Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Pře o vilu Tugendhat: co bude dál?

  • 5
Brno bylo ve středu dějištěm mimořádné odborné konference. Jejím tématem byla oprava vily Tugendhat. Vedení města na ni pozvalo téměř 80 odborníků, architektů a dalších hostů nejen z České republiky.

"Cílem bylo představit odborné veřejnosti projekt památkové obnovy, všechny jeho aspekty a součásti," uvedl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Závěrem celodenního jednání odborníků má být jejich názor, zda je použitelný projekt na opravu vily Tugemdhat v hodnotě deset milionů korun. Ten vypracovala společnost Omnia. Veřejnost se má závěry dozvědět na čtvrteční tiskové konferenci.

Například architekt Jan Sapák se však včerejší konference nezúčastnil. "Ze 79 účastníků konference je zhruba polovina buď členy zpracovatelského týmu, nebo prováděli průzkumy, nebo jsou zaměstnanci vypisovatele. O nezávislosti ostatních účastníků nechci spekulovat, i když by to bylo možné. Rozhodli jsme se proto konference nezúčastnit, protože nesplňuje ani základní kritéria, jaká taková odborná konference splňovat má," podotkl Sapák.

Spory o památku Unesco trvají už dlouho

Vedení města Brna se pokusí příští týden konečně vyřešit vleklý problém s opravou, tedy spíše neopravou vzácné a stále chátrající vily Tugendhat.

O co ve složitém sporu jde? Plánovaná oprava vily začala špatným výběrovým řízením, které vyhrála společnost Omnia. Jenže vyhrát neměla. To potvrdil i Nejvyšší správní soud, ke kterému se odvolal architekt Jan Sapák a jeho kolegové, kteří se řízení také zúčastnili.

Ale těsně předtím, než výběrové řízení oficiálně zpochybnil soud, vyplatilo město společnosti Omnia deset milionů za projekt na opravu vily. A také úplně zrušilo celé zpackané výběrové řízení. Nyní už několik měsíců řeší, co dál.

VILA TUGENDHAT V BRNĚ

V ruce má totiž hotový a zaplacený projekt, který však vůbec neměl vzniknout. Má se tedy vila začít opravovat podle nezákonně zadaného projektu? Město by tím riskovalo přinejmenším další soudní spory. Architekti v čele se Sapákem se totiž svého práva nevzdají.

Již před dvěma týdny se proto kvůli vile mimořádně sešli radní. Jednali právě o tom, jak vypořádat vztahy se společností Omnia a za celou kauzou tak po několika letech udělat tlustou čáru.

Město si nechá projekt, Omnia peníze

Navrhli proto znění dohody s Omnií, podle které by si město Brno ponechalo projekt a Omnia peníze, které za něj dostala, tedy deset milionů korun.

"Rada uložila náměstku Ladislavu Mackovi, aby dojednal podobu dohody se společností Omnia. Z pohledu města totiž není jiné řešení, protože oni v dobré víře svou práci odvedli. To, že je smlouva neplatná, rozhodl až soud v roce 2006. Je to jediné rozumné východisko,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander.

Dohoda s Omnií se navíc nemá týkat ničeho, co se v budoucnu bude kolem vily Tugendhat dít. Ze smlouvy tak například vypadne bod, podle kterého měla mít Omnia dozor nad opravou vily.

Otázkou však zůstává, jak město projekt využije.

Oprava začne na podzim

Na úterní konferenci o obnově vily Tugendhat odborníci posvětili projekt společnosti Omnia, který město koupilo za 9,5 milionů korun.
"Nikdo z expertů nevyjádřil zásadní námitky proti projektu, naopak ho spíš chválili,“ řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Konference se nevěnovala právním sporům, které jsou okolo vítězného projektu. Ty nyní za město řeší najaté právnické firmy. Podle architekta Ludvíka Gryma, který je společně s Janem Sapákem ve sporu s magistrátem kvůli špatnému výběrovému řízení, se pozvaní odborníci ani nemohli vyjádřit jinak. "Jsou to zajatci, kteří museli posvětit projekt. Takto pozvaní hosté cizí návrhy nekritizují, to se mezi architekty nedělá,“ vyjádřil se Grym a zároveň tím odůvodnil svou neúčast na konferenci.

S opravami by se mělo začít na podzim. "Jsme nuceni začít s rekonstrukcí, terasa vily musí být opravena do března příštího roku," připomněl náměstek primátora Daniel Rychnovský čtyři termíny oprav, které památkáři vymezily na rok 2010. Kromě terasy musí být urychleně opravena střecha, kanalizace a základní konstrukční prvky vily. To ale podle Gryma není důvod k zahájení kompletní rekonstrukce. Myslí si, že opravit by se měly věci, které jsou v havarijním stavu, ale realizace kompletního projektu by byla nezodpovědná a nezákonná. Odvolávaní se na havarijní stav je podle něj jen taktika.

Výsledkem konference je vytvoření mezinárodní expertní komise, která se bude jednou za půl roku scházet a posuzovat stav oprav. Uvažovalo se také o tom, co v rekonstruované vile bude. Převážil názor, že objekt by měl být památkou sám o sobě. Servis pro turisty a výstavy by měly být umístěny do nově postavené budovy poblíž vily. Variantou je i získání vedlejší Löw-Beerovy vily. "Je pravděpodobné, že po opravě vily se do ní kvůli její ochraně nedostane ani polovina nynějších návštěvníků. Tyto úvahy však momentálně nejsou aktuální, prioritou je oprava vily,“ dodává Ciprian.

Vila bude pro návštěvníky otevřena až do začátku oprav. Ty měly začít už po výběrovém řízení v roce 2004. Po pěti letech soudních pří, kdy byla uznána nesprávnost tendru, se nakonec bude pokračovat podle vítězného projektu, který počítá s náklady až 160 milionů korun. "Soudních tahanic se bojíme, musíme však s opravami začít," vysvětluje Rychnovský.

Václav Prak

,