Čištění břehu Brněnské přehrady pod hrází. Nepořádek dělníci sypou do přistavených kontejnerů. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Přehrada je o 144 tun dřeva lehčí

  • 1
Dodávka aeračních, neboli provzdušňovacích věží do brněnské přehrady má už měsíc zpoždění, zato odklízení usazenin už je v plném proudu. Dělníci z hladiny od hráze vylovili 144 tun naplaveného dřeva. Kvůli hrozbě zapomenutých výbušnin z války a práci v příkrém svahu musí být pořád ve střehu. Starosti jim však dělají hlavně neukáznění diváci.

"Absolutně nedbají zákazových tabulek. Jsou schopní s dítětem na ramenou pod jeřáb, aby viděli, jak těžíme dřevo," rozčílil se Petr Jaroš z firmy ORV Morava, u které si Povodí Moravy odklízení za statisíce objednalo.

Firma přitom začala u hráze operovat 12. srpna, přesně v den, kdy sem pyrotechnici jeli zatím naposledy zajistit nevybuchlou munici. Šestašedesátiletý Brňan tehdy našel na levémbřehu přehrady těsně u hráze minometný granát z druhé světové války.

Čištění nádrže

V březnu 2009 dostaly kraj, město a Povodí Moravy na projekt 200 milionů korun od Evropské unie.
Hlavní akce ještě nezačaly kvůli stížnostem neúspěšné firmy ve výběrovém řízení na zakázku za 170 milionů korun.
Součástí této zakázky je vápnění břehů, odtěžení bahna, výměna rybí osádky a provzdušňování sedimentů. Náhradní provzdušňování teď na přehradě dělají dvě lodě.
Povodí za ně zaplatí necelé dva miliony korun navíc. V těchto dnech se odtěžuje dřevo, bude se uklízet dno a sekat vodní rostliny.

"Nic zajímavého ani nebezpečného jsme tady od té doby nenašli. Tak maximálně staré ponožky," smál se včera jeden ze zaměstnanců firmy opřený o lopatu.

Ti zahájili druhou etapu odklízení. "V první jsme uklízeli dřevo z hladiny. Teď uklízíme naplaveninu na březích. Chlapi připravili pole pro kráčející bagr, který tam bude do čtvrtka. V pátek máme předat dílo Povodí Moravy," informoval Jaroš.

Kromě kráčejícího bagru, který se dostane i do obtížně přístupných míst, mohli zvědavci u hráze vidět ještě speciální vylovovací klec, která ulehčovala těžení dřeva z vody. Dohromady od hráze firma odklidí odhadem 200 tun naplaveného dřeva. Vozí je do firmy Setra, která dřevěný odpad recykluje na palivovou štěpku.

Vodní tráva se požne, vyčistí se obnažené dno Do konce tohoto týdne zahájí Povodí Moravy i další práce na přehradě. Úklid dna přehrady, na kterém se povalují lahve, pneumatiky i neidentifikovatelné zrezivělé kusy obřích železných zařízení. A posečení vodních trav v úseku od Rokle až k Veverské Bítýšce, které jsou po snížení hladiny nádrže na suchu. Jde o plochu asi dvaceti hektarů.

"Ty rostliny vyrůstají ze sedimentů, ve kterých se ukládá fosfor a dusík, látky příznivé pro sinice. Kdybychom tam ty trávy nechali, tak ony zase zetlejí. A ty nežádoucí živiny se vrátí do přehrady. Takhle se část těch živin dostane pryč," vysvětlil princip náměstek primátora Martin Ander. ¨

Úklid dřeva, dna i posečení rostlin jsou však jen přípravné práce. Ty hlavní akce ještě vůbec nezačaly. Není totiž uzavřeno výběrové řízení na firmu, která zakázku dostane. Povodí vybralo firmu Metrostav, druhý zájemce - Imos - však podal námitky.

"Na to mají ze zákona právo. Kdy však bude vítěz znám, lze těžko říct. Další jednání komise je 10. září," uvedl ředitel pro dotační projekty Cyril Kopřiva.

Firma, která nakonec zakázku dostane, bude mít za úkol zajistit provzdušňovací zařízení, odtěžení bahna od "Sokoláku" a od Rokle nebo vápnění břehů.

Rybáři obsadili pravý břeh Stejně jako zvědaví kolemjdoucí, ani rybáři nedbají cedulí "vstup na vlastní nebezpečí". Přitahuje je pravý břeh přehrady, který je za plné hladiny špatně přístupný. Na svažitém terénu se v rozkládací židli špatně sedí. A proto, když voda ustoupila z plochého dna, se břeh každodenně ježí rybářskými pruty.

"Dokonce tady celá parta stanovala asi čtrnáct dní. Ještě v neděli tady byli. Ryby lovili, ale většinu jich zase pouštěli," říká jeden z rybářů. A že se tady docela zabydleli, potvrzují i dvoje schůdky do vody vysekané do ztvrdlého bahna.