výsledkem této obchodní strategie je zbrusu nová atrakce v podobě tradičního "řetízkáče". Ten prátrský měří ovšem téměř sto dvacet metrů a podle Karin Mahdalikové z tiskového střediska společnosti Prater Servis má reálnou šanci stát se vedle "Obřího kola" novým symbolem zábavního parku.

Mrazivé polární krajiny

Práterská věž, jak se nový kolotoč nazývá, není ovšem jediná novinka, která na návštěvníky čeká. Ti se mohou nově vydat i na dobrodružnou cestu po hladinách oceánu nebo do mrazivých polárních krajin.

"Mořský koráb, nebojácná posádka a obří chobotnice jsou součástí nové atrakce, v níž malí i velcí pasažéři budou křížit hladiny světových moří," popsala Mahdaliková novinku Octopus, která bude zprovozněna počátkem dubna.

Je ovšem potřeba se dobře držet. Hrozivá krakatice vyzvedne koráb s návštěvníky z moře a zatočí s ním v osmnáctimetrové výšce.

Počátkem dubna bude možné se vydat i na polární expedici na vrcholky ledových hor nebo na dno severního oceánu. "Eisberg" neboli ledovec je další novinkou mezi vídeňského parku.

Na rozdíl jiných evropských zábavních parků je vstup do Prátru volný. Platí se pouze za jednotlivé atrakce. Cena není ovšem nikterak nízká.

Až deset euro

Rodiny s několika dětmi musí za den strávený v Prátru sáhnout hluboko do peněženky. Ceny vstupného na jednotlivá lákadla se pohybují od jednoho do desíti eur. Počítat je ovšem potřeba spíše s částkami blížícími se k vyšší z obou cenových hladin.

Milovníci piva, kterým se v cizině zasteskne po svém oblíbeném nápoji, si nemusí zoufat. Přímo uprostřed Prátru najdou vyhlášenou českou hospodu s matoucím názvem "Schweizerhaus", tedy Švýcarský dům. V budově s rozlehlou zahrádkou podávají ovšem čepovaný Budvar spolu s klasickými pivními pochutinami.

"Je to nejtradičnější hospodská zahrádka ve Vídni. Nedávno byla kvůli stále rostoucí popularitě a počtům návštěvníků dosahujícím enormních čísel ještě o dalších tři sta míst rozšířena," popsala hostinec Mahdaliková.

I když Schweizerhaus provozuje už několikátou generaci rodina vídeňských Čechů Kolarikova, ceny zde vysoce přesahují český standard. Za půllitr piva je třeba zaplatit skoro sto korun a tradiční vepřová specialita "Stelzen", bez které se návštěva Prátru neobejde, přijde návštěvníka na čtyři stovky.