Zámek v Letovicích

Zámek v Letovicích | foto: Radek Miča, MF DNES

Přijďte, lákají správci památek. Nejvíce novinek má Vranov nad Dyjí

Ani zámecká strašidla už se nemohou dočkat prvních návštěvníků. Připravili se na ně i správci hradů a zámků na jihu Moravy. Chystají koncerty, nové koberce, vylepšené průvodcovské trasy. Některé památky už mají otevřeno, jiné začínají o víkendu.

Řada památek však čeká až na duben nebo květen. Snad nejvíce novinek má zámek Vranov nad Dyjí. Lidé si budou moci prohlédnout panskou jídelnu, jež zde byla od konce 18. století až do první republiky.

"Je v ní velký stůl a na něm vranovská kameninová jídelní souprava," prozradila Miroslava Janíčková z vranovského zámku. Změnilo se i nádvoří. "Odstranili jsme z jedné části trávník. Je tady teprve od první republiky a bývala na něm houpačka pro děti. My jsme mu nyní vrátili podobu, jakou mělo v baroku, kdy i tento prostor byl vydlážděný a otáčely se na něm kočáry," popisuje další novoty Miroslava Janíčková.

Státní zámek Vranov nad Dyjí Jedno překvapení si ve Vranově nechávají až na 25. května. Ten den návštěvníci uvidí dosud neznámý obraz malíře, tiskaře a pozdějšího ředitele vranovské továrny na kameninu Josefa Dorého.

Namalován byl v polovině 19. století a kromě zámku zachycuje i krajinu v okolí. Ministerstvo kultury jej koupilo od soukromého sběratele.

Bítovská kuchyněHradní domečky - Hrad Bítov
Dobovou kuchyni připravují na Bítově a veřejnosti ji poprvé představí 1. července. "Vracíme jí takovou podobu, jakou měla před tím, než z ní baron Jiří Haas udělal psí kuchyni," říká bítovský kastelán Jan Binder. Bude v ní velký krb, kachlový sporák i otevřené ohniště.

Ovšem ani éra psí kuchyně neupadne v zapomnění. "Chystáme připomínku. Vždyť se v ní po určitou dobu připravovaly pokrmy nejen pro dvě stovky psů, ale i celou zdejší zoologickou zahradu," připomíná kastelán.

Perské koberce Militoc
V Miloticích si návštěvníci "vyšlápnou" po nových perských kobercích. "Už je máme objednané, jsou moc hezké a budou dlouhé sto dvacet metrů," říká zástupkyně kastelána Miroslava Bočková.

Na nádvoří tamního zámku bude poprvé znít reprodukovaná hudba. Taková, jakou měli rádi Seilernové, kteří tam žili až do konce druhé světové války. Straussovy valčíky, francouzské šansony i GlenaMüllera.

Do zámků vtrhlo euro
Hlavně v zámcích na hranici s Rakouskem, ve Vranově a Valticích, si návštěvníci běžně kupují vstupné za eura. "Vstupné v eurech jsme zavedli loni a návštěvníci to uvítali. Hlavně Rakušané, kteří to k nám mají kousek a někteří si ani koruny nevyměňují. Ve Vranově není směnárna a museli bychom je poslat až do Znojma. Kolikrát se už stalo, že eury platil celý autobus," říká Miroslava Janíčková z Vranova nad Dyjí.

Většina hradů a zámků v kraji patří státu, ale například zámky v Nesovicích, Letovicích, Boskovicích a Jaroslavicích už mají soukromé vlastníky. Někteří do nich veřejnost pustí, jiní ne.

"Prohlídky už neobnovím," uvedl již dříve majitel nesovického zámku Tomáš Novotný.

Jaroslavický zámek si koupil před třemi lety rakouský lékař Sigurd Markus Hochfellner, ale vedou se o něj ještě majetkové spory a navíc je velmi zchátralý. "Není ještě ve stavu, aby se tam dala pouštět veřejnost," uvedl advokát majitele Robert Vala.

Do Boskovic a Letovic se však lidé podívat mohou. "Otevřu ho od května a lidé se budou moci podívat, jak pokračuje rekonstrukce," uvedl majitel Bohumil Vašíček.

Zámek v Jevišovicích sice patří státu a byl dříve přístupný, minimálně půl letošní sezony však bude ještě zavřený. "Na nádvoří se budou dělat inženýrské sítě. Část sezony však chceme ještě stihnout," uvedl Petr Šuleř, ředitel Moravského zemského muzea v Brně, které zámek spravuje.

