Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejúčinnější jsou postřiky larev speciálním bacilem. (Ilustrační snímek)

Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejúčinnější jsou postřiky larev speciálním bacilem. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Nezdržujte se u řek, radí odborníci. Na jihu Moravy se přemnožili komáři

  • 0
Používat silné repelenty a v přírodě zůstávat neustále v pohybu. Jen tak se lze nyní podle odborníků vyhnout nepříjemným útokům bodavého hmyzu. Jihomoravští komáři jsou totiž na vrcholu svých sil a je jich více než loni. Největší aktivitou hýří u řek.

Na soutoku Dyje a Moravy na Břeclavsku už odborníci doporučují se vůbec nezdržovat.

"Hlavně při dolním toku Dyje je komárů dost. V tuto dobu je to normální. Ani silné repelenty nepomůžou stoprocentně, je potřeba se neustále pohybovat, vůbec nezastavovat," přiblížil Oldřich Šebesta z břeclavské hygienické stanice.

Největší komáří aktivita na jižní Moravě

  • Břeclavsko: mezi hrází dolní nádrže Nových Mlýnů u Křivého jezera přes Lednici, Břeclav až k Lanžhotu na soutok Dyje s Moravou
  • Přístaviště na řece Moravě v Hodoníně
  • Lechovice u Znojma

Nejhorší situace je v turisty oblíbené oblasti mezi hrází dolní nádrže Nových Mlýnů u Křivého jezera přes Lednici, Břeclav až k Lanžhotu. Komáři otravují lidem život také v přístavišti na řece Moravě v Hodoníně a v Lechovicích u Znojma.

Bodavého hmyzu se sice letos asi nevylíhne kalamitní množství, více než v předchozích letech ho však je. "V roce 2010 byla komáří kalamita. Vajíček je od té doby v přírodě ještě hodně. Leží tam a čekají na zaplavení a vylíhnutí," vysvětlil Šebesta.

V předchozích dvou letech bylo na jaře spíš sucho, vajíčka dostala příležitost až letos, kdy jarní vláhy přibylo. "Čekal jsem to dokonce i horší," připustil Šebesta.

"Letos se sešlo několik nepříznivých faktorů. Bylo hodně sněhu, který tál pozdě, což naznačovalo, že by mohly být velké záplavy. Ale naštěstí v době tání nenapršely vůbec žádné srážky, takže záplavy nebyly zdaleka tak velké, jak se čekalo," popsal.

Na komáří larvy nejlépe zabírá komáří chřipka

Jižní Morava na komáry trpí pravděpodobně nejvíc v celé České republice. Kalamity tohoto hmyzu jsou poměrně běžné, protože se zde nacházejí četné rybníky a hlavně lužní lesy a nivy. Ty často zaplavuje voda a tím dává komárům ideální podmínky pro rozmnožování.

Svou roli sehrává i vysoká průměrná denní teplota a návaznost na nížiny v sousedním Rakousku a Slovensku. Na Břeclavsku se proto nacházejí i teplomilné druhy, které jinde v republice nejsou.

Pro turisticky atraktivní oblast, jako je okolí Nových Mlýnů, mohou být komáři vážná hrozba. Lidem z města, kteří na komáry nejsou zvyklí, může jejich vysoká aktivita úplně pokazit dovolenou. Místní obchodníci jsou však vybavení. Hotely a penziony mají v oknech většinou sítě a v kempech jsou k dostání speciální přípravky.

"Když je komárů hodně, prodáváme hostům repelenty, ale letos to není nic moc. Zatím si nikdo z hostů nestěžoval," podotkla Jindra Husárová z kempu nedaleko Křivého jezera.

Jakmile se komáři vylíhnou, je už většinou na boj proti nim pozdě. Nejefektivnější a nejšetrnější jsou postřiky larev v kalužích zvláštním bacilem. "Larvy vlastně dostanou takovou chřipku a umřou," popsal Ivan Bartoš z Agentury pro ochranu přírody.

Létajícího hmyzu se lze zbavit už jen dočasně. "Když už jsou komáři všude, je zásah proti nim jen lokální a vydrží pár dní. Pak komáři nalétnou znovu. Chemický postřik navíc vyvraždí všechno živé, nejen komáry," poznamenal Bartoš.

Pokud do lesů a niv nepřijdou ještě nějaké záplavy, měli by komáři na jižní Moravě začít přirozeně hynout začátkem června.