Premiér Jan Fischer u Nejvyššího soudu

Premiér Jan Fischer u Nejvyššího soudu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Premiér v Brně odsunul opravu Nejvyššího soudu na neurčito

  • 10
Ještě včera vedení i zaměstnanci Nejvyššího soudu slavili. Rekonstrukce a přístavba brněnské budovy soudu, která se plánuje už od roku 2002, se totiž měla konečně rozjet. Dnes je ovšem všechno jinak. Premiér Fischer totiž o stovkách milionů pro Brno zapochyboval. Přijel v doprovodu ministryně spravedlnosti.

"Ministerstvo nám ještě minulý týden potvrdilo, že našlo potřebné peníze. Měli jsme získat 40 milionů korun, v dalších letech po 90 milionech. Z úst paní ministryně a pana premiéra jsme se dozvěděli, že mají pochybnosti. Nechápeme to," uvedla předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

"Všechno je možné, predikce je špatná," uvedla ministryně Daniela Kovářová s odkazem na pondělní jednání vlády. Ta se zabývala dopadem ekonomické krize a nutností dalších škrtů v rozpočtu.

Podle premiéra bude jasno až v září. "To má vláda rozhodnout o návrhu rozpočtu, který bude posílat do Sněmovny. Situace Nejvyššího soudu je problematická. Nepřijel jsem ale ujišťovat, že peníze budou," řekl Fischer a vysvětloval: "S ohledem na makroekonomické predikce z konce července budeme muset uvažovat o dalších restrikcích."

Premiér Fischer hovoří s novináři před Nejvyšším soudem v Brně

Nejvyšší soud nyní sídlí na Burešově ulici v Brně v budově z roku 1930. "Původní jsou zde bohužel rozvody vody, elektřiny, kotelna i střecha. Budova je v havarijním stavu," popsal ředitel správy Nejvyššího soudu Aleš Varmuža.

"Soudci v budově nemohou pracovat"

Soudci podle Brožové nemají dostatečný prostor pro svou práci. Chybí zde zázemí pro asistenty nebo ukládání spisů.

Počty soudců i asistentů se navíc mají zvyšovat, a vedení musí hledat prostory k pronajmutí mimo budovu. "V místnosti o čtyřiceti metrech čtverečních se tísní osm lidí i spisy. Navíc nefunguje tandem soudce-asistent tak, aby spolu mohli řešit problémy a reagovat na situaci. Když se něco stane, tak se teprve začnou obvolávat a svolávat, protože asistent sedí na druhém konci Brna v Heršpicích," zlobí se Brožová.

Vše má vyřešit přístavba k budově Nejvyššího soudu a rekonstrukce původních prostor celkem za 290 milionů korun.

Ministryně spravedlnosti však po dnešní schůzce naznačila, že se může stát, že peníze na projekt se nakonec najít nepodaří.

Vedení Nejvyššího soudu už koupilo vedlejší budovu, nechalo zpracovat projekt a předloni vyhlásilo také výběrové řízení na novou přístavbu a rekonstrukci a vybralo vítěznou firmu.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová ukazuje studii přístavby

Výběrové řízení se ovšem muselo zrušit. Ministerstvo soudu nepovolilo podepsat smlouvu.

"Podle původních odhadů to mělo stát 220 milionů. A letos jsme měli kolaudovat. Nyní se náklady vyšplhaly na 290 milionů. A pokud se vše znovu odloží, bude to ještě výš. Projekty budou za chvíli zastaralé. Navíc jen pronájem jiné administrativní budovy, kde by mohli být asistenti, se může ročně pohybovat kolem osmi milionů, dalších asi 400 tisíc ročně stojí hlídání sousední budovy," vypočítal náklady Varmuža.