Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl

Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nabádali šéfa strážníků k mazání přestupků, sami však stíháni nebudou

  • 0
Až dvacet měsíců stráví bývalý ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl za zdmi věznice. Trest si velkou měrou vysloužil za zahlazování dopravních přestupků svých vlivných známých. Ti ho o to podle důkazů žádali. Jenže jediný, koho soud dosud potrestal, je Přikryl.

Podle organizace Transparency International v tomto případě mohlo pochybit krajské státní zastupitelství, když nehnalo k odpovědnosti i Přikrylovy známé.

Úřad si ale za svým rozhodnutím stojí. „Státní zástupce neshledal důvody pro zahájení trestního stíhání dalších osob,“ informoval mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Obdobný případ přitom řeší Krajské státní zastupitelství ve Znojmě. Bývalý zastupitel a starosta Zbyšek Kaššai v roce 2010 telefonicky požádal tajemníka Krejčíře, aby zařídil stornování výzvy pro pachatele přestupku při parkování. Tím Krejčíř překročil svoji pravomoc, protože jako tajemník vůči městské policii nemá žádné oprávnění. U soudu dostal roční podmínku, Kaššai za nabádání k tomu peněžitý trest 35 tisíc korun. Oba se proti rozsudku odvolali.

Odposlechy jako hlavní důkaz

Podle právničky Transparency International Markéty Novákové nemůže státní zastupitelství dva skutkově obdobné případy posuzovat odlišně. Ze zveřejněných odposlechů je podle Novákové jasné, že i v případě Přikryla došlo k navádění ke zneužití pravomocí úřední osoby.

„Myslíš, že bych tě mohl zneužít? Tvoji kluci nám na přehradě včera rozdali pokuty. Nedalo by se to nějak vyřešit?“ říkal například do telefonu podnikatel Jiří Carda ze společnosti Sun Drive. Podílela se na přípravě akcí při festivalu Brno - město uprostřed Evropy. Jeho součástí je i ohňostrojná přehlídka na Brněnské přehradě. A právě při jednom z ohňostrojů v květnu 2012 strážníci našli firemní auta Sun Drive zaparkovaná v zákazu vjezdu. Za stěrač jim proto dali upozornění na přestupek (více o odposleších zde).

A v podobném stylu vedla rozhovor s Přikrylem také jednatelka soukromé nemocnice SurGal Clinic za Lužánkami Jitka Kellnerová. Špatně zaparkovala na Obilním trhu. Dále se přestupky týkaly Sportovního klubu policie Kometa Brno. Mezi provinilými řidiči se objevil také Viktor Štofčík. Jeho jméno figuruje v představenstvu vinárny U Královny Elišky na Mendlově náměstí v Brně.

Právě zvukové záznamy přitom byly hlavním důkazem u soudu. V sedmi z jednatřiceti případů uznal soud Přikryla vinným, že přestupky prominul. Dostal souhrnný dvacetiměsíční trest. Navíc totiž neoprávněně manipuloval s osobními údaji pokutovaných v systému městské policie, když se podle vlastních slov pokoušel zajistit důkazy.

Chystá se nový zákon, upraví kontroly státních zástupců

I kdyby byl samotný soudce přesvědčený, že má státní zástupce podat podnět ke stíhání dalších osob, nic neřekne. Podle právníků oslovených redakcí se to v justici nedělá. Soudce by tím poukázal na pochybení státního zastupitelství. „Podnět jsme skutečně nepodali a ani nebudeme,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková.

Případ je uzavřený také pro městskou policii. „Přestupky byly vyřešené domluvou. Nemůžeme je znovu projednávat, protože jsou všechny přestupky po roce promlčené,“ sdělil mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

Situaci na státních zastupitelstvích by mohl podle Novákové z Transparency International zlepšit nový zákon. „Státní zastupitelství mají svůj vnitřní systém. Státní zastupitelství se kontrolují navzájem. A dále podle toho, kdo je čí nadřízený a podřízený. Nyní se projednává nový zákon, který dává jasnější podobu kontrole nad jednáním státních zástupců,“ poznamenala Nováková.

V případu zahlazování pokut bývalým ředitelem brněnských strážníků však již zřejmě nic nezmění ani nová legislativa. Přikryl si sice vydobyl půlroční odklad nástupu do vězení kvůli špatnému zdravotnímu stavu, trest asi ale stejně odsedí. Například Cardovi se zdá trest příliš přísný. „Každý strážník může řešit přestupek domluvou. My jsme navíc povolení k parkování měli, jenom jsme neměli řádně vystavenou kartičku,“ tvrdí Carda.