Bývalý primátor Brna Roman Onderka.

Bývalý primátor Brna Roman Onderka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mám řadu nápadů, mandát primátora obhájím i potřetí, věří si Onderka

  • 60
V roce 2006 se mu podařilo získat post brněnského primátora, který do té doby patřil občanským demokratům. A v čele města se pak bez potíží udržel po celá dvě volební období. Roman Onderka letos vede kandidátku ČSSD už potřetí. Primátorem by rád zůstal i další čtyři roky.

V porevoluční historii Brna tak je Onderka výjimečně úspěšným politikem. „Vím, kam se má Brno ubírat,“ tvrdí v předvolebním rozhovoru pro MF DNES.

Jako jediný z lídrů stran, které redakce požádala o rozhovor, si však neudělal čas osobně. Na dotazy odpověděl e-mailem, redakce mu poté položila ještě několik doplňujících otázek.

Od doby loňského rozkolu v ČSSD jste několikrát nereagoval na žádost MF DNES o rozhovor, případně jste si na něj neudělal čas (například k příležitosti tří let velké koalice). Proč jste i nyní zvolil jen písemnou formu a nechcete odpovídat přímo?
Váš dotaz je mírně zavádějící, odpovídám přeci přímo, hodnota odpovědí je stejná jako ústní po autorizaci a nemusíte se mnou být nyní v noci vzhůru. Mimochodem, je trochu zvláštní pocit dávat rozhovor MF DNES, kdy váš majitel je zároveň majitelem hnutí ANO a podporuje jiného z kandidátů na primátora. Jako jediný z lídrů kandidujících stran pro Brno pracuji dnes a denně i přes vrcholící kampaň. Věnuji svým povinnostem stále stejně času, možná jsem pak v době vrcholící kampaně trochu méně časově flexibilní než lídři, kteří se naopak o to více věnují čistě svému PR. Obdobnou formou řeším většinu žádostí o rozhovor v těchto týdnech. Nemá smysl posouvat věc do osobní roviny.

Předvolební rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES přináší před říjnovými volbami poslední ze série rozhovorů s brněnskými lídry demokratických parlamentních stran a nejvýraznějších neparlamentních uskupení.

Již vydané rozhovory s lídry můžete číst zde:

Na brněnské poměry jste rekordně dlouho primátorem. Věříte, že svůj post obhájíte i potřetí?
Kdybych nevěřil, tak bych nepřijal nominaci na lídra ČSSD a vůbec nekandidoval. Vím, kam se Brno má ubírat. Vnímám, co jsou největší překážky jeho rozvoje a problémy. Mám v hlavě řadu nápadů, o kterých otevřeně mluvím. Věřím, že to Brňáci vnímají, a proto si troufnu říci, že mandát primátora obhájím.

Máte na tak náročnou funkci po osmi letech ještě chuť a energii? Není člověk po tolika letech v tak viditelné funkci vyčerpaný?
Naopak - je to pro mě výzva. Do práce dnes chodím raději než dříve. Zkuste se zeptat například chirurga, jestli po osmi letech přišel o chuť zachraňovat lidské životy.

Pokud byste uspěl i potřetí, na co se těšíte? Která témata z těch, jež jste zatím vyřešit nestihl, berete jako největší výzvu?
Být primátorem Brna není o pocitech. Kdo jde do politiky kvůli svým pocitům, nikdy politickou funkci nezvládne. Je to o řešení problémů města. A já za největší problém a výzvu osobně považuji řešení dopravy ve městě. Rozvoj automobilové dopravy předběhl investice do infrastruktury. Tento deficit je v Brně markantní. S tím souvisí nedostatečná kapacita parkovacích míst ve městě nebo i začlenění cyklodopravy do systému, který cyklisty desítky let opomíjel a nepočítal s nimi. Pokud budu při sestavování koalice po volbách, budu usilovat, aby ČSSD měla zásadnější vliv na oblast dopravy.

Jak je pro vás post primátora důležitý? Jste pro něj ochotni obětovat třeba i početní převahu v radě města?
Ptáte se na věci, které jsou výsostně v rukou voličů. Ti určí mantinely budoucích koaličních vyjednávání i to, kdo bude vůbec kolem stolu sedět. Jediná koalice, ve které si neumím působení brněnské ČSSD představit již před volbami, je ta s KSČM.

