Rozestavěný justiční areál v Brně

Rozestavěný justiční areál v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Předražený brněnský Justiční areál začne sloužit nejdřív v září

  • 3
Kontroverzní stavba Justičního areálu na Heršpické ulici v Brně už je dokončena. Otevírat se měla v dubnu. Soudci Okresního a Městského soudu v Brně ani dvojice státních zastupitelství, které se tam mají přesunout, se však zatím nestěhují.

A jen tak nebudou. V justičním areálu totiž chybí nábytek. Přitom ještě loni na podzim mluvčí Krajského soudu v Brně, který má stavbu na starosti, ujišťovala, že se do nových prostor kvůli nutným úsporám odveze stávající nábytek a vybavení.

"Do hry se poté ale dostala varianta, že nám ministerstvo navýší rozpočet a pořídí se nový nábytek. Ten stávající nevyhovuje, použít by se dalo vybavení maximálně dvaceti kanceláří," vysvětlil ekonom krajského soudu Jan Lippert, který nad stavbou dohlíží.

Rozestavěný justiční areál v BrněPotíž je podle něho v tom, že navýšení rozpočtu přišlo pozdě. Původně to mělo být už na sklonku loňského roku, tak, aby se budovy mohly zařídit hned po dokončení stavby. Ministerstvo spravedlnosti, financí a vláda nakonec posvětili peníze na nábytek až nyní, v dubnu.

Navíc původní výběrové řízení zrušil antimonopolní úřad. Ten už také krajskému soudu za porušení zákona o veřejných zakázkách vyměřil pokutu 200 tisíc korun. - čtěte Antimonopolní úřad zrušil výběrové řízení na nábytek pro Justiční areál

Nabídky na nábytek do 2. června

Krajský soud proto nyní znovu začal hledat firmu, která vybavení 320 kanceláří, devíti soudních jednacích síní, dvou dražebních místností, 38 kuchyněk i prostorů pro veřejnost zajistí. Nabídky mohou zájemci posílat až do 2. června.

"Pokud by pak vše šlo hladce a výběrové řízení se obešlo bez námitek, stěhovat bychom se mohli na konci září," odhaduje Lippert. Do té doby budou dokončené prostory prázdné.

Rozestavěný justiční areál v BrněPravděpodobné přitom je, že hladký průběh výběrové řízení mít nebude. Soud totiž už v únoru vybral v jiném výběrovém řízení firmu, která má nábytkem vybavit 49 jednacích síní. Jenže jeden z účastníků soutěže si proti jejímu průběhu podal námitku. Tu teď zkoumá antimonopolní úřad. Je možné, že podobná situace nastane i v červnu.

Že by se do budov soudci a úředníci do areálu nastěhovali s původním nábytkem, vedení soudu odmítá. "Část stávajícího nábytku využijeme, ovšem pouze v zázemí soudu. Nastěhovat všude starý nábytek, otevřít areál a poté vše zase demontovat, to by snad vyšlo dráž, než pořídit nové vybavení," tvrdí Lippert.

Právě kvůli financím si stavba vysloužila sérii kritiky. Mimo jiné z řad Nejvyššího kontrolního úřadu, podle kterého je justiční areál předražený. -čtěte Policie prošetří drahou výstavbu brněnského Justičního areálu

Dvojice budov měla podle plánů z roku 2004 přijít na necelých 800 milionů korun, nyní by se celkový účet za jejich stavbu měl vyšplhat na necelé dvě miliardy korun.