V kraji přibývá střetů motoristů s přemnoženými divočáky. Myslivci chtějí černou zvěř od frekventovaných míst zahnat pachovými ohradníky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přemnožení divočáci ohrožují řidiče, zahnat je mají pachové ohradníky

  • 8
Myslivci v kraji nakupují repelenty proti divočákům. Černé zvěře je totiž v současné době v kraji tolik, že už na ni flinty nestačí. Myslivci se proto divočáky snaží dostat od silnic, zahrad i golfových hřišť pachovými odpuzovači.

Leteckému klubu v Letovicích nedávno divoká prasata rozryla letiště. "Z jeho obou stran jsou kukuřičná pole. Divočáci si v nich udělali tábořiště a k nám chodí lovit myši. Obracejí drny a vytvářejí rýhy hluboké i čtyřicet centimetrů. Kdyby do toho vjelo letadlo, mohla by se stát katastrofa. Je to velmi nebezpečné," řekl předseda klubu Jiří Palbuchta.

Dráha je dlouhá asi kilometr, divočáci řádí sice jen na polovině, ale i tak to letcům přidělává starosti a práci. Letiště musejí stále kontrolovat a díry zahrabávat. A pořád dokola, protože divočáci se činí. Myslivci už u letiště postavili posed a teď plánují, že použijí pachový ohradník.

Pachové ohradníky, které chrání řidiče i zvěř, lemují na Vysočině už padesát kilometrů silnicPachové ohradníky, které chrání řidiče i zvěř, lemují na Vysočině už padesát kilometrů silnic

"Už jen čekáme na vhodné počasí. Po osmi až deseti metrech kolem části letiště zatlučeme kůly a nastříkáme je speciálním sprejem," říká hospodář mysliveckého sdružení Letovice Miloš Prchal. Na nákup repelentu "Divočákům stop" a dalších přípravků na divoká prasata přispěl myslivcům kraj dotací milion korun.

Divoká prasata míří do zahrad, nezastaví je někdy ani plot

Černá zvěř dělá problémy po celý rok, právě na podzim s ní však bývají největší potíže. Vykrmuje se na zimu, a když nemá dostatek potravy v lese, hledá ji jinde. Obzvlášť se stahuje do kukuřice, protože jí chutná, a navíc je to nyní často jediná plodina, která v tomto období ještě roste na polích.

"Letos není žaludový rok a v lesích není ani dost bukvic, tak jdou za potravou na pole, do zahrad i sadů," vysvětluje jednatel Okresního mysliveckého spolku v Blansku Jaroslav Zelený, proč jsou divočáci letos tak mimořádně otravní.

Dokonce si už na ně stěžují i chataři a zahrádkáři. Divoká prasata jim chodí na jablka i brambory a nezastaví je kolikrát ani plot. "Minulý týden jsme měli tři stížnosti. Jedna paní dokonce tvrdila, že si nechala postavit plot za 90 tisíc korun, ale divočáci si ho nadzvedli a podlezli pod ním do zahrady," dodal.

Střetů divočáka s autem na jihu Moravy přibývá

Divočáci nemají v přírodě přirozené nepřátele a myslivcům se někdy do lovu moc nechce. Zastřelit divoké prase není jednoduché. Je chytré, plaché a může být velmi nebezpečné. Do kukuřičného pole nebo houštiny si za ním troufne málokdo. Navíc divočáci jsou odolnější než jiná zvěř. Přemnožili se a jsou s nimi stále větší potíže.

Zvláště nyní ohrožují automobilisty. Auta se s divočáky srazila v posledních dnech například u Bořitova, Rájce-Jestřebí, Újezdu u Boskovic, Lipůvky i u dalších obcí v kraji. Řidičům se naštěstí nic nestalo, opravy aut však přišly na desítky tisíc korun (čtěte Řidiči vběhlo do cesty stádo divočáků, šest jich zabil).

"K nehodám došlo hlavně v noci a ráno. Řidiči by měli zvláště v těchto hodinách jezdit kolem lesů a polí opatrně a počítat s tím, že se jim může dostat do cesty divoké prase nebo jiné zvíře," upozornila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Pachové ohradníky, které by měly zvěř odradit od toho, aby přecházela přes cesty, se v Česku teprve začínají používat. Například na Vysočině se tak už některé úseky silnic chrání a i na jižní Moravě se vybírají úseky, ve kterých často dochází k častým střetům automobilů se zvěří.