. Hrady a zámky na jižní Moravě

Bítov. Státní hrad s unikátním souborem zvířecích vycpanin, zbrojnicí, kaplí a Zoo Barona Haase. Vstupné: 85 korun duben a říjen 9–16 (pouze o sobotách, nedělích a svátcích); květen, červen, září 9–17; červenec, srpen 9–18 hodin
Boskovice. Romantická zřícenina goticko-renesančního hradu. Vstupné: 30 korun duben a říjen 10–16 (pouze o sobotách, nedělích a svátcích); květen a září 10–17 (mimo pondělí); červen, červenec a srpen 9–18 hodin www.hradboskovice.cz
Bučovice. Renesanční zámek se zahradou a stylovými interiéry. Vstupné: 60 korun duben a říjen 9–16 (jen o víkendech a svátcích); květen až září 9–16 (kromě pondělí) www.bucovice-zamek.cz
Janův hrad. Romantická napodobenina zříceniny starého hradu, součást areálu UNESCO. Vstupné: 30 korun duben a říjen 9–16.15 (soboty a neděle); květen až září 9–16.15 (kromě pondělí)
Lednice. Barokní zámek (UNESCO) přestavěný v duchu anglické novogotiky. Vstupné: 100 korun duben a říjen 9–16 (kromě pondělí); květen až září 9–18 (kromě pondělí)
Lysice. Barokní zámek se třemi historickými knihovnami, zbrojnicí, oranžerií a fíkovnou. Vstupné: 70 korun duben a říjen 9–15 (víkendy a svátky); květen, červen a září 9 až 16; červenec a srpen 9–17 www.zameklysice.cz
Milotice. Barokní zámek s oranžerií, francouzským parkem a bažantnicí. Vstupné: 60 korun duben a říjen 9–16 (kromě pondělí); květen až srpen 9–17 (kromě pondělí); září 9–16 (mimo pondělí)
Pernštejn. Pozdně gotický až ranně renesanční hrad. Vstupné: 90 korun duben a říjen 9–15 (v sobotu, v neděli a ve svátek); květen, červen, září 9–16 (kromě pondělí); červenec a srpen 9–17 (kromě pondělí); (polední přestávka od 12 do 13) www.nedvedice.cz/pernstejn.php
Rájec nad Svitavou. Rokokově-klasicistní zámek s přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů. Vstupné: 60 korun duben a říjen 9–15 (jen v sobotu a v neděli); květen, červen a září 9 až 16; červenec a srpen 9–16.30; (zavřeno v pondělí a v sobotu kvůli svatbám od 10.30 do 14) www.rajecjestrebi.cz
Rosice. Renesanční zámek se vzácnými štukovými stropy. Vstupné: 70 korun duben a říjen 9–17 (jen v sobotu a v neděli); květen až září 9–17 (kromě pondělí) www.zamek.rosice.cz
Slavkov. Barokní zámek s obrazárnou a rozlehlou zahradou. Vstupné: 110 korun (70 korun část zámku) duben, říjen, listopad 9–16 (kromě pondělí); květen a září 9 až 17 (kromě pondělí); červen až srpen 9–17; prosinec 9–16 (kromě pondělí, pouze do 14. 12.) www.zamek-slavkov.cz
Špilberk. Hrad, bývalá vojenská pevnost a později vězení v centru Brna. Kasematy – vstupné: 70 korun květen a červen 9–18 (kromě pondělí); červenec a srpen 9–18; září 9–18 hodin (kromě pondělí); říjen až duben 9–17 (kromě pondělí) Rozhledna – vstupné: 30 korun duben a říjen 9–17 (jen v sobotu a neděli); květen až září 9–18 (kromě pondělí) www.spilberk.cz
Valtice. Barokní zámek (UNESCO) s bohatou sbírkou obrazů a rozlehlým přírodním parkem. Vstupné: 80 korun duben a říjen 9–16 (jen v sobotu a v neděli); květen až srpen 9–18 (kromě pondělí); září 9–17 (kromě pondělí)
Veveří. Jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů, který nyní prochází obnovou. Vstupné: 50 korun duben a říjen 9–17 (jen v sobotu a neděli); květen až září 9–18 (kromě pondělí) www.veveri.cz
Vranov nad Dyjí. Zámek patří k nejpozoruhodnějším stavbám středoevropského baroka. Vstupné: 85 korun duben a říjen 9–16 (jen v sobotu a v neděli); květen, červen, září 9 až 17; červenec a srpen 9–18 www.zamekvranov.cz