V roce 2010 se vám podařilo získat post primátora, přestože se nabízela i ideově bližší koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Nebyla nakonec vzniklá velká koalice ODS a ČSSD zradou na voličích? Splnili jste s pravicovou ODS dost z toho, co jste před volbami slíbili?
ČSSD volby vyhrála s výrazným náskokem. Nemám pocit, že jsme jakkoli zradili voliče, pokud jsme jako vítěz voleb uzavřeli koalici, která znamenala čtyři roky stabilní správy města. Nenapadá mě žádný kompromis, který jsme s ODS učinili, jenž by šel na úkor rozvoje města. Pokud se mě ptáte na zradu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, že nesestavili „ideově“ blízkou koalici, pak ta otázka musí směřovat na představitele těchto stran. Mimochodem, co je ideologické na záchraně vily Tugendhat nebo ekologizaci MHD a parníků na přehradě?

Vaším spolupracovníkem a strategickým partnerem je často vaše sestra Dana Svátková. Jak její spolupráce s magistrátem oficiálně funguje a jak je za ni odměněna? Počítáte s tím, že s ní budete takto spolupracovat i nadále?
Nikdo z mé rodiny s magistrátem města Brna nespolupracuje. Nicméně podpory a pomoci každého člena rodiny, přátel či spolustraníků si vážím. Všichni víme, že podpora rodiny a nejbližších přátel je velkou pomocí a oporou, ať již člověk dělá jakoukoliv náročnou či vypjatou práci.

Říkáte, že sestra nespolupracuje s magistrátem. Jak je tedy možné, že má často jednání přímo na magistrátu, kde mimo jiné i ve vaší pracovně řeší s jinými lidmi problémy týkající se řízení města? Je možné říci, jak úzce spolupracuje s vámi a zda s její pomocí stále počítáte?
Počítám, že se budu stýkat s veškerými členy své rodiny, přáteli i spolustraníky bez ohledu na výsledek voleb. Stejně jako budu i nadále vděčný za jakoukoliv pomoc a podporu.

Posledním velkým tématem, které jste musel v tomto volebním období řešit, bylo referendum o nádraží. Ve volebním programu ČSSD píše, že o nádraží musí rozhodnout odborníci. Udělal jste dost pro to, abyste se to pokusil vysvětlit lidem? Neuškodí vám u voličů, že jste konání referenda nepodpořili?
Posledním velkým tématem, které jsem jako primátor města řešil, byl příchod Amazonu coby silného zahraničního investora do našeho města a šance získat 1 500 pracovních míst pro Brňany, kteří potřebují práci jako každý jiný člověk. Záležitost referenda se řešila na úrovni úřadu v gesci tajemníka mimo volenou samosprávu. Návrh referenda nebyl bez vady, o čemž rozhodl i nezávislý soud.

Neodpověděl jste mi ale na otázku, kterou jsem položila. Nic vám přeci nebránilo navrhnout kupříkladu jiné dotazy a iniciovat vyvolání referenda sám.
Úpravou otázek referenda jsem se nezabýval, když jasně deklarujeme, že rozhodnout musí odborníci s ohledem na nároky dopravy za horizontem roku 2030 spolu s investorem celého projektu. Nemyslím, že může u voličů ublížit postoj, který volá po racionálním vyslechnutí si odborníků.

Kritice čelilo v posledních měsících Turistické informační centrum (TIC), které spadá do vašeho resortu a jehož ředitelka je vaší přímou podřízenou. Nedávno jste na náš dotaz odpověděl v tom smyslu, že nikdo není neomylný, takže chyby TIC budete zatím tolerovat. Nebylo těch chyb přece jen moc? Nedělá TIC Brnu ostudu?
TIC čelilo kritice skupiny aktivistů, kteří dnes tvoří jedno z politických hnutí kandidující ve volbách, zatímco nezávislá Komora PR složená ze zástupců odborné veřejnosti zhodnotila například projekt turistického portálu jako jeden ze tří nejlepších v celé republice. Na práci TIC jako celku je určitě stále co zlepšovat. Chyby je třeba vždy jasně pojmenovat, ale i dát možnost lidem je napravit. V MF DNES vyhazuje pan Babiš lidi při každé chybě?

