Agresivní komáři na dolním toku Moravy útočí i na zvěř - daňkům obklopí paroží a zvěř je pak neklidná a vystresovaná, líčí odborníci. Ilustrační foto

Agresivní komáři na dolním toku Moravy útočí i na zvěř - daňkům obklopí paroží a zvěř je pak neklidná a vystresovaná, líčí odborníci. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přemnožení komáři na dolní Moravě dokážou uštvat k smrti daňky

  • 22
Obora Soutok za Lanžhotem poblíž hranice se Slovenskem, obce na Podluží na Břeclavsku i město Hodonín patří mezi komáří kalamitou nejzasaženější oblasti na dolním toku řeky Moravy. Hmyz, který se rozmnožil po povodních, dokáže i daňky uštvat k smrti.

Ohrožená jsou i srnčí a jelení mláďata. Složitá situace už nyní panuje v oboře na soutoku Moravy a Dyje.

Hmyz útočí na bohatě prokrvené rostoucí paroží daňků. "Komáři paroží úplně obklopí. Zvěř je pak tak neklidná a vystresovaná, že je nucená neustále se pohybovat. Komáři ji tak doslova uženou," řekl Radovan Mančík z hodonínského mysliveckého svazu. Jak to nyní vypadá na soutoku, neví a nechtěl komentovat.

Do některých oblastí se zatím ani nedá dostat. "Nemůžeme vyloučit ojedinělé úhyny," říká mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Po povodních v roce 1997 to však podle něho bylo mnohem horší, tehdy v oboře ležely desítky zvířecích těl.

Miliardy komárů

Teplé počasí způsobilo, že se z larev v zaplavených loukách, lagunách a lesích vylíhly miliardy bodavých dospělých komárů. Druhá vlna kalamity tak dosahuje právě podle odborníků svého vrcholu.

Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice kontroluje v oblasti nedaleko obce Uherčice výskyt komárů po povodních.

"Situace už by se neměla nijak výrazně zhoršovat. Věřím, že už to bude víceméně stejné," uklidnil obyvatele nejpostiženějších oblastí Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice Břeclav.

Kvůli přívalovým dešťům museli hygienici zastavit stříkání komářích larev, které by za této situace bylo podle odborníků naprosto zbytečné. "Teď se už budeme muset vypořádat s dospělými jedinci," řekl Šebesta.

Postřik si "oběti" nevybírá

Ten nyní navštěvuje obce, kde se po povodni vytvořila hnízdiště tohoto bodavého hmyzu a vymýšlí strategii, jak se jej co nejrychleji a hlavně účinně zbavit.

Komáří larvy v zatopených místech v Rohatci

"Včera jsem byl například v Hodoníně. Naprosto kritická je situace v lese poblíž přístaviště U Jezu a pak také na Očovských lúkách v blízkosti sídliště Jihovýchod," vyjmenoval Šebesta místa, kde se s komáry bojuje.

Podle něho už žádné komáří larvy nikde nejsou. "Nastoupí proto takzvané bariérové stříkání. To už je vlastně k řešení důsledků. Prevence je skončená. V praxi to znamená, že budeme podle konkrétní situace v jednotlivých obcích volit například ulice a další lokality, kde je potřeba situaci urychleně řešit," řekl pracovník hygienické stanice, který má teď tolik práce, že musí jezdit do terénu i za deště.

"Projíždím teď všechny obce od Lanžhota až po Hodonín. Plošný postřik neplánujeme nikde. Bylo by to určitě hodně drahé," vysvětlil ještě Šebesta.

Ještě další důvod uvedla zástupkyně ředitele Krajské hygienické stanice Hana Pokorná. "Přípravky na létající komáry bohužel účinkují i na ostatní druhy hmyzu, třeba na ty užitečné a vzácné," upozornila.

Že je situace vážná i v jiných částech země, potvrdil i ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Poodří Ivan Bartoš. Ten míní, že dokud se v kraji nezačnou více využívat takzvané larvicidy, které hubí ještě nevylíhlé komáří larvy, situace se k lepšímu nezmění.

"Bohužel se ještě skoro nikdo nezmátořil k tomu, aby začal hubit komáry larvicidy v místech rozlivu řek. Když se pak miliony komárů bez potíží rozmnoží, začne se jednat a do obcí vyrazí čety s insekticidním postřikem, který však již skoro nic nevyřeší," říká Ivan Bartoš.

Zatímco takzvaný larvicid hubí téměř výhradně pouze larvy komára, postřik insekticidem zabíjí veškerý blanokřídlý hmyz. "Dorůstají další generace komárů a má být dále deštivo, obávám se, že to lepší nebude. Spíše naopak," říká Ivan Bartoš.