Jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Miloš Almásy

Jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Miloš Almásy | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Případ Toflova gangu zůstane v Brně, rozhodl vrchní soud

  • 1
Případ takzvaného Toflova gangu, který řadu let vydíral a zastrašoval podnikatele na jižní Moravě, zůstane v Brně. Státní zástupce sice současně s žalobou na třináct jeho členů podal návrh, aby se kauzy ujal jiný soud, olomoucký vrchní soud mu ale nevyhověl.

"Rozhodovali jsme v neveřejném zasedání minulý týden. Neshledali jsme důvody k tomu, by byl případ dán jinému soudu, než kam byla podána žaloba," uvedl bez dalších podrobností mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

"Krajský soud v Brně je ze zákona věcně i místně příslušným k projednávání případu a neexistují žádné důležité důvody pro porušení zásady místní příslušnosti a přikázání věci jinému krajskému soudu," komentovala rozhodnutí mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Případ organizované skupiny bývalých i současných policistů, která podle spisu v letech 1998 až 2010 vydírala podnikatele, připadl soudci Miloš Žďárskému (o soudci více zde). Kdy se třináct členů gangu, kterým hrozí až 16 let vězení, ocitne před soudem, zatím není jasné.

"Návrat spisu z Olomouce očekáváme v průběhu tohoto týdne, teprve poté bude možno k věci poskytnout další informace ohledně orientačního termínu hlavního líčení," vysvětlila Sedláčková. 

Žalobce chtěl předejít spekulacím o podjatosti soudců

Návrh, aby se kauzou takzvaného Toflova gangu zabýval jiný než brněnský soud, podal státní zástupce na začátku srpna společně s obžalobou na třináct jeho členů. Chtěl tak předejít pochybnostem a spekulacím o podjatosti soudců v Brně.

Většina obžalovaných se sice se soudci znala, vyšetřovatelé ale nezjistili, že by s nimi skutečně spolupracovali. "Pokud soud vyhodnotil, že tam důvody k odejmutí případu nejsou, tak to akceptuji," komentoval dozorující žalobce Martin Brzobohatý z ostravského státního zastupitelství.

Jak Brzobohatý dodal, soud svým rozhodnutím předešel i možným problémům. Pokud by se případ soudil jinde, mohlo by totiž dodatečně dojít k tomu, že by obhajoba žádala přezkoumání tohoto rozhodnutí až po vynesení rozsudku. Pokud by jí Ústavní soud vyhověl, musel by se celý proces opakovat.