V Hodoníně zastínily v uplynulém volebním období politickou práci neustálé spory na radnici.

V Hodoníně zastínily v uplynulém volebním období politickou práci neustálé spory na radnici. | foto: David Musil, MF DNES

Hodonínští politici válčili, na plnění slibů jim tak nezbyl čas

  • 0
Plánované programové prohlášení Rady města Hodonín se v uplynulých čtyřech letech změnilo v cár papíru. Vedení radnice se neustále měnilo a každé mělo jiné priority. Po čtyřech letech od posledních voleb tak tam řada slibů zůstala nesplněna.

Ve znamení neustálých změn se neslo poslední volební období v Hodoníně. Žádný ze starostů neměl dostatek prostoru dohlédnout na plnění programového prohlášení.

To mimochodem plánoval se svým týmem jen starosta Jiří Mráka, který jej zveřejnil a nechal občany vznést připomínky, ale rada ho nakonec neodsouhlasila. Přesto se tento dokument stal základem pro všechna vedení města, která se v uplynulém volebním období vystřídala.

Analýza slibů: Hodonín

koalice ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, Nezávislí a Změna, od ledna 2011 ČSSD, KSČM, Nezávislí a Změna

Co se povedlo

  • zachování Nemocnice TGM v původním rozsahu
  • snížení zadlužení města
  • otevření důstojné městské tržnice
  • zvýšení turistického ruchu díky rozšíření Baťova kanálu
  • projednání nového územního plánu s veřejností v jednotlivých částech města
  • vylepšení nakládání s odpady
  • neprivatizování městských organizací
  • využívání dotací pro rozvoj města
  • realizace projektu Bezbariérové město Hodonín

Co se nepovedlo

  • nepodařilo se snížit nezaměstnanost
  • neustálé převraty na radnici
  • rozjednané a nedokončené projekty
  • politické tlaky na zaměstnance radnice

Když na podzim 2010 skončilo hlasování do komunálních voleb, ustanovila se v Hodoníně koalice složená ze zástupců ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, Nezávislých a Změny.

Starostou se stal Jiří Mráka (ČSSD) a místostarosty Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL) s Igorem Taptičem (Nezávislí). Uplynulo však jen šedesát dnů a nad Hodonínem poprvé zahřmělo.

Na konci ledna 2011 došlo k první změně na radnici. Koalici nově tvořily strany ČSSD, KSČM, Nezávislí a Změna, starostou zůstal Mráka přesto, že ho chtěli někteří zastupitelé odvolat. Z čela radnice ale museli oba místostarostové, které nahradili Jaromír Hýbner (Změna) a Roman Sedlačík (ČSSD).

Rada fungující v tomto složení připravila své programové prohlášení, rozdělené na části: vize, principy, prioritní oblasti a přijatá opatření. V platnost ovšem oficiálně nikdy nevstoupilo.

„Pro mě osobně se stalo hlavní prioritou odstranění brownfieldu (nevyužitý prostor s chátrajícími stavbami – pozn. red.) u Moravy. Stálo tam asi sedm baráků a lidé se tam báli chodit nejen večer, ale i ve dne. Scházeli se tam totiž bezdomovci a narkomani. To se mi podařilo, na další důležité body jsem už ale neměl čas,“ podotkl Mráka.

Nejvíce ho přitom mrzí, že dosud nevznikl vědecko-technologický park, který měl vytvořit až 450 nových pracovních míst. „Spolupracovali jsme na tom se Slovenskem. Vše už bylo nachystáno k podpisu, ale těsně předtím jsme byli odvoláni a naši nástupci už v dalším jednání v tomto směru nepokračovali,“ posteskl si bývalý starosta.

Zaměstnanci radnice nemají klid na práci

Mráka opravdu moc času neměl, v říjnu 2011 jej totiž zastupitelé odvolali a na jeho pozici zvolili Igora Taptiče. Sbalit věci si museli i oba místostarostové, jejichž kanceláře obsadili Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL) a Vojtěch Salajka (ČSSD). Rada už nové programové prohlášení nepřijala a snažila se plnit hlavně to, co jí bylo nejbližší.

Politické sliby po čtyřech letech

Před blížícími se komunálními volbami jihomoravská redakce MF DNES postupně zveřejní analýzy, jak se podařilo v uplynulých čtyřech letech naplnit sliby politiků v okresních městech v kraji a největších městech Brna-venkova.

Jak dopadla další města? Analýzy tučně označených měst připravujeme

Brno
Vyškov
Blansko
Hodonín
Břeclav
Znojmo
Kuřim, Židlochovice
Tišnov, Šlapanice

„Hodonín má spoustu problémů, které je potřeba řešit. Tím hlavním je stabilita na radnici. Pokud zaměstnanci nemají klid na svou práci, nemohou ji odvádět na sto procent a není pak možné realizovat nejrůznější projekty a plány. Jsem přesvědčen o tom, že v době, kdy jsem byl starostou, se nám tato stabilizace dařila,“ tvrdí Taptič.

Když měl nástupce Mráky zmínit alespoň některé konkrétní body, uvedl: „Mimo jiné se nám díky přeshraniční spolupráci se Slovenskem dařilo rozvíjet Baťův kanál a určitě je důležité, že se nám podařilo zachovat Nemocnici TGM v rozsahu, jaký byl. V té době totiž sílily tendence zeštíhlit její provoz,“ upozornil Taptič.

Úsporná opatření snížila dluh

Za největší současný problém města považuje neuspořádaný stav na radnici. „O všem v podstatě rozhodují čtyři lidé. Na úřadě například přestal fungovat právník, a pak je složité něco prosazovat. Navíc nechápu, jak mohla současná rada sestavovat už v době letních prázdnin rozpočet na rok 2015, když není vůbec zřejmé, kdo bude stát v čele města. To tady nikdo předtím nedělal,“ diví se Taptič.

Ani on se nedočkal konce volebního období v křesle starosty. V květnu loňského roku byl zastupiteli odvolán a místo něj nastoupila na pozici Milana Grauová (zvolená do zastupitelstva za ODS, nyní je lídrem ANO).

Místostarostou zůstal Salajka (zvolený za ČSSD, nyní kandiduje za ANO), jeho kolega Ambrozek odstoupil. Hodonín od té doby funguje pouze s jedním místostarostou.

Současná šéfka vnímá jako jeden z hlavních splněných úkolů snižování zadlužení města. „To se nám podařilo díky úsporným opatřením v provozu. Zároveň jsme loni a letos častokrát uspěli při získávání dotací, díky tomu jsme se mohli pustit například do projektu denních lázní nebo opravy skateparku,“ sdělila Grauová.

Za největší problém považuje politickou nestabilitu. „Ta měla negativní vliv a přinášela nesystémovost. Byla bych moc ráda, kdyby se tato situace už nikdy neopakovala a mohli jsme tak v klidu pracovat pro občany tohoto města.“