Kritika na TIC určitě nemířila jen z řad politického hnutí Žít Brno. Cizinci se divili, proč v turistické sezoně neexistuje web pro turisty ani v angličtině. Hudební odborníci zase nechápali, proč Brno nestihlo důstojně oslavit výročí Leoše Janáčka. Zkusím se tedy znovu zeptat: Nedělá TIC chyb moc? Nedělá Brnu ostudu?
Setkávám se s celou řadou představitelů organizací a sdružení působících v turistickém ruchu, navštěvuji kongresy cestovního ruchu. Téma zkušebního provozu turistického webu města skutečně nerezonuje tím způsobem, který se snažíte brněnské veřejnosti předestřít. Již proto, že běžný turista má k dispozici celou řadu turistických webů v AJ. Jen namátkou Lonely Planet, TripAdvisor, PlanetWare a další. Cizinci mají dostatek informací o Brně v angličtině on-line dlouhou řadu let. Smysl turistického webu města je, aby v budoucnosti tyto nejrůznější zdroje doplňoval a byl na rozdíl od nich především neustále aktualizován. Na důstojném uctění výročí Leoše Janáčka se v Brně podílí TIC, Národní divadlo Brno, Brněnská filharmonie a JAMU. Žádná z těchto organizací nedělá při nakládání s odkazem Leoše Janáčka Brnu ostudu.

Předvolební dotazník Romana Onderky

Jaký je největší problém Brna?
Rozvoj automobilové dopravy předběhl investice do infrastruktury. Jen s obtížemi tento deficit doháníme. S tím je spojeno i nedostatečné parkování ve městě nebo začlenění cyklodopravy do systému, který cyklisty desítky let přehlížel. Dále je to čistota a pocit bezpečí. Vzrůstající anonymita velkého města způsobuje, že se mnozí nechovají k Brnu jako ke svému domovu, znehodnocují veřejná prostranství a nedávají Brňanům pocit bezpečí.

Jakým způsobem byste řešili vleklé spory kolem polohy nádraží?
Budu podporovat takovou variantu průjezdu brněnským železničním uzlem s novým moderním nádražím, která bude mít podporu investora v podobě jeho organizace SŽDC. Ta představila na jaře novou studii variant, nyní se zpracovává studie proveditelnosti, která bude hotová příští rok. S opravou přednádražního prostoru již nelze otálet. V tomto okamžiku je již zpracována studie revitalizace s odhadem nákladů ve výši 56,5 mil. Kč. Ještě do konce roku budou předlážděny chodníky před hlavním nádražím a rekonstruováno WC, další práce budou následovat.

Mělo by Brno koupit od německého partnera jeho většinový podíl ve firmě Veletrhy Brno?
Ano. Pokud se podaří vyjednat férové podmínky odkupu většinového podílu, pak jednoznačně ano. BVV je značka nesoucí tradici a historii a pro město Brno má hodnotu „rodinného stříbra“. Je třeba mít kontrolu nad dalším rozvojem výstavnictví v Brně tak, aby se rozvíjel význam a postavení Brna na poli veletrhů a výstav. Akce pořádané BVV nejsou jen cestou, jak prezentovat město samotné, ale i jeho obyvatele, vědecké a výzkumné instituce a úspěšné firmy. Areál se nesmí stát rejdištěm developerských experimentů.

Co je vaše priorita v oblasti sportu a jeho podpory?
Priorita je jednoznačně rozvoj dětského a mládežnického sportu. Chci, aby dále vznikala moderní sportoviště při ZŠ, která jsou otevřená a mimo výuku slouží dětem v okolí. Město by mělo nadále podporovat dětské a mládežnické sportovní celky, aby o sportování v nich nerozhodovala ekonomická síla rodičů. Silná základna mladých sportovců pak může být nadějí na budoucí úspěchy nejen dnes úspěšných týmů - Komety nebo Draků, ale i všech dalších.

Co je vaše priorita v oblasti kultury a její podpory?
Jsme městem s nejvyšší podporou kultury v celé ČR. Brno je výjimečné výší podpory nezřizované/alternativní scény. Toto postavení na poli živé umělecké tvorby je třeba udržet. Brno musí zůstat městem, kde je každý den z čeho vybírat. Rád bych, abychom pokročili v přípravě vybudování moderního koncertního sálu. Zásadní pro další posun v realizaci Janáčkova kulturního centra je otázka jeho financování. Bude třeba najít cestu, jak zapojit také kraj, stát a soukromý sektor.

Mělo by Brno zřídit post hlavního architekta, který by koordinoval rozvoj města?
Myšlenku obnovení institutu hlavního architekta podporuji. Nicméně realizace samotné myšlenky městu moc nepřinese, pokud nebude zasazena do širšího koncepčního řešení. Situace v urbanismu je jiná, než byla v 90. letech, kdy Brno mělo hlavního architekta. Já osobně vnímám Útvar hlavního architekta jako instituci v čele s významnou a respektovanou osobností z oboru a současně jako instituci, která bude nezávislá vůči lobby, ale i orgánům města Brna.