Objevy brněnských lékařů usnadní diagnostiku a léčbu leukémie a přidruženého onemocnění aspergilóza. Ilustrační foto

Objevy brněnských lékařů usnadní diagnostiku a léčbu leukémie a přidruženého onemocnění aspergilóza. Ilustrační foto | foto: František Vlček, MAFRA

Objevy vědců z Brna jdou do praxe, zrychlí léčbu pacientů s leukémií

  • 1
Vědecký tým Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně dosáhl velkého úspěchu ve výzkumu léčby leukémie. Do lékařské praxe se dostanou jeho patenty nových diagnostických souprav používaných pří léčbě nemoci a případných infekčních komplikací. Pacientům s by měly výrazně pomoci.

Brněnská univerzita získala patenty na stanovení prognózy chronické lymfocytární leukémie a novou metodu včasného odhalení plicní aspergilózy před čtyřmi lety.

Práva na jejich využití zakoupila česká biotechnologická společnost Generi Biotech, která na nich dále s vědci spolupracovala. A nyní uvádí na trh nové diagnostické soupravy.

První patent umožní lékařům dříve a přesněji stanovit prognózu nemoci. "Díky této metodě budu lékaři v konkrétních případech schopni určit závažnost nádorového onemocnění a vybrat správnou léčbu," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Test hledá přímo DNA plísně

Druhý patent včas odhalí plicní onemocnění zvané aspergilóza, které je velkým nebezpečím pro lidi trpící leukémií. Nemoc způsobená spórami plísní, se kterými si zdravý člověk snadno poradí, mívá u pacientů s oslabenou imunitou vážné následky, často končí smrtí.

Pro léčbu aspergilózy je přitom klíčová včasná diagnostika. Ta je však velmi obtížná a dosud trvala až několik týdnů. Brněnský objev ji dokáže zásadně urychlit. V roztoku získaném při výplachu plic totiž nehledá samotnou plíseň, která roste pomalu, ale přímo její DNA.

"Výsledek můžeme získat už během několika hodin po odběru a tím výrazně zrychlíme a zpřesníme stanovení diagnózy," uvedla Martina Lengerová z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Diagnostické sady již prošly ověřovacími studiemi a získaly registraci od Ministerstva zdravotnictví. O jejich využití už projevila zájem řada nemocnic a onkologických center.

,