Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Přežil pád domu, dvanáct let čeká na odškodnění

  • 9
Před dvanácti lety se Stanislav Baar podruhé narodil. Byl jedním z dělníků, na které se 23. října 1997 zřítila část obchodního domu na brněnském náměstí Svobody. A přežil. Podobné štěstí přitom nemělo pět jeho spolupracovníků, kteří pod sutinami přišli o život.

Stanislav Baar, který v obchodním domě pracoval jako montér, vyvázl s rozbitou hlavou, zlomenými žebry a pohmožděnou rukou. S následky neštěstí bojuje dodnes.

Za celých dvanáct let se však nedočkal toho, aby byl viník, který mohl za zřícení domu, odsouzen. Nedostal ani žádné bolestné či jinou finanční náhradu. Právě o ni se už několikátým rokem soudí.

"Už od roku 2001 se soudím s majitelem firmy, pro kterou jsem tehdy pracoval. Právě on měl být pravděpodobným viníkem tragédie. Brněnský soud však zamítl moji žalobu," uvedl šedesátník.

A nejen to. Podle rozhodnutí je Baar tím, kdo má platit. "Soud v loni v létě zamítl žalobu a ke všemu mi ještě nařídil, abych zaplatil výlohy," popsal rozhořčeně muž. Ty se za několik let, co se případ projednával, vyšplhaly až na čtyřicet šest tisíc. "Proti rozhodnutí jsem podal odvolání," dodal Baar.

Odvoláním se zabýval brněnský krajský soud. Ale nerozhodl. "Tento občanskoprávní spor se bude projednávat opět 21. prosince," sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Rukou nemůže hýbat

Baara tragédie poznamenala na celý život. "Po nehodě jsem už nemohl normálně pracovat. Mám totiž pochroumanou pravou ruku," uvádí. Ruku měl totiž zavalenou sutinami a všechny kosti polámané.

"Lékaři dokonce uvažovali, že mu ruku amputují, obávali se šíření infekce. Naštěstí ji dokázali zachránit," vzpomíná Baarova manželka Marcela.

Baar dostal po tragédii plný důchod, ale po roce mu přiznali jen částečný. A jelikož nemůže rukou hýbat, pracoval převážně jako ostraha. Po Vladimíru Žádníkovi, majiteli firmy, proto požaduje odškodnění.

"Stačilo by jen symbolické, můj manžel si opravdu hodně vytrpěl," míní Marcela Baarová.

V sutinách domu ležel přes dvě hodiny

"Pamatuji si, jak vedle mne bylo nehybné tělo kamaráda. Kdybych neměl volnou ruku, určitě bych v troskách zemřel, protože bych se udusil," vzpomíná Stanislav Baar. Pod zříceným domem se mu podařilo uvolnit levou ruku, aby si očistil obličej, a tahal za kabel, kterým na sebe upozornil záchranáře.

Co se na náměstí Svobody před dvanácti lety vlastně stalo? Na bývalé budově Mototechny, která sousedila s prodejnou McDonald's a budovou Komerční banky, pracovalo asi sedm stavebních firem, které budovu rekonstruovaly.

Jeden z vlastníků budovy ale nechal odstranit dva ze čtyř nosníků stavby. Zbylé dva tíhu domu nevydržely a spadly. Chyb se však podle soudního znalce dopustily i stavební firmy, které dům opravovaly.
Na stavbě v té chvíli pracovalo asi sedm stavebních firem a sedmdesát dělníků z tuzemska, Slovenska a Ukrajiny.

Pět z nich zřícení domu nepřežilo. Dalších deset lidí se zranilo a podobně jako Baar mají zdravotní problémy.

Zřícení bylo tehdy největším stavebním neštěstím v Brně za posledních třicet let. I když soudní znalci určili příčiny zřícení domu a soud po nehodě potrestal majitele domu i některé stavební firmy, trest si nikdy nikdo neodpykal. Prezident republiky totiž vyhlásil amnestii.