Územní plán předurčuje budoucí podobu města. Na snímku letecký pohled na náměstí Svobody v Brně

Územní plán předurčuje budoucí podobu města. Na snímku letecký pohled na náměstí Svobody v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Na magistrát Brna míří tisíce připomínek k územnímu plánu. Vadí i smog

  • 6
Desítky připomínek denně přijdou na brněnský magistrát kvůli změně územního plánu. Lidé se bojí, že kolem Červeného kostela bude parkoviště místo zeleně nebo že okrajové čtvrti zaplaví supermarkety. Iniciativy kritizují také velkou míru znečištění vzduchu.

Minimálně sedm tisíc připomínek dosud přišlo na brněnský magistrát kvůli úpravám územního plánu. Lidé je poslali přes webovou stránku www.mampripominky.cz, na které se podílí několik brněnských sdružení.

Aktivisté ani na web přispívající občané rozhodně nešetří kritikou. Formou připomínky protestují například proti tomu, aby kolem Červeného kostela na brněnském Komenského náměstí vzniklo parkoviště nebo aby byla pokácena alej na třídě kapitána Jaroše. Po úpravě územního plánu budou totiž právě tyto drobné prostory zařazeny mezi dopravní plochy.

Podle magistrátu však o žádné ohrožení zeleně nejde. Změnu podle úředníků vyžaduje stavební zákon. "V územním plánu se mají vymezovat jako samostatné funkční plochy jen ty, které jsou větší než dva tisíce metrů čtverečních. To malé plošky veřejné zeleně ve veřejných prostranstvích nesplňují," vysvětluje mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Diskuse k územnímu plánu

  • Diskuse pořádaná sdružením Žít Brno a Nesehnutím, úterý 28. 1. v 17.00 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Husově 14
  • Diskuse pořádaná brněnským magistrátem, úterý 4. února v 17.00 v sále zastupitelstva, Dominikánské nám. 1. Projednávání bude on-line na www.brno.cz.
  • Návrh změn územního plánu je do 11. února k nahlédnutí v budově Magistrátu města Brna, Kounicova 67, místnosti č. 426

Proto jsou plochy v navrhované změně územního plánu spojeny s okolními silnicemi. Jak Žára upozorňuje, porost kolem Červeného kostela nebo na třídě kapitána Jaroše navíc chrání městská vyhláška o zeleni v Brně.

Hnutí Nesehnutí, které obě námitky podalo, si za nimi přesto stojí. "Nemám za to, že zeleň automaticky zmizí. Z praxe ale víme, že pokud nejsou pravidla jasně nastavená, je snaha je obcházet," podotkl Jiří Koželouh z hnutí.

Pokud například u plochy kolem Červeného kostela nebude jasně vyznačený její účel, hrozí podle něj, že až bude město hledat plochy pro parkovací místa, vyhlášku prostě změní. "Z navrhované podoby změny územního plánu proto není jasné, co se zelení v budoucnu bude," dodal Koželouh.

Spor se strhl i kolem výstavby nákupních center nebo znečištění vzduchu. V prvním případě se sdružení zlobí, že úpravy územního plánu umožní ještě rozsáhlejší výstavbu nákupních center. V tom druhém iniciativa Dejchej Brno kritizuje, že město v úpravě dokumentu nijak neřeší špatný stav ovzduší v Brně.

"Vloni přitom Brňané dýchali dvojnásobné množství polétavého prachu, než dovolují národní limity. Situace je v této oblasti horší než na Ostravsku," podotkla mluvčí iniciativy Hana Chalupská. Dejchej Brno proto požaduje zavedení ploch pro parkování na okrajích města, více ploch pro nové parky a stromořadí a větší ochranu stávající zeleně.

Připomínky je možné zasílat až do 11. února

Náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD), který má územní plánování na starosti, nicméně upozorňuje, že chystané úpravy nejsou definitivní. "Je to jen a jen návrh, který se zhodnotí, posoudí a třeba i změní. Došlé připomínky a návrhy jak přímo od jednotlivých občanů, tak i z privátního webu, mají pro zpracovatele změn stejnou váhu a i stejný proces posuzování," uvedl Macek.

Připomínky a námitky k územnímu plánu mohou lidé posílat do 11. února. Informace o podobě změn mohou lidé najít na webu města www.brno.cz či v budově magistrátu v Kounicově ulici. Finální podobu úpravy schválí zastupitelé.

Vedení města územní plán aktualizuje proto, že ten stávající z roku 1994 je už zastaralý a nestačí reagovat na potřeby obyvatel. Než tak bude schválen zcela nový plán, připravují se změny pod názvem Aktualizace ÚpmB.